Hádate sa často so svojimi najbližšími? Ukazuje sa, že to môže mať aj pozitívny účinok

staršia žena stojí v kuchyni a háda sa s mužom

Hádka s vašimi blízkymi nemusí byť len na škodu (Zdroj: Freepik/wavebreakmedia_micro)

Mnoho ľudí je hrdých na to, že sa nikdy nepohádali so svojimi partnermi. „To je vážna chyba,“ povedal profesor psychológie na Floridskej štátnej univerzite Jim McNulty, „keď sa ľudia vyhýbajú hádkami, vyhýbajú sa rozprávaniu,“ Ak vás niečo trápi, dajte to zo seba von. Pre vaše vzťahy je to omnoho prospešnejšie ako dusiť veci v sebe.

Potvrdzuje to aj štúdia z roku 2008 , ktorá sledovala takmer 200 párov počas 17 rokov. Zistila, že manželské páry, v ktorých obaja potláčali svoj hnev, mali väčšiu pravdepodobnosť, že vyhasnú skôr, než tie, ktoré to neurobili. „Vyhýbanie sa konfliktom nefunguje,“ povedala Caitlin Cantorová, certifikovaná jednotlivkyňa, páry a sexuálna terapeutka vo Philadelphii.

Ako postupovať pri hádkach?

Väčšina ľudí vníma milostné výlevy ako okamžité stretnutie, ktoré je často spúšťané pocitmi ako „už to nevydržím“.
„V týchto chvíľach je ťažšie zahryznúť si do jazyka alebo si premyslieť, čo hovoríte, kým to poviete,“ povedal McNulty. „Často ľudia ľutujú, čo povedali, takže sa snažte vyhnúť tomu, aby ste sa ocitli v podovných situáciách.“


Mohlo by vás zaujímať: Neustále hádky medzi súrodencami? Poradíme vám, ako efektívne vyriešiť detské škriepky


Hneď ako začnete pociťovať stúpajúci tlak, vyhraďte si čas na prediskutovanie svojich pocitov so svojou milovanou osobou, aby ste boli obaja bez rozptyľovania a stresu. Je to ťažšie, ako sa zdá, dodal, pretože ľudia často nechávajú veci rásť, až kým nevybuchnú, alebo riešia nezhody, keď sú unavení, vystresovaní alebo pod tlakom.

Snažte sa prísť na koreň veci

Naplánovanie hádky alebo diskusie vám tiež umožňuje premýšľať o svojich pocitoch a snažiť sa im prísť na koreň, tvrdia odborníci. Ale nesnažte sa priveľmi naraz. „Ja tomu hovorím ‚kuchynské myslenie‘, jednoducho tam hodím všetko, čo je zlé, naraz,“ povedal McNulty.

„Ak ľudia začnú pociťovať hnev, ktorý im nedáva celkom zmysel, ako napríklad ‚Prečo ma tak hnevá táto maličkosť?‘ je to pravdepodobne niečo úplne iné“. Práve to je miesto alebo bod, ktorému by sme mali venovať pozornosť. Ak sa vyskytnú závažné problémy, ktoré sa neustále opakujú, pravdepodobne je ten správny čas vyhľadať pomoc, napríklad v poradni.

Počúvajte sa navzájom

Mnoho ľudí si myslí, že rozhovor sa dá považovať za úspešný podľa roho, ako dobre komunikujeme svoje pocity so svojím partnerom. Hoci je to skutočne dôležité, odborníci tvrdia, že rovnako dôležité je počúvať. „Zvyčajne zle komunikujeme, keď nekontrolujeme, čo počujeme,“ povedala Caitlin Cantorová. „Zvyčajne nám ide o to, čo si myslíme, že počujeme – a to je zvyčajne založené na našich obranných reakciách a nie na tom, čo v skutočnosti hovorí náš partner.“


Mohlo by vás zaujímať: Aj hádky majú svoje pravidlá: 10 rád, ako upokojiť emócie a zvládnuť konflikty


Vyhnite sa tomu, aby ste pri akejkoľvek nezhode postavili partnera do obrany. Je veľký rozdiel medzi tým, keď poviete: ‚Robíš to‘ alebo ‚Ty si toto‘, alebo ‚Cítim sa takto, keď robíš toto“. Používanie frázy ‚Cítim sa…‘ je omnoho jemnejšie a podnecuje konverzáciu, nie hádku.

Aj neverbálna komunikácia môže ublížiť

Je samozrejmé, že používanie škaredého tónu hlasu so svojou milovanou osobou sa môže vypomstiť, ale podľa odborníkov môžete posielať aj urážlivé neverbálne správy. „Prevracanie očami je jedna z najhorších vecí, ktoré môžete urobiť. Nepriamo tak oznamujete, že tým druhým pohŕdate,“ povedal McNulty.

Aby sme si to zhrnuli, rozumná výmena názorov môže byť pre vaše vzťahy prospešná. Nejde pritom len o partnerské vzťahy, ale aj rodinné alebo priateľské. Nezabudnite, že rovnako ako je dôležitá vaša osoba, je dôležitá aj druhá strana. Preto treba mať k sebe vždy vzájomný rešpekt a nebáť sa hovoriť o svojich pocitoch.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame