Glaukóm prichádza postupne, pri neliečení môžete prísť o zrak: Prečo vzniká a ako sa mu dá predísť?

Ako vzniká zelený zákal a ako mu predísť? (Zdroj: Freepik.com)

Počet pacientov so zeleným zákalom, inak povedané aj glaukómom, na Slovensku stúpa. Aktuálne číslo sa pohybuje okolo 220 tisíc pacientov s týmto ochorením. Pri príležitosti Svetového týždňa glaukómu (12. – 18. 3.) na to upozornilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), pričom dodáva, že očné ambulancie navštevuje čoraz menej ľudí. Štatistiky dlhodobo sledovaných pacientov sa nemenia.

Patrí medzi najčastejšie diagnózy

„V roku 2021 sledovali oftalmologické ambulancie 730.648 pacientov, čo predstavuje mierny medziročný nárast typický po pandemickom poklese v roku 2020 (717.732 pacientov),“ spresnila hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.

Minulý rok navštívilo očné ambulancie vyše 1,76 milióna pacientov, pričom vo vyše ako 420 tisíc prípadoch bol dôvodom návštevy očného lekára práve glaukóm. Čoraz častejšie zvykne byť diagnostikovaný aj tým, ktorí očnú ambulanciu navštevujú pravidelne. „U sledovaných pacientov nad 19 rokov patrí glaukóm dlhodobo medzi najčastejšie novozistené diagnózy. V roku 2021 bol počet sledovaných pacientov v tejto vekovej skupine s novodiagnostikovaným zeleným zákalom 31.238,“ priblížila hovorkyňa.

V prípade sledovaných pacientov do 19 rokov v roku 2021 pribudlo 876 prípadov zeleného zákalu. Naopak, diagnózy ako škúlenie či tupozrakosť sa diagnostikujú čoraz menej. „Zároveň má počet sledovaných pacientov s novodiagnostikovaným glaukómom aj v dlhodobom vývoji v rokoch 2013 až 2019 stúpajúci trend. V roku 2020, v prvom roku pandémie, síce klesol o 9,7 percenta, ale v roku 2021 opäť medziročne stúpol o 4,4 percenta,“ doplnila Daničová.

Prevencia je jednoduchá 

Zelený zákal sa dá zistiť v rámci komplexného vyšetrenia. „Zhoršené periférne videnie patrí k prvým príznakom zeleného zákalu. Väčšinou sa však dlho maskuje za únavu a spája sa so zvýšeným vnútroočným tlakom, ktorý podobne ako zvýšený krvný tlak nijako obzvlášť nebolí a neprejavuje sa,“ vysvetlila Daničová. Rizikové faktory vzniku glaukómu však nie sú špecifické.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Liečbu bolesti chrbtice neodkladajte: Odborník priblížil, čo ju najčastejšie spôsobuje

Podľa hovorkyne môže ísť napríklad o fajčenie, vek nad 40 rokov, viac než 4 dioptrie na blízko či na diaľku, ochorenie ciev, nízky krvný tlak, migrény, poranenia oka či časté zápaly očí. Rizikovými faktormi vzniku glaukómu, teda zeleného zákalu, sú však vek a gény. Chrániť sa pred ním možno jednoducho – odhalia ho pravidelné očné prehliadky.

„Netreba podceňovať preventívne vyšetrenie. Každý, kto má 40 rokov, by mal aspoň raz za dva roky navštíviť očného lekára. Keď je dodržaná prevencia, tak sa dá predísť takýmto ochoreniam a hlavne ich následkom v zmysle vzniku slepoty u pacientov,“ hovorí Nora Majtánová, primárka Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB)

Dôležité je zachytiť ho včas

Zelený zákal predstavuje chronické, postupne sa vyvíjajúce ochorenie zrakového nervu, ktoré nemožno zvrátiť a ktoré je druhou najčastejšou príčinou slepoty. „Neadekvátne zvýšeným vnútroočným tlakom zapríčineným nedostatočným odtokom alebo nadmernou tvorbou vnútroočnej tekutiny dochádza k útlaku vnútroočných štruktúr, najmä zrakového nervu, a teda k jeho štrukturálnym zmenám,“ priblížila Majtánová.

Odborníčka vysvetľuje, že glaukóm možno liečiť práve znížením vnútroočného tlaku. Dá sa tak docieliť kvapkami do očí, alebo liekmi na odvodnenie. „V prípade, ak je táto liečba nedostatočná a pretrváva vysoký vnútroočný tlak a dochádza k zhoršeniu poškodenia zrakového nervu a výpadkov v zornom poli, je nutná chirurgická liečba,“ dodala. Na prevenciu a včasnú liečbu glaukómu upozorňuje aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Slovenská glaukómová spoločnosť počas Svetového týždňa glaukómu pripravuje v rôznych mestách bezplatné meranie vnútroočného tlaku a prednášky pre študentov, pedagógov či seniorov. Vydáva aj letáky pre odborníkov. „Odmenou za vynaloženú aktivitu je zistenie, že čoraz väčšia časť populácie rozumie pojmu glaukóm a svojou aktívnou účasťou prispieva k včasnému záchytu tohto ochorenia,“ dodala prezidentka spoločnosti Mária Praženicová.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Úhrada bezbolestnej kolonoskopie pre všetkých? Slovenská gastroenterologická spoločnosť zdôrazňuje, prečo je to nutné

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame