Vlastné vitamíny po celý rok? Vypracte miesto pri okne, domáce klíčkovanie je jednoduché!

Klíčkovanie

Náš manuál vám prezradí všetko o klíčkovaní (Zdroj: GettyImages)

Klíčky nepotrebujú pôdu, hnojenie ani žiadne pesticídy. Stačí im pravidelná dávka vody a bohatú úrodu si vyzbierate už o pár dní. Tak ako bylinky, aj klíčky dodajú vašim jedlám šmrnc a nielen to! Zvýšia i nutričnú hodnotu pokrmu. Sú totiž plné vitamínov, minerálov a enzýmov. A toto môžete mať kedykoľvek po celý rok. Idete do toho? S naším manuálom to bude hračka.

Klíčky verzus mikrobylinky

Klíčky a mikrobylinky si veľa ľudí zamieňa. Vyzerajú veľmi podobne a oboje začíname pestovať zo semienok, no nejaké malé rozdiely tam predsa len sú. Záleží predovšetkým na spôsobe pestovania a v akej fáze rastu sa nachádzajú. Klíčky potrebujú pre rast veľa vody. Nesadia sa do zeme a na „dozretie“ im stačí pár dní (zvyčajne od 3 do 6 dní). Nemávajú výraznejšie lístky a väčšiu časť klíčka tvorí stonka. Konzumujú sa celé.

Mikrobylinky sa začínajú pestovať v zemi. Práve od nej si berú živiny, ktoré pre rast potrebujú. Pestovanie trvá dlhšie – zvyčajne od jedného týždňa a môžu mať aj menšie lístky.

Prečo je klíčkovanie zdravé? 

Okrem skvelej chuti sú klíčky plné vitamínov, minerálov aj enzýmov. Pochváliť sa môžu vitamínom A, C, E, K a radou vitamínov zo skupiny B. Z minerálov sú to napríklad draslík, fosfor, horčík, vápnik, sodík, železo, zinok, selén a meď.

Už samotné semienka obsahujú množstvo výživných látok a klíčením sa spúšťajú mechanizmy, ktoré tieto vitamíny niekoľkonásobne zvýšia. Napríklad, keď má ovos zelené naklíčené lístky, obsahuje až o 2 000 % viac vitamínu B2.  Vitamín C v sójových bôboch sa zase po troch dňoch klíčenia znásobuje až päťkrát.

Čo všetko môžete klíčiť?

Možnosti sú naozaj široké. Klíčiť môžete:

  • Strukoviny – cícer, šošovica, hrach, sója, fazuľa mungo alebo adzuki
  • Obilniny – pohánka, pšenica, proso, ovos, quinoa, naturálna ryža, jačmeň, žito
  • Semienka – reďkovka, brokolica, rukola, koriander, senovka, žerucha, tekvicové, sezamové a slnečnicové semiačka

Neodporúča sa klíčiť červenú fazuľu, pretože obsahuje toxický lektín (proteín) fytohemaglutinín.

Aké semienka potrebujete?

Ak chcete staviť na istotu, siahnite po semienkach, ktoré sú určené na klíčenie. Na trhu dokonca nájdete zmesi rôznych semienok. Ak chcete vyskúšať, ako chutia jednotlivo, tak kupujte zvlášť jeden druh. Každé klíčky majú svoju špecifickú chuť. Semienka nesmú byť chemicky ošetrené ani morené. Nenakličujte semienka určené pre výsadbu. Práve tie bývajú často ošetrené pesticídmi. Nevyklíčia vám ani tepelne upravené zárodky a strukoviny, ani tie, ktoré sú určené na varenie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa STROOI Slovensko (@strooislovensko)

Aké nádoby použiť?

Možností, v čom semienka klíčiť, je mnoho. Môžete si rovno zakúpiť nádoby určené na klíčenie alebo to skúsiť s podomácky vyrobenými vynálezmi. Na trhu nájdete rôzne typy nádob – tanieriky, poháre alebo sitká. Niektorým semiačkam sa lepšie darí v tanierikoch, iným v pohároch.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zvyky pri jedle v Japonsku, Francúzsku alebo Indii: Inšpirujte sa pri svojom stole!

Nakličovací pohár

Pohár je na použitie veľmi jednoduchý. Ak skúšate klíčiť prvýkrát, určite začnite s ním. Naklíčite v ňom takmer všetko. Môžete v ňom klíčiť strukoviny, obilniny i väčšinu semienok. Vyhnite sa akurát rukole, žeruche alebo horčici, pretože tvoria gél a v pohári by sa zlepili do jednej hrče.

Nakličovací tanier

Tanierik so sitkom je vhodný pre semienka, ktoré pri kontakte s vodou tvoria gél. Po namočení sa dajú rovnomerne rozmiestniť po celom sitku a majú dosť miesta na dýchanie aj napriek gélu. V tanieriku naklíčite rukolu, žeruchu, horčicu, reďkovku, senovku, ďatelinu, pór, brokolicu alebo kaleráb. Vyhnite sa v ňom nakličovaniu strukovín ako mungo alebo hrášok.

Nakličovacia miska

Miska je trochu vyššia investícia oproti ostatným nádobám. Je hlbšia a zvykne sa používať spolu s podložkami (napríklad konopnými). Výhodou je, že vám vie ušetriť nejaký čas a klíčkom sa nemusíte až tak intenzívne venovať. Vďaka konopnej podložke im sama dodáva toľko vody, koľko práve potrebujú. Misky majú zvyčajne väčšie diery, takže vyhovujú pre strukoviny a obilniny, ktoré cez ne neprepadnú a tým, že sú hlbšie dávajú dosť priestoru korienkom. Vhodné sú napríklad pre hrášok alebo mungo.

Podomácky vyrobené nádoby

  1. Nádoba s vatou – najjednoduchší a najlacnejší spôsob. Bude vám stačiť nádoba s jemne vyvýšeným okrajom a obyčajná vata. Nevyklíčite na nej úplne všetko, ale postačí na žeruchu, rukolu, reďkovku, brokolicu, kaleráb, senovku alebo horčicu.
  2. Vlastný nakličovací pohár – budete potrebovať zaváraninový pohár a gázu namiesto viečka. Gáza prepustí vzduch na dýchanie a vodu pri preplachovaní a zároveň je dostatočne hustá, aby cez ňu semienka nevypadli. Okolo pohára ju upevníte gumičkou.

Ako na to?

Semienka sa vždy na niekoľko hodín namáčajú. Je to od 4 do 12 hodín podľa druhu a potom je potrebné ich aspoň dvakrát za deň prepláchnuť. Výnimkou je klíčenie na vate. Niektoré semienka sú na klíčenie náročnejšie, iné idú ľahšie. Nehádžte flintu do žita, keď vám to na prvýkrát nevyjde. Na začiatok odporúčame napríklad reďkovku alebo brokolicu a postupne pridávať ďalšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rozmrazujete mäso na kuchynskej linke? Veľká chyba, používajte radšej len tieto tri spôsoby!

Užitočné rady a postrehy, než začnete:

  • Klíčky nedávajte na priame slnečné žiarenie. Môže ich to rýchlo vysušiť. Prvé dva dni je vhodný tieň a potom im stačí polotieň, prípadne len rozptýlené svetlo.
  • Prvé dni budú akoby bez farby. Neskôr pekne zozelenejú vďaka prirodzenému svetlu.
  • Môže sa stať, že na nich uvidíte niečo, čo sa podobá na bielu pleseň. Bude to vyzerať, ako keby boli korienky chlpaté. Nebojte sa, pleseň to nie je. Je to len znak toho, že sú smädné. No ak ste klíčky len nedávno prepláchli a vidíte, že sú vlhké a nebodaj cítite divný zápach z nádoby, tak to už pleseň pravdepodobne bude.

Klíčenie na vate

  1. Do plytkej nádoby s jemne vyvýšeným okrajom rozložte vatu a zalejte vodou, aby bola úplne vlhká. Keď nádobu obrátite dole hlavou, vata by nemala vypadnúť a nemalo by z nej ani kvapkať.
  2. Semienka nemusíte vopred namáčať. Vlhkú vatu len posypete jednou vrstvou semienok, ale nie príliš nahusto.
  3. Zárodky zvrchu pokropte vodou z rozprašovača a na prvé 2 – 3 dni zakryte druhou nádobou, ale tak, aby im dovolila dýchať.
  4. Teraz už len budete kontrolovať, či je vata dostatočne vlhká. Ak nie, tak ju podlejte vodou alebo pokropte rozprašovačom, ale keď sa už ukážu prvé klíčky, rozprašovač nepoužívajte. Vodu si vezmú zospodu od vaty.

Klíčenie v pohári

  1. V pohári môžete semienka rovno namáčať. Nasypte ich dovnútra tak, aby pokryli dno pohára v jednej vrstve a nalejte vodu.
  2. Po namočení vodu vylejte a pohár otočte tak, aby z neho mohla odkvapkať všetka voda. Mal by byť približne v 45 stupňovom uhle.
  3. Klíčky prepláchnite aspoň dvakrát za deň – jednoducho napustíte do pohára dostatok vody, aby sa všetky napili, a vylejete. Väčšine postačí prepláchnutie každé ráno a večer.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Naučte sa párovať vína s jedlom ako profesionál: Tieto základné zásady vám pomôžu

Klíčenie na tanieriku

  1. Semienka namočte na odporúčaný čas do vody.
  2. Po namáčaní ich vylejte na sitko a s pomocou noža rozotrite rovnomerne po celej ploche. Tanier na prvé dva dni prekryte iným, aby sa udržala vlhkosť.
  3. Semienka nezabúdajte dvakrát denne pokropiť. Najlepšie funguje rozprašovač.
  4. Keď uvidíte vyrásť prvé korienky, preplachujte pod tečúcou vodou priamo tie. Opäť dvakrát denne. Z tanierika odkvapkanú vodu vždy vylejte, aby sa v nej korienky nemáčali.

Čo s hotovými klíčkami?

Väčšina klíčkov je hotová za 3 až 6 dní. Výnimkám to trvá aj 10 dní (napríklad pór alebo hrach). Nedá sa to však zovšeobecniť, ochutnať ich môžete úplne drobné a potom aj väčšie. Odporúčame ich určite spotrebovať čo najskôr. Vedia sa pomerne rýchlo pokaziť, ale správne skladovanie im pomôže.

Ako ich skladovať?

Ak nechcete, aby ďalej rástli, môžete ich odložiť do chladničky. Tam prestanú rásť a vydržia ešte asi 3 až 4 dni:

  • Prepláchnite ich a osušte papierovou utierkou. Na spodok nádoby dajte čistú papierovú utierku a na ňu uložte klíčky. Použite uzatvárateľnú nádobu.
  • Mali by ste ich raz za čas „vyvetrať“, a teda zopakovať prepláchnutie a osušenie. Stačí raz za dva dni, ale je dosť možné, že už budú fuč.

Klíčky sa odporúčajú jesť čerstvé a ideálne tepelne nespracované. Nielen preto, aby si udržali dôležité živiny a vitamíny, ale aj kvôli ich fantastickej chuti. Do varených jedál ich pridávajte vždy až na konci. Skvele sa hodia do šalátov, na rizoto, do cestovín, polievok, omáčok, zeleninových smoothie alebo len tak na čerstvý chlieb s maslom.

Vyskúšali ste už klíčkovanie?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame