Zvyky pri jedle v Japonsku, Francúzsku alebo Indii: Inšpirujte sa pri svojom stole!

Zdravé stravovanie

Inšpirujte sa pri stravovaní zdravými zvykmi iných národov (Zdroj: GettyImages)

Viete, ako stolujú Francúzi, čo vám pred jedlom prinesú v Turecku či akú zdravú pochúťku pravidelne jedia v Kórei? Pestrosť kultúr vo svete je fascinujúca a z každej si môžeme vziať nejakú inšpiráciu. Zistite, aké zvyky v jedení kraľujú v iných krajinách a ktoré vám môžu pomôcť k pevnejšiemu zdraviu.

1. Spestrite si jedálniček ako v Grécku

Jednou z výhod krajín, ktoré sú pri mori je práve stredomorská strava. Pre ľudí žijúcich v týchto krajinách je oveľa jednoduchšie jesť ryby a morské plody pravidelne, čerstvé a v dobrej kvalite. Ryby sú ideálnym zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktorých má väčšina ľudí nedostatok. K tomu si doprajú za kvapku kvalitného olivového olej, ktorý navyše podporuje vstrebávanie omega-3 mastných kyselín. Na stole nesmie chýbať ani čerstvá zelenina a ovocie, a tak majú Gréci o pestrý jedálniček postarané.

2. Okoreňte si život ako v Indii

Indická kuchyňa je známa nespočetným množstvom rôznych byliniek a korenín. Koreniny ako kurkuma, karí, zázvor či kardamón sú bežne používané v mnohých jedlách. A nielen samostatne, ale populárne sú rôzne kombinácie, pričom každá korenina či bylinka má vlastné zdravotné benefity, ktoré vie vášmu telu poskytnúť. Nesmieme zabúdať ani na čili. Ak je vraj jedlo pikantné, môže spôsobiť, že ho zjete menej.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MumBhai Central (@mumbhai.central)

3. Strážte si porcie ako v Japonsku

Hovorí sa, že v Japonsku sa podávajú menšie porcie jedál v porovnaní s inými krajinami. Pri niektorých jedlách to platí, ale zdanie občas klame. V reštauráciách sme zvyknutí na pomerne veľké porcie, ale takisto dostaneme väčšinou jeden tanier s jedlom. Naopak, v Japonsku je to zvyčajne viac menších tanierov a misiek. Tradičné japonské jedlo pozostáva z polievky, hlavného jedla, dvoch vedľajších jedál alebo príloh a misky ryže. A všetko sa podáva naraz. Prirodzene je potom jedlo v menších porciách a menších miskách. Z Japonska pochádza tiež populárne pravidlo 80 %, a teda, že najesť sa máte tak, aby ste boli plní na 80 %.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SUSHIHANIL ŽILINA (@sushihanil)

4. Spomaľte ako Francúzi

Spomaliť a vychutnať si jedlo. To je heslo mnohých Francúzov. A prečo by ste sa teda mali inšpirovať pomalým jedením? Trvá približne 30 minút, kým sa vám rozsvieti kontrolka, že ste najedení. Mnoho ľudí tak dlho ani neje. Aj preto je tak ľahké sa prejesť, ak ste dlhšie nejedli, pretože vtedy by ste najradšej skonzumovali všetko a rýchlo. Potom však náhle príde pocit prejedenosti, je vám ťažko a nechce sa vám ani prstom pohnúť. Skúste preto spomaliť, vychutnať si jedlo a tiež spoločnosť ľudí, s ktorými práve stolujete.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Evkino kulinarium (@evkinokulinarium)

5. Doprajte si čaj ako v Turecku

Mnoho ľudí si spája Turecko skôr s kávou ako s čajom. Áno, Turecko má svoju kávovú kultúru a pravidlá, ako sa má pravá turecká káva pripravovať, no v bežnom každodennom živote v Turecku sa stretnete oveľa častejšie s čajom než s kávou. Presnejšie s čiernym čajom. Nájdete ho na každom kroku, v každej reštaurácii, bistre, stánku či trhu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dôležitá rozcvička: Vyhnete sa tak zbytočným zraneniam, ale tiež znížite stres a napätie

Čakáte na jedlo? Prinesú vám čierny čaj v malých sklenených pohárikoch. Po jedle? Opäť čaj. Blahodarné účinky čajov už potvrdili nejedny štúdie. Čaj je plný antioxidantov, pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu a dodáva telu energiu. Vedľajším benefitom je, že ak budete popíjať čaj, kým čakáte na hlavný chod, zostane vám menej miesta na jedlo.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Franlel Santos G (@franlel_)

6. Fermentujte ako v Kórei

Fermentované potraviny so sebou prinášajú množstvo zdravotných benefitov. Dodajú vám prospešné probiotiká, podporia imunitný systém a potraviny budú ľahšie stráviteľné. Aj preto sa ich konzumácia odporúča na každodennej báze. V Kórei je najpopulárnejšou fermentovanou pochúťkou kimchi. Najčastejšie obsahuje kombináciu čínskej kapusty, mrkvy a reďkovky. Pre domácich je to jedlo, ktoré sa dá jesť jednoducho ku všetkému a v takmer každej domácnosti by ste našli pre kimchi samostatnú chladničku. Fermentovanú zeleninu si pritom viete jednoducho pripraviť aj doma.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame