Rôzne druhy ryže a ich rozdiely: Klasická guľatozrnná či basmati, aj najlepšie druhy na rizoto a sushi!

Druhy ryže

Rôzne druhy ryže majú v kuchyni aj rôzne využitie (Zdroj: GettyImages)

Nie je ryža ako ryža. Ak chcete vylepšiť svoje kulinárske schopnosti, nevystačíte si s jedným druhom ryže. Dnes už máme k dispozícii viacero druhov, ktoré sa odlišujú nielen technologickou úpravou a obsahom živín, ale aj využitím v kuchyni. Pripravili sme pre vás malého sprievodcu, ktorý vám pomôže viac sa zorientovať.

Guľatozrnná biela ryža

Je to klasika, ktorej chuť pozná dôverne každý z nás. Bielu farbu získala vďaka procesu bielenia, ktorý ju však zbaví dôležitých živín. Tento druh ryže má vysoký glykemický index, preto vám po jej konzumácii nevydrží až tak dlho pocit sýtosti. Pred varením ju nezabudnite opláchnuť, aby ste ju zbavili nadbytočného škrobu a nečistôt. Môžete ju jemne opražiť na troške cibuľke s troškou oleja.

Potom ju stačí zaliať vodou, približne do výšky palca nad jej povrchom. Pri varení ju nechajte prikrytú. Nemusíte ju miešať. Po 15-tich minútach by mala byť ryža hotová. Skúsené gazdinky ju nechávajú po varení ešte desať minút dôjsť prikrytú v teple pod dekou či prikrývkou.

Naturálna hnedá 

Nejde o žiaden nový druh ryže. Pestuje sa rovnako ako biela ryža. Hlavný rozdiel medzi nimi je v technologickom postupe. Hnedá ryža si zachováva vonkajšiu šupku, vďaka ktorej získa typické sfarbenie. Obsahuje veľa dôležitých vitamínov a minerálov, ktoré sa nachádzajú nielen vo vonkajšej šupke, ale aj v otrubách a klíčkoch.

Preto sa označuje aj ako celozrnná alebo natural. Je zdravšia ako biela ryža, varí sa však o niečo dlhšie, aj jej cena je trošku vyššia. Ak chcete žiť zdravšie, môžete ju použiť ako náhradu bielej ryže.

Arborio ako základ na rizoto

Chcete spraviť naozaj krémové rizoto? Na jeho prípravu je najlepšia ryža arborio. Svoj názov dostala podľa talianskeho mesta Arborio. Ide o guľatozrnnú ryžu s vysokým obsahom amylopektínu, vďaka čomu ryža pri varení získava svoju typickú krémovosť. Má nízky glykemický index, ktorý na dlhšiu dobu zabezpečí pocit sýtosti a preto sa arborio považuje za zdravší variant ryže. Varí sa približne 18 až 20 minút.


Mohlo by vás zaujať: Nie je ryža ako ryža: Ktorá je pre vaše zdravie tá najlepšia?


Parboiled sa vám nezlepí

Táto ryža je špecifická netradičnou technológiou spracovania, pri ktorej na nelúpanú ryžu pôsobí vysokotlaková para. Tak sa vitamíny a minerály dostávajú z povrchových vrstiev ryže až do vnútra zrna. Následne sa podobne ako klasická biela ryža lúpe a leští, zachováva si však svoje nutričné hodnoty. Uvarená ryža sa nelepí a je sypká. Doba varenia je približne 20 minút. Je chutnou prílohou k mäsu, ktorá sa oplatí vyskúšať.

Sushi ryža z ázijského ochodu

Skvelé sushi si môžete pripraviť aj doma. Správny druh ryže je nevyhnutnosťou. I keď sushi ryža je drahšie než obyčajná biela ryža, určite sa pri príprave sushi neoplatí na nej šetriť. Sushi ryža má krátke a guľaté zrnká a taktiež vysoký obsah škrobu. Práve ten jej zabezpečí potrebnú lepivosť. Nájdete ju v ázijských obchodíkoch, špecializovaných predajniach so zdravou výživou, dokonca aj v niektorých supermarketoch.

Dlhozrnná odroda basmati

Tento druh dlhozrnnej ryže sa teší veľkej obľube v indickej kuchyni, no môžete ju vyskúšať aj u vás doma. Zaujme svojou jemnou orieškovou chuťou a arómou. Označuje sa za kráľovnú ryže, pretože patrí medzi najkvalitnejšie druhy ryže na svete. Pri varení sa vôbec nelepí, je kvalitná a vhodná aj pri bezlepkovej diéte.

Jazmínová prekvapí vôňou

Jazmínová ryža je druh bielej dlhozrnnej ryže, ktorá je taktiež zbavená vonkajšej šupky. V porovnaní s klasickou dlhozrnnou ryžou obsahuje podobné množstvo sacharidov, kalórií a vlákniny. Napriek tomu, že jazmínová ryža nepatrí medzi najzdravšie odrody, príjemne prekvapí svojou vôňou, ktorá sa postupne uvoľňuje pri varení. Je chutnou prílohou k mäsu, tofu či dusenej zelenine. V obchodoch nájdete aj hnedú jazmínovú ryžu, ktorá je jej zdravšou alternatívou.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame