Domáca pekáreň: Čerstvý a voňavý chlieb môžete mať každé ráno

Chlieb

photl.com

Zbožňujete čerstvý chrumkavý chlieb? Ak je jeho vôňa práve to, čo vás ráno dokáže správne naladiť, mali by ste v kuchyni spraviť miesto domácej pekárni na chlieb!

Tak si môžete veľmi pohodlne pochutnať na čerstvom chlebíku, kedy sa vám len zachce. A to pohodlne je myslené doslova. S domácou pekárňou totiž chrumkavému chlebu nebude predchádzať spúšť v kuchyni, ktorú môžeme vidieť už takmer v každom supermarkete – všetko zaprášené od múky a kam sa len pozriete kopec rozvlečených plechov.

Ide to aj bez špiny

Upiecť chlieb v rúre nie je až také umenie, s domácou pekárničkou je však príprava čerstvého chleba úplná hračka. Do šikovného robota sa nasypú všetky suroviny a zvyšok už spraví za vás. Cesto si vymiesi, nechá ho v správnej teplote nakysnúť, potom ho upečie – a deň sa môže začať voňavými raňajkami. „Dlho som piekla doma chlieb len tak v rúre. Ale vždy si to vyžadovalo svoj čas. S pekárničkou popri tom, ako pečiem chlieb stihnem aj povysávať, poumývať a poprať – šetrí mi čas a chlieb je rovnako chutný ako z rúry,“ vysvetľuje Zuzka.


Tiež by vás mohlo zaujať: Maslo alebo margarín: Nech vyhrá lepší!


Dokáže aj viac

Zatiaľ čo prvé exempláre sa držali svojho názvu a piekli výlučne chlieb, dnes už dostať pekárničky, ktoré vám dokážu pripraviť aj džem či cesto na cestoviny, pizzu, lievance… Vyššie rady majú dokonca bezlepkový program. Ak máte v rodine takúto diagnózu, tak je pekáreň na chlieb s týmto programom naozaj skvelým darčekom. Stačia iba tri hodiny a máte na stole chlieb bez toho, aby ste si prezliekli pyžamu.

Podľa čoho vyberať

Asi najdôležitejším kritériom je počet a typ chlebových stravníkov v rodine. Ak ste dvaja, postačí vám malá pekáreň na maximálne kilo múky (cena cca od 40 eur vyššie). No ak ste štyria už je lepšie vybrať radšej väčšiu pekáreň s obsahom 1200 – 1500 gramov múky (cca od 54 eur nahor). Potom sa pekárničky líšia už len počtom programov a hnetacích hákov. „Ja som si domácu pekáreň kúpila počas materskej dovolenky s dvoma deťmi. Jednoducho som nestíhala chodiť po čerstvý chlieb, ktorý milujem. Je to pohodlné a praktické. Akurát, že som kúpila tú najmenšiu, ktorá nám prestala stačiť, keď chlieb začali jesť aj decká. Nakoniec sme ju posunuli starým rodičom a kúpili väčšiu,“ vysvetľuje Mirka.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Odložený štart skvelý na ráno

Nadšené gazdinky sa isto potešia programom aj na iné ako chlebové cestá. V takej potom možno piecť aj bagety. Tým zaneprázdeným zrejme bude stačiť iba pekáreň, vďaka ktorej budú mať doma chlieb aj keď sa sem-tam zdržia v práci. Ideálna je funkcia odloženého štartu. „Čerstvé pečivo mám na starosti u nás doma ja. Tak som si na narodeniny zaželal takúto pomocníčku. Večer do nej nasypem suroviny a ráno máme chutný chlieb bez toho, aby som chodil do obchodu,“ hovorí Jozef.

Pokiaľ ide o hnetacie háky, menšie pekárne si vystačia aj s jedným. no tie väčšie sú určite lepšie s dvoma. Tak máte záruku, že cesto dobre vymiesia a nemôže sa stať, že chlieb zostane na jednej strane sypký.

Chlieb na mieru

Pre začiatočníkov sú najlepšie hotové zmesy na chlieb v obchodoch. Výrobcovia sa pretekajú v počte druhov, takže si môžete vyberať od bieleho až po tmavý alebo celozrnný chlieb. Ak sa po čase odvážite experimentovať, vyskúšajte recepty z internetu alebo si upečte svoj chlieb podľa chuti presne na mieru. Výhoda je, že doma si do chlebu môžete pridať z každej suroviny presne toľko, koľko máte radi.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomstvo olivového oleja: Prospieva telu zvnútra aj zvonku


Aby z chrum nebolo „gumené brum“

Na záver ešte jedna rada z praxe. Keďže domáca pekáreň je menšia ako trúba a chlieb je v nej na tesno, ak ho včas nevyberiete, môže sa stať, že „zgumovatie“. Jeho dotyk o steny pekárne chrumkavú kôrku sparí. Preto je dobré chlieb po dopečení hneď vybrať a položiť na mriežku, aby chladol bez dotyku a na vzduchu.

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame