Hubárska sezóna je v plnom prúde. Lesy sa zaplnili nielen hubami, ale najmä zberačmi, ktorí neodídu z hôr s prázdnymi košíkmi. Viete však s istotou, aké huby sú jedlé a aké, naopak, nie? Zdanie môže na prvý pohľad klamať a preto sme sa rozhodli predstaviť vám zaujímavé aplikácie, ktoré vedia huby rozlíšiť. Všeobecne si poradia správne v 7 z 10 prípadov. Stačí naskenovať hubársky úlovok a získate všetky potrebné informácie.
Aplikácie pre Android / Aplikácie pre iPhone
Aplikácie pre Android
Ak máte zariadenie, ktoré podporuje operačný systém Android, tieto aplikácie sú dostupné pre vás. Android sa nachádza vo všetkých mobiloch od Samsungu, Huawei, Xiaomi, Motoroly… jednoducho všade okrem iPhonu od Apple. Aplikácie v tomto prípade sťahujete cez Obchod Play.
Aplikácia na huby
Jednou z najpopulárnejších na Slovensku je Aplikácia na huby od vývojára Vocom. Je zadarmo, no počas pripojenia na internet očakávajte reklamy. Huby stačí kvalitne nafotiť a za pár sekúnd máte kompletné informácie o druhu, s ktorým máte dočinenie. Zobrazí vám o nich nielen jedlosť, ale aj krátky popis a výskyt.
Počas pripojenia na internet a zapnutej GPS navigácie si navyše viete pozrieť, aké huby sa nachádzajú v blízkosti, kde žijete. Dáta sú zbierané od iných používateľov v danej oblasti, ktorá mapuje Slovensko a generuje mapku. Tá vám ukáže, kde najbližšie od vás sú bedle, dubáky a podobne. Túto aplikáciu si stiahlo viac ako milión používateľov.
Hodnotenie na Obchod Play: 4,3/5 (18,5-tisíc používateľov)
Fungus – identifikácia húb
Aplikácia Fungus od vývojára Dominika Steinhausera využíva najmodernejšie algoritmy umelej inteligencie. Na rozoznávanie húb je preto potrebné mať pripojenie na internet. Databáza v súčasnosti obsahuje viac ako 12-tisíc druhov. Vývojár však upozorňuje, že na dosiahnutie dobrých výsledkov je potrebné huby fotografovať niekoľkokrát z rôznych perspektív.
Rozhranie aplikácie je zafarbené do kombinácie hnedej a žltej. Na výber je navyše viac ako 30 jazykov. Aj táto aplikácia je zadarmo (no môže obsahovať reklamy) a stiahlo si ju už viac ako 100-tisíc používateľov.
Hodnotenie na Obchod Play: 3,6/5 (1,4-tisíc používateľov)
Identifikácia húb z fotografií
Ďalším pomocníkom pre Androidy je Identifikácia húb z fotografií. Aplikácia rozpozná takmer každý druhy huby. Pre dosiahnutie najlepšieho výsledku zaberte niekoľko fotografií z rôznych uhlov, takže nasnímate celý hríb. Aj v tomto prípade je na chod aplikácie nevyhnutné pripojenie na internet.
Ide o druhú najpopulárnejšiu aplikáciu na slovenskom trhu, hneď po našom prvom tipe. Stiahlo si ju už viac ako pol milióna používateľov, aj keď niektorí sa sťažujú na dlhšie načítanie počas vyhodnotenia huby. Na týchto čakacích lehotách by mal vývojár pracovať.
Hodnotenie na Obchod Play: 3,6/5 (1,7-tisíc používateľov)
Výskyt húb
Slovenský vývojár GFX-pulse predstavil aplikáciu Výskyt húb. Máte s ňou vždy aktuálny prehľad nielen o samotných hubách, ale aj o ich raste na Slovensku a to všetko na základe informácií z webu nahuby.sk. Aj vy môžete zasielať na server nové informácie o raste húb alebo opraviť iných používateľov, ak v lokalite dané huby nerastú.
Okrem toho vám však ukáže i aktuálne počasie podľa vašej polohy a mapu s regiónmi, v ktorých nájdete huby, ktoré vám chutia najviac. Aj táto aplikácie je zadarmo, no niektoré funkcie (napríklad ukladanie vlastných tajných miest) sú spoplatnené. Výskyt húb si stiahlo viac ako 10-tisíc používateľov a väčšina z nich je spokojná.
Hodnotenie na Obchod Play: 4,0/5 (332 používateľov)
Huby
Vývojár Kirill Sidorov je pomerne známy svojimi geografickými a dejepisnými aplikáciami na Obchod Play. Aplikácia Huby obsahuje pomerne komplexnú databázu húb, ktoré nájdete na Slovensku. Povedali by sme dokonca, že ide o takú hubársku encyklopédiu.
Rozhranie trochu pripomína Wikipediu – nájdete pri jednotlivých hubách ich slovenský názov, vedecký názov, klasifikáciu, opis aj galériu. Navyše sa aplikácie vie pekne prispôsobiť aj tabletom. Aj táto je zadarmo, a aj pri nej počas pripojenia na internet očakávajte reklamy. Stiahlo si ju už viac ako 100-tisíc používateľov a má najlepšie recenzie vo svojej kategórii.
Hodnotenie na Obchod Play: 4,5/5 (1,8-tisíc používateľov)
Picture Mushroom
Ak vám neprekáža anglický jazyk, viete si stiahnuť aj Picture Mushroom. Vývojár Next Vision Limited si dal záležať na modernom grafickom spracovaní, v ktorom si huby môžete ukladať do kolekcie obľúbených. Na spoznanie huby stačia dve fotky – jedna z boku a druhá zvrchu.
Stiahlo si ju už viac ako milión používateľov a od vydania v roku 2019 je aj aktívne aktualizovaná – naposledy v auguste tohto roka. Slovenský jazyk tu však nenájdete.
Hodnotenie na Obchod Play: 4,5/5 (8,4-tisíc používateľov)
Aplikácie pre iPhone
Presuňme sa teraz na druhú mobilnú platformu – operačný systém iOS. Nájdete ho len v iPhonoch a preto ak jeden z nich vlastníte, tieto aplikácie sú presne pre vás. Tento operačný systém je známy tým, že overuje svoje aplikácie viac ako Android a nedovolí používateľov nahrávať nedokončené či falošné aplikácie. Sťahujú sa z App Store.
Výskyt húb
Najsťahovanejšia slovenská aplikácia Výskyt húb je dostupná aj pre Apple užívateľov. Optimalizovaná je však len pre iPhony, nie iPady, teda na tablety. Môžete si ju však stiahnuť do počítača od Apple a naplánovať si v ňom trasu, ktorá sa vám neskôr zobrazí na telefóne.
Hodnotenie na App Store: 3,2/5 (10 používateľov)
Mushrooms Go
Naopak, aplikácia Mushrooms Go je primárne určená práve pre iPad (no stiahnuť si ju, pochopiteľne, môžete aj na iPhone). Ponúka atlas húb ako aj GPS lokalizáciu miest, na ktorých sa zvyčajne nachádzajú. Každá z húb obsahuje viaceré fotky počas rôznych fáz rastu.
Aj s mapkou viete pomerne zaujímavo pracovať. Zaznamenáte si môžete svoje obľúbené miesta, ale aj poznačiť si napríklad to, že v niektorej z lokalít ste huby nenašli a už sa sem nemusíte vracať.
Hodnotenie na App Store: 4,5/5 (4 používatelia)
Aplikácia na huby
Ďalší pomocník z Androidu, ktorý je dostupný aj pre Apple. Aplikácia na huby spája taktiež atlas húb a GPS lokalizáciu. Ak sme vyššie spomínali, že je mimoriadne obľúbená a veľmi dobre hodnotená, na iPhone to platí dvojnásobne. Navyše je skvelým pomocníkom pre začínajúcich hubárov, ktorí sa vďaka bohatým vedomostiam naučia všetko potrebné.
Hodnotenie na App Store: 4,6/5 (56 používateľov)
Mushroom Identification
Ak viete dobre po anglicky, prípadne po poľsky, odporúčame vám vyskúšať aplikáciu Mushroom Identificator. Obsahuje viac ako 900 druhov húb s bohatými galériami. Vývojár AnnapurnApp, známy z mnohých iných vzdelávacích aplikácií, je priekopníkom v tom sektore.
Aplikácia je zadarmo, no ak ju chce využívať na viacerých zariadeniach od Apple s automatickým prepíjaním dát, bude vás to stáť 5 eur ročne. Obsahuje navyše aj kvíz, v ktorom si môžete svoje znalosti o hubách overiť.
Hodnotenie na App Store: 4,7/5 (1,4-tisíc používateľov)
Picture Mushroom
Jedna z najlepšie hodnotených aplikácií na svete, aspoň čo sa húb týka, je dostupná aj na iOS. Picture Mushroom má však oproti Andoidu výhodu plnej podpory slovenského (aj českého) jazyka. Aktuálne ju nájdete i v rebríčku najlepších bezplatných aplikácií v sekcii Vzdelávanie.
Hodnotenie na App Store: 4,7/5 (12,7-tisíc používateľov)
PlantNet
PlanetNet sa oproti ostatným v niečom odlišuje – okrem húb vie rozoznať aj iné rastliny. Je totiž súčasťou projektu Ciziten Science pre mapovanie biodiverzity rastlín na svete. Je plne aktualizovaná pre iPhone aj pre iPad a vyvíjali ju francúzski výskumníci z Cirad-France vďaka finančnej podpore nadácie Agropolis.
Vznikla už v roku 2013 a odvtedy prešla dlhú cestu. Je dostupná zadarmo a dostáva pravidelné aktualizácie – zopár dokonca aj v tomto roku. Často sa umiestňuje v rebríčku najlepších bezplatných aplikácii pre vzdelávanie.
Hodnotenie na App Store: 4,6/5 (3,3-tisíc používateľov)
Zdieľať na