Na Slovensku máme epidémiu chrípky: Čo ju spôsobilo a ako jej v budúcnosti predísť?

Epidémia chrípky

Kedy chrípka prerastie do epidémie? (Zdroj: GettyImages)

Počujete to všade okolo seba – Slovensko na prelome rokov 2022 a 2023 zasiahla chrípková epidémia. Čakárne pediatrov sa zapĺňajú chorými deťmi a rodičia čerpajú svoje dovolenky alebo si berú OČR. Prečo máme na Slovensku takú nárazovú vlnu chorých a čo môžeme robiť, aby sme jej v budúcnosti predišli?

V článku sa dočítate:

Epidémia chrípky

Epidémia chrípky v krajine nastane v čase, kedy príliš veľa ľudí trpí chrípkou či iným respiračným ochorením. Každá krajina vyhlasuje túto epidémiu podľa iných štatistík. Úrad verejného zdravotníctva informuje, že na Slovensku začala chrípková epidémia ešte pred vianočnými sviatkami. Vyhlásenie bolo zverejnené 20. septembra 2022.

Chrípka sa prejavuje horúčkou, kedy telesná teplota prekonáva 38 °C, bolesťami kĺbov, svalov a hlavy, niekedy aj pocitmi zimy. V prípade respiračných problémov sa k príznakom pridávajú aj kašeľ, nádcha, upchatý nos a bolesť hrdla.

Ako vzniká?

Jej vznik je možný viacerými spôsobmi. Epidémia je pomenovanie pre všeobecne veľmi náhly a hromadný výskyt určitého ochorenia (v tomto prípade chrípky) počas krátkeho obdobia na vybranom území. Rozdiel medzi epidémiou a pandémiou (ako bola tá koronavírusu) je ten, že zatiaľ čo epidémia je označenie pre situáciu na vybranom menšom území, pandémia je medzi viacerými kontinentami, respektíve na celom svete.

Epidémia vzniká napríklad slabou imunitou obyvateľstva, kedy sa vírus rýchlo šíri. Nastať môže aj v prípade, že chrípka zmutuje a stane sa infekčnejšou. Toto nastáva každých približne 30 až 40 rokov. Šíri sa najčastejšie vzduchom, aj keď ide o kvapôčkové ochorenie. Na odevoch sa vírusy udržia pol dňa, na tvrdých povrchoch pokojne aj dva dni. Chrípka sa zvyčajne prenáša kýchaním, kašľaním a počas rozhovorov s nakazenými ľuďmi.

Mnohé regióny pravidelne vyhlasujú chrípkové prázdniny, počas ktorých sú deti jeden až dva týždne doma, aby sa nakazení vyliečili a vírus sa zbytočne nešíril ďalej. Doma sme však boli počas rokov 2020 a 2021 kvôli koronavírusu a práve ten sa považuje za jeden z dôvodov, prečo na nás udrela epidémia chrípky v takom rozsahu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Opakujúce sa sny: Mávate ich aj vy? Tu je 10 najčastejších, ktoré sa nám snívajú

Prečo sú roky 2022 a 2023 kritické?

Deti boli za posledné tri roky často doma, nechodili tak často do kolektívu, nestretávali sa s kamarátmi, nenavštevovali centrá a netrávili čas ani na ihriskách. Ak aj áno, mali preryté horné a dolné dýchacie cesty. To je dokonalý priestor pre doteraz potláčaný vírus chrípky. Telo totiž počas dlhšieho obdobia izolácie stráca imunitu, ktorú by inak nadobudlo práve v kolektíve.

„Naplnili sa naše predikcie o silnejšej aktivite chrípky v sezóne 2022/2023. Vzhľadom na relatívne nízky výskyt chrípky v uplynulých dvoch neštandardných sezónach sú ľudia k respiračným ochoreniam viac náchylnejší. Populácia je k vírusom aj baktériám vnímavejšia,“ informuje hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Dve kritické obdobia

Chrípková epidémia sa počas roka vyskytuje zvyčajne dvakrát. To neplatí len pre spomínané deti v školách, ale aj pre dospelých. Prvou chrípkovou epidémiou Slovensko prechádza v septembri, druhou začiatkom decembra.

Nástup detí do škôl a rodičov do práce

Leto je kvôli svojim vyšším teplotám a odcestovanosti najpokojnejším obdobím v ambulanciách. Keď ale príde september, žiaci nastúpia späť do škôl, rodičia do práce a počasie sa začína meniť. Spoločne s ochladzovaním sa prichádzajú aj vírusy a nakoľko má spoločnosť z leta o niečo slabšiu imunitu, nakaziť sa chrípkou je jednoduché.

Graf Úradu verejného zdravotníctva ukazuje, že najmä deti (ale taktiež ich rodičia) začínajú vyhľadávať lekársku pomoc v súvislosti s respiračným ochorením od 36. týždňa roka, čo pripadá na začiatok septembra. Jesenná epidémia dosiahla v roku 2022 vrchol medzi 40. až 41. týždňom, teda začiatkom októbra.

Chorobnosť detí do 14 rokov vtedy predstavovala 10-tisíc na 200-tisíc osôb, tínedžerov 4-tisíc na 100-tisíc osôb a ľudí starších ako 20 rokov necelé dve tisícky na 100-tisíc osôb. Toto sú však len údaje ľudí, ktorí vyhľadali lekársku pomoc.

Chorobnosť podľa vekových skupín na Slovensku v druhej polovici roka 2022
Chorobnosť podľa vekových skupín na Slovensku v druhej polovici roka 2022 (Zdroj: ÚVZ SR)

Predvianočné obdobie

Nakoľko imunita najmä u detí nebola po dvoch pandemických rokoch dostatočná, chrípková epidémia v zime 2022 bola alarmujúca. Úrad verejného zdravotníctva zaznamenal najvyššie čísla chorobnosti za posledných 20 rokov. Najčastejším ochorením bol vírus chrípky typu A, čo je v ľudskej reči bežná chrípka a vyššími teplotami. Vyskytuje sa všade na svete.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE robotických vysávačov: Ušetria vám čas aj nervy, ako vybrať ten najlepší a koľko vás bude stáť?

Vrchol prvej vlny chrípkovej epidémie na Slovensku bol v 50. kalendárny týždeň, teda krátko pred Vianocami. Ambulancie praskali vo švíkoch a kvôli tejto epidémii sa míňali aj zásoby liekov, ktorých nedostatok bol po koronavíruse citeľný vo viacerých krajinách. Z regálov sa míňali nielen lieky na predpis, ale aj tie voľnopredajné.

V polovici decembra bola chorobnosť u detí do 14 rokov na úrovni okolo 20-tisíc na 200-tisíc osôb. Tínedžerov bolo chorých viac ako 7-tisíc na 100-tisíc osôb a ľudí nad 20 rokov „len“ 3,5-tisíc na 100-tisíc osôb. Ide o najväčšie čísla tohto storočia na Slovensku. Opakujeme, že hovoríme len o ľuďoch, ktorí navštívili lekára.

Najviac trpeli deti do 5 rokov

Najväčší podiel tvoria už tradične deti do 5 rokov života, ktoré nastúpili do materských škôl a svoju imunitu si ešte len začínajú budovať. Každá matka vie, že prvý rok v materskej škole bývajú deti často choré. Aj takéto premodrenie vie u nich vybudovať dostatočnú imunitu. Koncom roka 2022 bolo chorých necelých 12-tisíc detí na 100-tisíc osôb. Pre porovnanie, v predkovidovom období na prelome rokov 2019/2020 to bolo o polovicu menej.

Za čoraz vyššiu chorobnosť malých detí však nemôže len koronavírus, aj keď k nej prispel. Rodičia totiž svoji deti čoraz častejšie odmietajú očkovať proti rôznych chorobám už od útleho veku a často ide pritom aj o očkovania, ktoré sú povinné. Viac sa o tejto téme dočítate na konci článku.

Pred rokom bola situácia opačná

Ak sa pozrieme na štatistiky za rok 2021, respektíve jeho prelom s rokom 2022, zistíme, že novembrový lockdown a následné uvoľňovanie opatrení až na jar 2022 spôsobil, že chorobnosť detí do 14 rokov klesla na zhruba 3-tisíc na 200-tisíc osôb. To je tretina v porovnaní s aktuálnymi číslami.

Chorobnosť podľa vekových skupín na Slovensku v druhej polovici roka 2021
Chorobnosť podľa vekových skupín na Slovensku v druhej polovici roka 2021 (Zdroj: ÚVZ SR)

Vtedy však vo veľkom úradoval najmä vírus chrípky B, čo je ešte slabšia chrípka. Respiračné ochorenia tvorili takmer polovicu všetkých chorých ľudí za december 2022. Väčšina ľudí, samozrejme, ležala doma alebo v nemocnici s kovidom.

Ako zastaviť pandémiu chrípky?

S aktuálnom problematikou chrípkovej epidémie prichádza aj otázka, ako ju zastaviť a docieliť, aby sa nevracala, alebo aspoň nie v takej sile. Prevencia je nadovšetko a preto dodržiavať zásady hygieny by ste mali bez ohľadu na čom, či vonku zúri epidémia alebo nie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vlastné vitamíny po celý rok? Vypracte miesto pri okne, domáce klíčkovanie je jednoduché!

Medzi ne patrí pravidelné umývanie rúk, najmä po príchode domov. Ruky si umývajte mydlom, ktoré aplikujete aspoň na 20 sekúnd (vodu môžete počas toho vypnúť). Ak sa v davoch ľudí necítite bezpečne, prekrývajte si horné aj dolné dýchacie cesty. Minimalizujte dotyky vašich pier, očí, uší a nosa, dodržujte odstupy od ľudí, ktorí by na pohľad mohli prenášať ochorenie a ak sa už sami cítite chorí, ostaňte doma a liečte sa.

Význam očkovania

Zďaleka najlepšou prevenciou proti ochoreniu chrípky je očkovanie. Na Slovensku je dobrovoľné. Očkovanie proti chrípke je zadarmo a preplácajú ho všetky tri zdravotné poisťovne. Ak však hovoríme o deťoch aj v predškolskom veku, istého času sa na Slovensku uvažovalo aj nad povinnosťou zaočkovať dieťa proti chrípke. Tento návrh neprešiel.

Úrad verejného zdravotníctva ale píše: „Povinné očkovanie je jedným z najúčinnejších nástrojov v boji proti vzniku a šíreniu nebezpečných infekčných ochorení, ktorým je možné predchádzať očkovaním. Je potrebné ho chápať ako opatrenie na ochranu zdravia v celospoločenskom záujme a nie ako zásah v oblasti zdravia jednotlivca, ktorý možno vykonať len s jeho súhlasom – v takomto prípade by celoplošnú ochranu verejného zdravia nebolo možné zo strany štátu vôbec, a to v akejkoľvek forme zabezpečovať.“

Na Slovensku v očkovanie neverí čoraz viac rodičov

V spoločnosti dnes panujú obavy z rôznych povinných očkovaní detí. Internet je silné médium – stačí iskra pochybnosti a u človeka môže nastať váhavý postoj. Úrad verejného zdravotníctva pravidelne aktualizuje zoznam povinných očkovaní u detí podľa roku ich narodenia. Nájdete medzi nimi napríklad očkovania proti tetanu, čiernemu kašľu, pneumokokom či osýpkam. Väčšina z nich prebehne do prvého roku života dieťaťa.

Najmä vynechanie povinného očkovania môže spôsobiť deťom vážne zdravotné ťažkosti v budúcnosti. Niektorí rodičia si však stále myslia opak. Mnohé z ochorení, ktoré Slovensko očkovaním vymazalo zo zoznamov chorôb, sa totiž slabou zaočkovanosťou môžu vrátiť. Ak ešte stále pochybujete nad očkovaním svojich detí, prečítajte si najčastejšie kladené otázky ľudí na túto tému, prípadne dlhší dokument o význame očkovania na Slovensku a v Európe. Veríme, že sa napokon rozhodnete správne.

Pocítili ste na prelome rokov 2022/2023 epidémiu chrípky?

 

Zdroj: plnielanu.sk, ÚVZ SR
Odporúčame