FOTORECEPT Uvarte si s nami dokonalý segedín: Mäsko sa v ňom rozpadáva a kyslý je tak akurát

Segedínsky guláš fotorecept

Pravý segedínsky guláš je ozajstná pochúťka (Zdroj: GettyImages)

Zvyčajne ho pripravujeme z chudého vykosteného bôčiku alebo pliecka. Okrem bravčového mäsa je jeho základnou zložkou aj biela kapusta, cibuľa, olej alebo masť, mletá sladká paprika, soľ a korenie a kyslá smotana. Reč je o obľúbenom segedínskom guláši.

Tento lahodný kyselkavý a sýty pokrm má korene u našich maďarských a rumunských susedov. Podľa historických prameňov pochádza z oblasti Székelyföld (Sikulsko), ktorá sa nachádza na území dnešného Rumunska, no kedysi patrila k Veľkému Maďarsku. Segedín bez kyslej kapusty a smotany si dnes nevieme predstaviť, no vedeli ste, že prvé recepty na segedínsky guláš obsahovali aj kukuricu a zemiaky?

Pikoškou je, že v Maďarsku názov „Szegedi gulyás“ (v preklade „segedínsky guláš“) v skutočnosti označuje iné jedlo — polievku. Našu verziu segedínskeho gulášu volajú v Maďarsku Székely-gulyás, v preklade Székelyho guláš. Ako vidíte, názov nie je odvodený od mesta Szeged, ale od osobného mena Székely.

Údajne išlo o konkrétneho pešťského knihovníka, ktorému v reštaurácii z núdze podali guláš zmiešaný s kapustou a trochou smotany ako ad hoc vymyslený pokrm. Iní tvrdia, že otcom segedínu je spisovateľ József Székely (1825 1895) či maliar Bertalan Székely (1835 – 1910). Nech už je pravda kdekoľvek, dnes si tento obľúbený pokrm pripravíte raz-dva s naším overeným receptom.

Potrebujeme (na 4 porcie)

  • 1 kg bravčového pliecka
  • 500 g kyslej kapusty
  • 250 g kyslej smotany
  • 1 veľkú cibuľu
  • 2 PL masti/olej
  • 1 PL mletej sladkej papriky
  • 2 ČL drvenej rasce
  • 1 PL soli

Postup

Cibuľu nakrájajte na drobné kocky. Mäso osušte papierovou utierkou a pokrájajte na približne 2-centimetrové kocky. Dajte variť pol litra vody. Vo veľkom hrnci začnite zahrievať masť. Hneď ako sa rozpustí, pridajte cibuľu a na miernom ohni ju 2 minúty za stáleho miešania poduste.

Segedínsky guláš, Fotorecept
(Zdroj: Plnielanu.sk/Pedro)

Pridajte mäso a zvýšte teplotu na maximum. Miešajte, kým mäso nepustí šťavu, a až kým sa šťava neodparí. Mäso opečte dozlatista a odstavte z ohňa.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
FOTORECEPT Plno zeleniny stačí dať na hodinu do rúry: Výsledkom je slaný koláč, ktorý budete robiť na dva plechy!
Segedínsky guláš, Fotorecept
(Zdroj: Plnielanu.sk/Pedro)

Do zmesi pridajte rascu a mletú papriku tak, aby sa rozpustili v tuku, následne zmes zalejte horúcou vodou. Podobne ako pri tradičnom guláši chcete, aby mäso z vody len vykúkalo. S vodou to neprežeňte, jedine ak by ste chceli zo segedínu polievku.

Segedínsky guláš, Fotorecept
(Zdroj: Plnielanu.sk/Pedro)

Zmes premiešajte, vráťte na slabý oheň a pozvoľna duste aspoň hodinu.

Segedínsky guláš, Fotorecept
(Zdroj: Plnielanu.sk/Pedro)

Kapustu opláchnite pod tečúcou vodou, vyžmýkajte a nakrájajte na približne 2-centimetrové pásiky. Pridajte ju do hrnca a duste ešte 15 minút, kým spoločne s mäsom nezmäknú.

Segedínsky guláš, Fotorecept
(Zdroj: Plnielanu.sk/Pedro)

Do hotového segedínu vmiešajte kyslú smotanu a ďalej ho už nevarte. Podávajte s chlebom alebo knedľou. Dobrú chuť!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame