Nahovárate si, že je za vaším úspechom len náhoda? Možno máte imposter syndróm

Imposter syndróm

Imposter syndróm môže postihnúť kohokoľvek (Zdroj: Pexels.com/Andrea Piacquadio)

Stáva sa vám, že pochybujete o svojich schopnostiach a za úspechmi hľadáte len šťastnú zhodu náhod? Ak si svojimi „zručnosťami“ občas nie ste istí, je to úplne prirodzené. No ak o sebe takto uvažujete sústavne, možno zápasíte s imposter syndróm.

Ľudia, ktorí trpia imposter (tiež impostor) syndrómom alebo syndrómom podvodníka, sa sústavne obávajú, že raz niekto „odhalí“, že v skutočnosti nič nevedia. Majú pocit, že nie sú takí kompetentní alebo inteligentní, ako si ostatní myslia. A že ľudia o nich čoskoro zistia pravdu. V skutočnosti majú títo ľudia často skvelé pracovné výsledky alebo zastávajú vysoké funkcie.

Ako sa syndróm prejavuje a čo za za ním skrýva?

Syndróm podvodníka síce nie je diagnostikovanou duševnou poruchou, trvalo však narúša vaše sebavedomie, pocit duševnej rovnováhy a radosť z úspechu. Pri tomto syndróme človek pociťuje nepokoj, nervozitu, strach, že nesplní očakávania a sústavne sa podceňuje. Jednoducho sa cíti ako podvodník. Môžu sa uňho dokonca objaviť niektoré príznaky depresie a úzkosti.

Imposter syndróm má rôzne podoby, pričom sa môžete cítiť ako:

  • Perfekcionista – Veríte, že pokiaľ ste do nejakej činnosti nevložili sto percent vášho úsilia, tak ste to mohli a mali urobiť lepšie. Cítite sa ako podvodník, pretože vás táto osobná črta presviedča, že nič neviete urobiť dostatočne dobre.
  • Odborník – Ani ten najväčší expert na danú oblasť o nej nemôže vedieť úplne všetko. Pri imposter syndróme si ale človek môže nahovárať, že to jednoducho vedieť mal. Myslí si, že musí ovládať ešte omnoho viac, preto by nemal byť označovaný ako „odborník“.
  • Prirodzený génius – V tomto prípade jednoducho odmietate uveriť tomu, že by ste mohli byť v danej oblasti skrátka prirodzene nadaným človekom.
  • Sólista – Ako podvodník sa môžete cítiť aj po tom, čo ste museli niekoho požiadať o pomoc, aby ste splnili nejakú úlohu. Keďže ste sa ku výsledku nedopracovali sami, spochybňujete svoje kompetencie.
  • Superčlovek – Pri tomto type si nahovárate, že musíte byť tým najusilovnejším pracovníkom s najlepšími výsledkami. 
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Ak neviete udržať svoju chuť na sladké pod kontrolou, siahnite po tomto bestselleri!

Podľa akých znakov ho u seba spoznáte?

Ak u seba spoznávate niektorý z týchto typov syndrómu, no stále si nie ste istí, položte si tieto otázky:

  • Mám pocit strachu, že niekto raz odhalí, že nie som dostatočne kvalifikovaná/ý?
  • Mám problém prijať konštruktívnu kritiku či pochvalu?
  • Pripisujem svoje úspechy skôr šťastiu či vonkajším faktorom?
  • Často pred spaním myslím aj na tie najmenšie chyby, ktorých som v práci dopustil/a?
  • Zvyknem o sebe hovoriť, že nemám dostatočnú kvalifikáciu a odbornosť, aj keď moje výsledky dokazujú opak?

Ak ste na väčšinu týchto otázok odpovedali súhlasne, odhalili ste u seba syndróm podvodníka.

Pri práci v kolektíve môžete zistiť, že ste lepší, než si myslíte (Zdroj: Freepik.com/freepik)

Kde môže koreniť syndróm podvodníka?

Jeho základy môžu byť položené už v samotnom detstve. Napríklad, keď dieťa cíti zo strany rodičov intenzívny tlak na skvelé študijné výsledky, či naopak, nedostatok uznania a pochvaly. Tento syndróm môže nastúpiť aj súbežne s novou pracovnou pozíciou, keď si jednoducho myslíte, že na dané miesto nie ste dostatočne schopný.

Problémom môžu však byť aj niektoré osobnostné črty, ako napríklad perfekcionizmus, neurotizmus či sebadôvera. Často tento syndróm postihuje aj ľudí, ktorí už trpia sociálnou úzkosťou. Títo ľudia neustále spochybňujú svoje sociálne zaradenie, myslia si, že jednoducho nepatria do kolektívu. Imposter syndróm ale môže postihnúť kohokoľvek – bez ohľadu na sociálne zázemie, pracovné postavenie či stupeň odborných zručností.

Ako sa zbavíte imposter syndrómu?

Aj s týmto problémom sa dá pracovať, preto sa nemusíte obávať, že o sebe budete pochybovať donekonečna. Prvým krokom k zdravej sebadôvere je, že sa prestanete porovnávať s ľuďmi vo svojom okolí. Skúste ich nevnímať ako konkurenciu, ktorú treba poraziť. Oceňte svoje vlastné kvality.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Je súčasťou našich životov: Stresu sa úplne nezbavíte, ale vieme, ako ho môžete využiť vo svoj prospech!

Ak má váš kolega/kolegyňa s nejakou úlohou ťažkosti, skúste byť nápomocní. Zistíte, že toho ovládate omnoho viac, než ste si mysleli. Skúste si spísať všetky tieto úspechy, silné stránky, oblasti, v ktorých ste dosiahli dobré výsledky a porovnajte to so svojím sebahodnotením. Istotne zistíte, že sa nemusíte podceňovať. To, čo o sebe tvrdíme totiž vplýva aj na vaše sebavedomie, a preto by ste si my nemali podrážať vlastné nohy.

Podeľte sa so svojimi pochybnosťami s okolím. Neraz samých seba vnímame celkom inak, než nás vidia kolegovia či priatelia. Ukáže sa, že ste pre nich neraz vzorom. V neposlednom rade, ak u vás syndróm podvodníka aj naďalej pretrváva, neváhajte a obráťte sa na odborníkov. Psychické zdravie a pohoda sú totiž vždy prvoradé.

 Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame