Jeseň je tu: Nakopnite imunitu týmito potravinami a super drinkom

Džús

thinkstockphotos.com

Oslabená imunita je fenoménom 21. storočia. Týmto problémom trpia milióny ľudí po celom svete. Ide o dôsledok rýchlej doby plnej stresu, nezdravej a nekvalitnej stravy a snahou o čo najvyšší životný štandard. Čoraz viac ľudí je preto náchylných na ochorenia, najmä počas zimného obdobia, ktoré nás práve čaká. Ešte stále sa s tým však dá veľa urobiť, stačí si tým správnym spôsobom naštartovať imunitu. Ako?

Najhorší je prechod

Ľudský organizmus je najväčšiemu náporu vystavený najmä keď sa prudko mení tak denná, ako aj nočná teplota. Podľa štatistík je jednoznačne najhorším obdobím na choroby práve to, do ktorého sme sa pred niekoľkými dňami dostali – jeseň. Paradoxom je, že aj keď sa medicína posúva rapídne dopredu, baktérie sú ešte o krok pred ňou. Neustále mutujú a preto sú stále horšie a horšie liečiteľné a zvyšuje sa množstvo ľudí, ktorí strácajú schopnosť odolávať chorobám. Nehovoriac o tom, že súčasná populácia starne a s vekom sa prirodzene zhoršuje aj imunita.

Aj menej vitamínov zohráva rolu

Menej možností dopriať si vitamíny z čerstvého ovocia a zeleniny počas jesenného, ako aj zimného obdobia, tiež prispieva ku zvyšovaniu chorobnosti. Zatiaľ čo v lete ste si mohli dopriať kopy čerstvej zeleniny a ovocia, jeseň a najmä zima je už na tieto dobroty skúpa. A ani ovocie a zelenina z dovozu vás nezachránia, obsahujú totiž len nepatrné množstvá výživných látok v porovnaní s tými domácimi, ideálne vlastnoručne vypestovanými.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápi vás prekyslenie organizmu? Doprajte si túto zeleninu a ovocie


Stres podporuje chorobnosť

Ak sa k tomu všetkému pridá ešte aj stres, či už spojený s vašou prácou, alebo so školskými povinnosťami vašich detí, netreba sa čudovať, že ochoriete už aj vtedy, keď si vedľa vás niekto čo i len kýchne. Keď sa k tomu pridajú ďalšie príčiny zníženej obranyschopnosti, akými sú zlá životospráva, alkohol, fajčenie, málo tekutín, relaxu, ako aj aktívneho trávenia voľného času či športovania a nedostatok spánku, vaša obranyschopnosť sa poriadne oslabí.

Ako ju nakopnúť?

  • potrebujete C-čko – skutočne to funguje. Dostatočný denný príjem vitamínu C a počas zimného obdobia aj vitamínu D, dokáže spoľahlivo ochrániť pred chorobami, resp. badateľne zmierniť symptómy, ak by ste aj prechladli. Dospelý človek by mal ako prevenciu zjesť denne aspoň 1000 mg vitamínu C, ktorý okrem imunity hrá dôležitú úlohu napr. aj v liečbe kardiovaskulárnych ochorení
  • kolostrum – látka, ktorú obsahuje materské mlieko a má silné imunostimulačné účinky. Zoženiete ho vo forme tabliet, buď z kravského, alebo z kozieho mlieka. Odporúčame kozie kolostrum – je síce drahšie, ale aj účinnejšie. Po čase by ste mali sami pocítiť, že vás bacily a baktérie len tak ľahko neskolia
  • riasy – aj riasy ako spirulina či chlorella, obsahujú množstvo látok, ktoré zvyšujú obranyschopnosť organizmu. Okrem iného obsahujú karotény, množstvo vitamínu C, bielkoviny, ako aj mnohé iné látky, ktoré zaručene naštartujú vašu imunitu
  • jesenné vitamínové bomby – doprajte si plody, ktoré nám naša zem priniesla na jeseň. Stavte na prirodzené výživné látky z tekvice, červenej repy, jabĺk, mrkvy a inej koreňovej zeleniny, kapusty, či kelu, najlepšie je zelené a fialové ovocie a zelenina,
  • doprajte si ryby – obsahujú omega 3-mastné kyseliny, ktoré taktiež prirodzene posilňujú imunitu a znižujú zápaly

Tiež by vás mohlo zaujať: Červená repa: Smelý bojovník za krásu a proti rakovine


Vyskúšajte super imunitný drink

Chcete byť zdravý ako repa? Toto prirovnanie veru nevzniklo náhodou. Červená repa, či cvikla – ako chcete, je úžasná zelenina, ktorá dokáže s vašou obranyschopnosťou spraviť doslova zázraky. A dá sa z nej pripraviť super drink na imunitu, ktorý je vďaka ostatným dvom pridaným zložkám naozaj bomba v boji proti baktériám. Ako na to?

Nápoj na lepšiu imunitu

Potrebujeme:

  • 1 červenú repu
  • 2 menšie mrkvy
  • 1 jablko

Postup: Zeleninu zbavte šupiek, umyte a odšťavte v odšťavovači. Šťavu pite čerstvú, dvakrát denne, vhodná je ráno nalačno a druhý pohár si doprajte najlepšie do 17.00 hod. Ochutiť môžete citrónovou šťavou, prípadne trstinovým cukrom.


Máte radi cviklovú šťavu? Ako často si ju doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame