Vedci radia, ako sa vyhnúť depresii: Kľúčové sú správne spánkové návyky

nespavosť

Nespavosť dokáže potrápiť veľmi veľa ľudí (Zdroj: Freepik/Rido81)

Pomocou novej klinickej štúdie vedci zistili, že absolvovaním kognitívno-behaviorálneho tréningu spánku môžete predísť depresii. Tréning vás naučí, ako sa zbaviť zlých návykov, aby ste pripravili svoju myseľ a telo na kvalitný spánok v noci. Štúdia sa týkala najmä starších dospelých, ktorí trpia nespavosťou. Zo záverov výskumov taktiež vyplynulo, že depresia a insomnia spolu úzko súvisia.

Významné výsledky bádania

„Zistenia preukázali, že liečba nespavosti behaviorálnou stratégiou namiesto liekov môže zabrániť rozvoju depresie u starších dospelých,“ vyjadrila sa špecialistka na spánok Wendy Troxel. „Výsledky bádania sú veľmi významné, keďže depresia je veľmi častá u starších dospelých a súvisí so zvýšeným rizikom poklesu vnímania sveta, invalidity, samovrážd a úmrtnosti zo všetkých príčin,“ dodala.

„Štúdie teda ukázali, že nespavosť je hlavným rizikovým faktorom depresie, pričom sa približne 30 až 50 % starších dospelých sťažuje na nespavosť,“ vyjadril sa autor štúdie doktor Michael Irwin, profesor psychiatrie a biobehaviorálnych vied z Kalifornskej univerzity.

Vedci potvrdili, že metóda funguje

Dospelí, ktorí sa podrobili kognitívno-behaviorálnej terapii kvôli svojej nespavosti, mali dvakrát nižšiu pravdepodobnosť vzniku depresie. Navyše, ak potlačenie nespavosti trvalo tri roky, pravdepodobnosť vzniku depresie sa znížila o 83 %. „Preto je táto štúdia taká dôležitá,“ povedal Irwin, „ukázali sme, že pomocou kognitívno-behaviorálnej terapie sa skutočne môžeme zamerať na nespavosť a zabrániť vzniku depresie.“

Štúdia publikovaná v stredu v časopise JAMA Psychiatry náhodne rozdelila ľudí nad 60 rokov s nespavosťou, avšak bez depresie, do dvoch skupín. Každý týždeň počas dvoch mesiacov výskumu absolvovali ľudia z prvej skupiny základné vzdelávanie o spánku. Predmetom výučby bola spánková hygiena, charakteristiky zdravého spánku, biológia spánku a vplyvy stresu na spánok. Skupina nebola pod podrobným dohľadom odborníkov.

Dohľad odborníkov bol kľúčový

Druhá skupina sa podrobila forme behaviorálneho spánkového tréningu nazývaného CBT-I, ktorá je rovnako účinná, trvá dlhšie a má menej vedľajších účinkov ako lieky na spanie – čo môže byť podľa terapeutky obzvlášť problematické práve u starších dospelých. Táto časť ľudí bola naopak po dohľadom odborníkov na spánok.

CBT-I má päť zložiek: kontrola stimulov, obmedzenie spánku, spánková hygiena, relaxácia a kognitívno-behaviorálna terapia. Spánková hygiena a relaxácia zahŕňajú dobré spánkové návyky – chodenie do postele a vstávanie každý deň v rovnakom čase, elimináciu modrého svetla a hluku, teplý kúpeľ alebo jogu na relaxáciu a udržiavanie spálne v chlade a bez elektronických zariadení.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame