Jedlé kvety vaše jedlo ozdobia aj dochutia, natrhajte si ich! Aké zbierať a ktorým sa vyhnúť?

Jednohubky s avokádom

Jedlé kvety nájdete aj v prírode (Zdroj: GettyImages)

Že kvety vo váze dokážu skrášliť každý interiér, niet pochýb. V poslednom čase však zažívajú doslova boom aj v gastronómii. Mnohé sú totiž jedlé a navyše aj chutné, obyčajný pokrm tak dokážu premeniť na malý kulinársky zážitok. Ktoré z nich môžeme bez obáv konzumovať a na čo si dať pozor?

Lupienky aj celý kvet

Aj keď to tak môže vyzerať, používanie kvetov v kuchyni nie je vynálezom dnešných kuchárov a cukrárov. Zaujímavú chuť a vzhľad kvetov rôznych rastlín využívali pri príprave pokrmov už staroveké národy. Celé kvety, alebo ich časti, najmä farebné lupienky, boli súčasťou jedál v dávnych rímskych dobách a v obľube ich mali aj v Číne, Indii či na Strednom východe. Pokrmom ozdobeným kvetmi nepohrdla ani šľachta, najmä tá anglická v časoch panovania kráľovnej Viktórie.

Na kvety z kvetinárstva zabudnite

Dnes si kvety na tanieri môže dopriať každý a paleta tých jedlých je naozaj veľmi široká. Aj tu však platí, že používať by sme mali len rastliny a ich časti, ktoré poznáme. Na konzumáciu ani zdobenie v žiadnom prípade nepoužívajte kvety jedovatých rastlín, ako sú konvalinky, narcisy, iskerníky, jesienky, oleandre či náprstníky. Rozhodne sa treba vyhnúť aj kvetom z kvetinárstva, bývajú totiž chemicky ošetrené pesticídmi alebo inými chemikáliami.

Ideálne na konzumáciu sú také, ktoré si sami dopestujeme, nazbierame v prírode, alebo kúpime od pestovateľa z biofarmy. Opatrní by mali byť ľudia trpiaci astmou a alergiami, pretože niektoré z kvetín by u nich mohli vyvolať alergickú reakciu.


Mohlo by vás zaujať: Obľúbená bylinka nielen do kuchyne: Mäta dá do poriadku trávenie aj zlý dych


Fialka do šalátu, ruža na dezert

A ktoré kvety potešia naše chuťové poháriky aj oko? Výborné na konzumáciu či zdobenie sú kvety ruží, sedmokrások, púpavy, kapucínok, nechtíkov, prvosienok, hluchaviek, fialky, sirôtok, klinčekov, petúnok, levandule, margaréty, nevädze, begónie, boráka, čakanky, materinej dúšky, tymianu, slnečnice, baze, ale aj kvety pažítky či cukety. Využiť môžete aj lupienky ibiša, georgín či chryzantém, ktoré sa tešia veľkej obľube v Japonsku.

Široké je aj spektrum pokrmov, do ktorých sa jedlé kvety hodia. Tu ale, samozrejme, záleží aj na chuti tej ktorej kvetiny, a na tom či je skôr svieža, sladkastá alebo dokonca pikantná. Borák je napríklad výborný do uhorkových šalátov, kvety kapucínky skvele doplnia mäsové dobroty z grilu a kvety fialky vynikajúco chutia v zelenom šaláte. Ružovými kvetmi je vhodné zdobiť dezerty aj šaláty, aromatická levanduľa je popri dezertoch výborná je aj k palacinkám a do nápojov. Kvety sedmokrásky a nechtíka vyniknú v zdravých polievkach i nátierkach.

Naše tipy:

  • Kvety určené na konzumáciu pestujeme bez použitia pesticídov a herbicídov, hnojíme ich len kompostom.
  • Ak zbierame kvety v prírode, tak len v čistom a bezprašnom prostredí.
  • Najlepšie je zbierať kvety ráno, keď sú čerstvo rozkvitnuté.
  • Nikdy na konzumáciu nepoužívame kvety z kvetinárstva.
  • Jedlá, do ktorých pridávame kvety, by nemali byť príliš korenisté, chuť kvetov potom zanikne.
  • V rámci jedného pokrmu nie je vhodné kombinovať viac druhov kvetov.
  • Kvety levandule, ruže či fialky, ktoré ideme použiť na dekorovanie dezertu, môžeme pre intenzívnejší účinok pár hodín pred podávaním jemne posypať cukrom.
  • Ozdobiť môžeme aj ryžu či zemiaky.
  • Kvety sú vhodné tiež na dochutenie vína, likérov, oleja či dresingov.
  • Ak dáte malé kvietky do formičky na ľad, zalejete vodou a necháte zamraziť, získate krásnu dekoráciu na letné drinky.
  • Kým začnete s konzumáciou nového kvetu, najskôr na malom kúsku zistite, či vám chutí a či naň nie ste alergickí.

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame