Ako sa zachovať, keď niekto dostane epileptický záchvat? Toto určite nerobte!

muž pomáha žene v bezvedomí

Ako pomôcť pri epileptickom záchvate? (Zdroj: Freepik/bialasiewicz)

Epileptické záchvaty bývajú nepríjemné nielen pre postihnutú osobu, ale aj pre svedka takéhoto záchvatu. Vtedy často spanikárime a nevieme, čo urobiť. Prečítajte si odporúčania, ktoré poskytol primár neurologického oddelenia nemocnice v Levoči Ladislav Gurčík.

Ak sa u niekoho vyskytne epileptický záchvat, v prvom rade by ste mali zabrániť jeho zraneniu. Môže napríklad spadnúť na zem alebo naraziť do okolitých predmetov. Dôležité je aj zamedziť vdýchnutiu slín či zvratkov. Určite však neotvárajte pacientovi násilím ústa a nevkladajte do nich žiadne predmety. Nevyťahujte z nich ani jazyk.

„Odporúča sa uložiť postihnutého do polohy na bok, podložiť hlavu mäkkou podložkou, predsunúť sánku a vyčkať do skončenia kŕčovej aktivity a návratu vedomia. U známych epileptikov je pri záchvate vhodný diazepam v rektálnej forme alebo midazolam vo forme ústneho roztoku,“ objasnil primár.

Zároveň podotkol, že príznaky prichádzajúceho záchvatu možno pozorovať už niekoľko hodín pred jeho vypuknutím. Ide napríklad o zmenu nálady, bolesti hlavy, podráždenosť alebo nespavosť. Záchvat najčastejšie začína náhlou stratou vedomia a pádom na zem.

Záchvaty nemajú jasnú príčinu

„Predchádzať mu môže v niektorých prípadoch výkrik podmienený kŕčom hlasiviek. Nasleduje zvýšené napätie tela a končatín v kŕči, za ktorým po niekoľkých sekundách nasledujú klonické rytmické zášklby tela s pohryzením jazyka, pomočením a pošpinením stolicou,“ vysvetlil Gurčík. Pacient má rozšírené zreničky, chrčivo dýcha a niekedy sa mu na ústach objaví pena. Celý záchvat trvá približne dve až tri minúty a po jeho doznení nastáva fáza zmätenosti.

Podľa primára zostáva vysoké percento epileptických záchvatov bez objasnenej príčiny. Odborníci však významný podiel prikladajú genetike. Jednorazovo sa môže záchvat prejaviť napríklad aj u osôb intoxikovaných alkoholom.

Najčastejšie sa ochorenie vyskytuje v detstve, kedy ide väčšinou o generalizované epileptické záchvaty. Počas dospelosti, najmä po sedemdesiatke, prevládajú záchvaty vyvolávané patologickými ložiskami v mozgu. Epilepsia je komplexné ochorenie, na vzniku ktoré sa podieľa viacero faktorov. Tie sa môžu navzájom kombinovať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako mať rosaceu pod kontrolou? O začervenané žilky na tvári sa treba poctivo starať

„Je potrebné poznamenať, že nejde o psychiatrické ochorenie, hoci niektoré typy epileptických záchvatov takéto ochorenie imitujú a až podrobný anamnestický rozbor a EEG vyšetrenie nasmeruje lekára k správnej diagnóze,“ dodal Gurčík s tým, že v levočskej nemocnici majú aktuálne približne 200 pravidelne sledovaných pacientov s epilepsiou a epileptickými záchvatmi.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame