Užívanie melatonínu je čoraz populárnejšie: Toto by ste o hormóne spánku mali vedieť

pohár a tabletky melatonínu

Ľudia užívajú dvakrát toľko melatonínu ako kedysi, niekedy až v nebezpečnom množstve (Zdroj: Freepik/ellygri)

Špecialistka na spánok Rebecca Robbins povedala, že za niekoľko posledných rokov sa zaznamenal mnohonásobný nárast užívania melatonínu pred spaním. Potvrdila to aj štúdia nedávno zverejnená v lekárskom časopise JAMA, ktorá zistila, že Američania užívajú viac ako dvojnásobné množstvo melatonínu ako pred desiatimi rokmi. Odborníci sa obávajú, že negatívny vplyv pandémie na spánok môže ešte viac zvýšiť tento trend. „Užívanie liekov na spanie bolo v prospektívnych štúdiách spojené s rozvojom demencie a predčasnou úmrtnosťou,“ varovala.

Pomôže so spaním, ale…

Užívanie melatonínu je v niektorých prípadoch spájané s bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou, žalúdočnými kŕčmi, ospalosťou, zmätenosťou alebo dezorientáciou, podráždenosťou a miernou úzkosťou, depresiou a trasením, ako aj abnormálne nízkym krvným tlakom. Môže tiež interagovať s bežnými liekmi a vyvolať alergie.

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí miestami melatonín užívajú, nepanikárte – podľa Národného centra pre doplnkové a integrované zdravie sa krátkodobé použitie zdá byť bezpečné, no to isté sa zatiaľ nedá potvrdiť o dlhodobom užívaní.

Väčšia dávka, menšia regulácia

Od roku 2006 rastie počet dospelých jedincov užívajúcich väčšiu ako odporúčanú dávku melatonínu denne, teda množstvo nad 5 miligramov, ktoré sa zvyčajne používa pri krátkodobej liečbe. Tabletky na predaj však môžu obsahovať oveľa vyššie hladiny melatonínu, ako sa uvádza na etikete. Je to preto, lebo na rozdiel od liekov a potravín nie je melatonín plne regulovaný americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv, takže neexistujú žiadne federálne požiadavky, aby spoločnosti tieto tabletky testovali.

„Predchádzajúci výskum zistil, že obsah melatonínu v týchto neregulovaných, komerčne dostupných doplnkoch melatonínu sa pohyboval od – 83 % do + 478 % označeného obsahu,“ povedala Robbins. Taktiež sa ukázalo, že 26% melatonínových doplnkov obsahovalo serotonín, „hormón, ktorý môže mať škodlivé účinky aj pri relatívne nízkych hladinách“. Príliš veľké množstvo serotonínu v kombinácii s antidepresívami či liekmi na migrénu spolu s melatonínom, môže viesť k závažnej reakcii. Mierne príznaky zahŕňajú triašku a hnačku, zatiaľ čo závažnejšia reakcia môže viesť k stuhnutiu svalov, horúčke, záchvatom a dokonca k smrti, ak sa nelieči.

Je to hormón, nie bylinka

Keďže sa kupuje vo voľnom predaji, mnohí ľudia považujú melatonín za bylinný doplnok alebo vitamín. V skutočnosti je melatonín hormón tvorený epifýzou, ktorá sa nachádza hlboko v mozgu a uvoľňuje sa do krvného obehu, aby reguloval spánkové cykly tela. „Existuje názor, že ak je to prírodné, potom to nemôže ublížiť,“ povedala Robbins. „Pravdou je, že naozaj nepoznáme dôsledky melatonínu z dlhodobého hľadiska pre dospelých alebo deti.“

Dá sa to aj inak

Melatonín môže byť prínosný, ak sa užíva v odporúčanom množstve a správne, ideálne aspoň dve hodiny pred spaním. Jeho prínos však nie je taký veľký, ako sa o ňom hovorí. „Keď dospelí (počas výskumu) užívali melatonín, skrátili čas, ktorý im trvalo zaspať, o štyri až osem minút,“ povedala pre platformu CNN Cora Collette Breuner, doktorka na oddelení pediatrie v meste Seattle. „Takže pre niekoho, komu trvá hodiny, kým zaspí, by bolo pravdepodobne lepšie, aby si vypol obrazovku alebo cvičil 20 až 40 minút každý deň, alebo aby nepil vôbec žiadne produkty s kofeínom.“ Podľa nej tieto pravidlá spánkovej hygieny fungujú, to len „ľudia sú veľmi zdržanliví, aby ich robili, a preto si radšej dajú tabletku.“



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame