Vonku mrzne, ale vy sa potíte: Dajte mokrým rukám či popdazušiu zbohom

Podnikateľ

thinkstockphotos.com

Trápi vás nadmerné potenie bez akejkoľvek fyzickej námahy nielen v letných horúčavách, ale aj v studených zimných mesiacoch? Vieme, čo za tým môže byť a poradíme vám, ako sa ho môžete zbaviť.

Potenie počas fyzickej aktivity síce nie je veľmi príjemné, no je odôvodnené. Ide o proces, pri ktorom sa telo zbavuje škodlivých toxínov a odpadových látok a chráni telo pred prehriatím. V prípade, že sa potíte bez akejkoľvek príčiny, ide o ochorenie s názvom hyperhydróza. Je to väčšinou vrodený problém. Charakterizuje ho nadmerná strata telesnej vlhkosti potením, nezávisle od okolitej teploty či fyzickej námahy.

Kedy je potu nadmieru?

Ak sa potíte v situáciách, kedy by ste sa vôbec nemali, alebo vylučujete príliš veľa potu, vtedy je namieste hovoriť o nadmernom potení. U každého človeka je objem potu individuálny, preto je to veľmi ťažké určiť presne. Každý však dokáže sám určiť, že nastala nejaká termoregulačná zmena v jeho organizme. Extrémne potenie, čo môže znamenať až 1,5 litra za hodinu, je pre organizmus veľmi nebezpečné.


Mohlo by vás zaujať: Teplé dni sú tu a potenie tiež: Porazte nepríjemný pach a voňajte vždy a všade


Na toto sa treba pripraviť

Keďže pri tomto ochorení človek vypotí približne 5-krát väčší objem ako zdravý jedinec, je potrebné sa pripraviť na rôzne situácie. Najčastejšie sú postihnuté podpazušia, chodidlá, dlane či čelo tváre. S tým sa spája aj nepríjemný zápach. Samotný pot nepáchne, no veľmi rýchlo sa stane živnou pôdou pre baktérie, ktoré sa podieľajú na jeho rozklade.

Dosť nepríjemné je aj podávanie rúk, ktoré bez ich predošlého utretia nemôžete uskutočniť. Potenie je ľahko viditeľné aj na oblečení, teda je nutné ho vymieňa počas dňa viackrát. Telo okrem vody vylučuje aj soli a škodlivé látky, tie sa po zaschnutí môžu ukázať na oblečení ako biele škvrny.

Môže signalizovať iné ochorenia

Nadmerné môže byť chorobným stavom, no zároveň môže ísť o príznak iného, vážnejšieho ochorenia. Vyskytuje sa aj ako dôsledok nadmernej aktivity štítnej žľazy, cukrovky, endokrinných nádorov, obezity či respiračných problémov. Takisto ho spôsobuje užívanie niektorých liekov, infekčné procesy i menopauza. Rovnako je aj jedným z abstinenčných príznakov pri zbavovaní sa závislosti na alkohole či iných návykových látok. Môže sa ale rozvinúť aj v dôsledku nádorov mozgu či poškodenia nervov.


Mohlo by vás zaujať: Potíte sa viac ako ostatní? Pomôžu vám tieto triky


S nadmerným potením sa dá bojovať

Základným opatrením je zmena životosprávy. Dôležité je aj nosenie bavlnených ponožiek i celého oblečenia  ich pravidelnej výmeny. A mali by ste sa vyhýbať alkoholu, koreneným a pikantným jedlám. Metód liečby je však oveľa viac.

  • Bylinkové čaje a kúpele – výborným je šalviový čaj a odvar napr. z dubovej kôry, vŕbovej kôry či z listov orecha kráľovského.
  • Sóda bikarbóna –naneste na potice sa miesta, vhodná je najmä na podpazušie.
  • Antiperspiranty, dezodoranty – pri vyberaní dbajte na to, aby ste siahli po kvalitných výrobkoch. Tie nielenže zničia prípadný zápach, ale dokážu aj vylučovanie potu tlmiť. Nespoliehajte sa na klasickú drogériu, popýtajte sa v lekárni.
  • Botulotoxín – ide o neurotoxín, ktorý sa dokáže naviazať na nervové zakončenia potných žliaz a tým tlmiť ch činnosť. Aplikuje sa pomocou injekcie a jeho účinky sa prejavia do troch dní. Aplikáciu botulotoxínu je väčšinou potrebné opakovať raz za tri mesiace.
  • Iontoforéza – je to elektroliečba, počas ktorej sa aplikuje prúd nízkej intenzity na dlane alebo chodidlá do roztoku elektrolytu. Aplikácia trvá asi 20 minút, ale je nutné ju pravidelne opakovať. Výhodou je, že v súčasnosti je možné zakúpiť si prístroj na iontoferézu a liečiť sa doma.
  • Hrudná sympatektómia – tento chirurgický zákrok prebieha v celkovej anestézii. Podstatou je prerušenie nervu, ktorý je zodpovedný za prenos vzruchov spôsobujúcich potenie.

Čo pri problémoch s nadmerným potením najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame