Za padaním vlasov sa môžu ukrývať aj hormóny či očné chyby: Čo si treba všímať?

Vypadávanie vlasov

Za vypadávaním vlasov sa môžu ukrývať rôzne zdravotné problémy (Zdroj: GettyImages)

Denne môže človeku bežne vypadnúť 50 až 100 vlasov. V prechodných obdobiach, ako sú jar a jeseň ich býva z dôvodu prirodzeného prírodného cyklu aj o niečo viac. Akonáhle vám však na kefe zostávajú chumáče vlasov, zbystrite pozornosť. Za vypadávaním vlasov môže stáť vážny problém, ktorý je potrebné čo najskôr vyriešiť.

Jar a jeseň sú časom, kedy je vypadávanie vlasov častejšie, a to bez ohľadu na to, v akých  zemepisných šírkach žijeme. Všetko môže znásobiť aj stres, ktorý oslabuje vlasovú pokožku. Ak sme totiž pod tlakom, synchronizujú a urýchľujú sa cykly vlasových vačkov, až môže dôjsť k značnej strate vlasov. Za padanie vlasov však môžu aj rôzne skryté ochorenia spojené so zrakom, hormónmi, štítnou žľazou i koronavírusom.

Hormonálne problémy a padanie vlasov

Zatiaľ čo u mužov hrá pri vypadávaní vlasov rolu predovšetkým dedičnosť, konkrétne tzv. androgenetická alopécia, pri ktorej vlasy vypadávajú na základe poklesu hladiny testosterónu, u žien k vypadávaniu vlasov najčastejšie dochádza pri hormonálnej nerovnováhe v dôsledku tehotenstva, pôrodu či menopauzy. Niekedy má na vypadávanie vlasov vplyv aj zle zvolená antikoncepcia. Vždy však ide o dočasnú záležitosť.

Akonáhle u žien dôjde k ustáleniu hladiny hormónov, dôjde aj k zastaveniu vypadávania vlasov. U mužov musia lekári zakročiť včas, než dôjde k úplnému zničeniu vlasového korienku, inak je vypadávanie vlasov nevratné.

Pozor na očné chyby

Vypadávanie vlasov môže súvisieť aj s očnou chybou, a to aj v prípade, že ste okuliare doteraz vôbec nenosili. Oko sa pri zaostrovaní obrazu extrémne namáha, čím sa dráždi veľké množstvo nervových vlákien. Celý komplikovaný proces na úrovni mozgu, hlavne ostrenie, vedie aj k nadmernému vypadávaniu vlasov. Dôležité je preto očné chyby odhaliť a včas korigovať. Vypadávanie vlasov môže súvisieť s nevhodne nastavenými dioptriami a cylindrami, vzniká však aj v dôsledku nenosenia okuliarov.

Hoci problém môže nastať kedykoľvek počas života, svoju rolu niekedy zohráva aj vek. Starnutie postihuje i oči a aj tí, ktorí po celý život videli ostro ako rys, môžu mať s príchodom štyridsiatky problém s rozostreným videním, ktorému treba venovať patričnú pozornosť.

Štítna žľaza aj infekcie spôsobujú rednutie vlasov

Významnú úlohu môže pri rednutí vlasov zohrať aj zlá funkcia štítnej žľazy. Jej nadmerná činnosť vlasom rozhodne neprospieva, okrem badateľného úbytku sa porucha funkcie štítnej žľazy podpíše aj na ich kvalite. Stávajú sa jemnejšími, krehkými, ľahko sa lámu a výnimkou nie je ani zvýšenie mastenia.

Rovnako tak môžu vlasy začať vypadávať po prekonaní infekcie. Nedeje sa tak ale bezprostredne po prekonaní infekcie. Padanie vlasov sa môže prejaviť aj s odstupom dvoch až troch mesiacov. Vplyv na vypadávanie vlasov môžu mať aj užívané lieky. Podľa odborníkov sa problémy vyskytujú najmä po užití cytostatík, imunosupresív, antikoagulačných liekov (narúšajú proces tvorby krvných zrazenín), antiepileptík alebo cholestatík.


Mohlo by vás zaujať: Nadmerné padanie vlasov: Aké má príčiny a ktoré babské rady môžu zabrať?


Koronavírus a zápalové procesy

Aj koronavírus spúšťa v tele zápalové procesy, ktoré môžu mať za následok vypadávanie vlasov. Kým u zdravého človek vypadne v priemere denne sto vlasov, u pacienta po covide je to aj 300 až 400 vlasov. Zvyčajne k nemu nedochádza hneď, ale až po zhruba mesiaci.

Najčastejšie sa s týmto problémom stretávajú ženy vo veku nad 40 rokov, ale nie je výnimočné ani u mužov a ľudí mladších ročníkov. Dobrou správou je, že ide o dočasný stav, tou zlou zasa, že môže pretrvávať aj niekoľko mesiacov.

Pri riešení problému pomôžu špecialisti

Pokiaľ je známa príčina a je možné ju odstrániť, je problém vyriešený a vlasy dorastú. Pomôcť v tomto smere môže trichológ či dermatológ prevedením digitálnej dermatoskopie s možnosťou uloženia fotografie a porovnania stavu vlasovej pokožky v čase. Pri potrebe overenia diagnózy je možné urobiť biopsiu s ďalším histologickým vyšetrením.

Ďalším krokom v liečbe býva vykonanie krvných odberov, ktoré by mohli odhaliť prítomné endokrinné choroby, zníženú hladinu železa, minerálov a ďalšie problémy. Ak je týmto vyšetrením príčina odhalená, začne sa s adekvátnou liečbou.

Kľúčové sú strava aj kozmetika

Dôležitú úlohu pri liečbe zohráva aj jedálniček, v ktorom by nemali chýbať strukoviny, vajcia a ryby, z ktorých získavame dôležité omega 3 a 6 mastné kyseliny (dodajú lesk). Zo zeleniny by sme sa mali zamerať na listovú s dostatočným obsahom železa na okysličovanie krvi. Nevyhnutnosťou je tiež dostatočný príjem vitamínov C a E a najmä skupiny B a z minerálov horčík a zinok.

Netreba zabúdať ani na používanie špeciálnych kozmetických prípravkov, pri ktorých je kľúčová pravidelná a dôsledná aplikácia. Ak ide iba o príčiny, ktoré vznikajú mechanickým poškodením vlasov (fénovanie, farbenie, žehlenie, nešetrné umývanie a podobne), prípravky a správna starostlivosť veľmi rýchlo zafungujú. Pozornosť treba venovať aj pokožke hlavy, keďže len zo zdravej pokožky môže vyrásť zdravý vlas. Pri umývaní vlasov šampónom preto nezabúdajte na jemnú masáž vlasových folikulov priamo pri korienkoch.

Rada na záver: Ako zistiť, či nestrácate priveľa vlasov?

Mnoho ľudí, najmä žien, si vlasy poriadne prečesáva až pri umývaní vlasov. Keďže sú na seba vlasy často kvôli stylingu prichytené, nevypadávajú priebežne, ale až pri umývaní. Pokiaľ sa potom zrazu uvoľnia všetky vypadané vlasy, môže to vyvolať zbytočnú paniku. Dobré je preto sledovať, aký má vypadnutý vlas konček – ak má na konci bielu bodku, ide o korienok a pravdepodobne ide len o klasickú a úplne prirodzenú obmenu vlasov.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame