Máte vzťah s emocionálnym upírom? Sťažnosti a vyžadovanie pozornosti sú bežné, dajte si pozor, inak vám vysaje všetku energiu!

emocionálny upír

Na emocionálnych upírov si dajte pozor, vysajú z vás energiu (Zdroj: GettyImages)

V živote sa nám vyskytnú ľahké aj ťažké chvíle. Niekedy sa môže zdať, že tie zlé nikdy neskončia. Zamysleli ste sa nad tým, že za ich prítomnosť môže niekto konkrétny? Zoznámte sa s pojmom emocionálny upír. Toto pomenovanie možno znie komicky a rozprávkovo, patrí však ľuďom, ktorí môžu vážne narúšať vaše psychické zdravie.


Zatočte s nedeľnou depresiou: Aby mal váš víkend opäť dva dni, stačí len málo


Charakteristickou črtou takéhoto človeka je, že žiada o pomoc a radu, ale výmenou za ňu nikdy nič neposkytne. Energiu vyčerpávajú z príbuzných, partnerov, priateľov, ale aj kolegov v práci. Aj tie najvýznamnejšie citové vzťahy, ako napríklad manželstvo alebo vzťah rodičov a detí, môžu svoje postavenie zmeniť o 180 stupňov. Príčinou je, že títo ľudia neuznávajú pravidlo zdravej rovnováhy medzi tím čo si človek berie a čo druhému opätuje.

Vysávač životnej sily

K hlavným signálom toho, že ste sa ocitli v nezdravom vzťahu je psychická, ale často aj fyzická únava. Prítomný je aj pocit, že ste zbavení všetkej energie, dobrej nálady a šťastia. Francúzska psychologička, Stéphane Clergetová sa týmto problémom dlhodobo zaoberá a vydala aj knihu s názvom Ako sa brániť emocionálnym upírom. Hovorí, že sa pri svojej práci stretla s podnikavými, ochotnými a veľmi šľachetnými ľudí, ktorí pozvoľna strácali svoju životnú silu. Najhoršie na takejto situácii je, že títo ľudia tento stav vôbec nevnímali, až kým nedospeli do bodu, že im klesla chuť do jedla a začala sa prejavovať depresia.

Spoznávate ho?

Emocionálny upír môže znieť veľmi zákerne a sebecky, nemusí sa však vždy jednať o chorobné jednanie. Často si svoje činy ani nemusí uvedomovať, vníma len to, že mu z konkrétneho vzťahu plynie nejaký úžitok a rôzne výhody. Môže ísť napríklad o partnerku, ktorá vám hodinu vyvoláva, pretože sa dožaduje pozornosti.

Takáto situácia znie úplne nevinne a v niektorých prípadoch aj pochopiteľne. Podozrivé by však malo byť, ak sa takáto partnerka zároveň sťažuje na celé svoje okolie, ktoré na ňu údajne nemá čas, hoci sama ho nikomu nedaruje. V takýchto prípadoch sa jedná hlavné o narcizmus, ktorý tieto osoby zaslepuje.

Príčiny siahajú do detstva

Počiatky takéhoto správania siahajú do nášho ranného detstva, keď sme ešte dojčatá a dožadovanie sa pozornosti je úplne prirodzenou súčasťou nášho správania. Postupom času sa však učíme socializovať a vyrovnávať to, koľko pozornosti si pýtame, a koľko jej vraciame. Jednou z možných príčin, prečo si prehnane veľa pozornosti pýtame aj v dospelosti, je nízka sebaúcta. Rovnako sú dôležité aj vzory, ktoré v detstve máme.Ak sme boli v detstve zvyknutí na to, že máme všetko, dožadujeme sa toho aj v dospelosti.

Nezabúdajte však, že v ťažkých chvíľach je v poriadku, vyhľadávať pozornosť druhých. Takéto správanie sa však nemôže prejavovať na dennej báze, pretože inak niečo nie je v poriadku.

Ako mu čeliť

Jedna rada, ako čo najlepšie a najmä najefektívnejšie čeliť vzťahu s emocionálnym upírom, je zaujať obrannú stratégiu, ktorou budete chrániť samých seba. Nenechajte sa zmanipulovať, dôležité je pochopiť, že trpezlivosť má určité hranice a v každom vzťahu ste rovnako dôležitý ako druhá strana.

Ďalšou, nesmierne dôležitou vecou, je naučiť sa povedať nie. Ak ste vo vyrovnanom vzťahu, váš partner bude tento názor rešpektovať a nespustí citové vydieranie. Je veľmi dobré, keď sa snažíte pomôcť svojmu okoliu, no nezabudnite, nikdy nevyhoviete všetkým. Najdôležitejší ste vy a vaša psychická pohoda.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: ČTK, La Repubblica
Odporúčame