Kapusta, strukoviny či cibuľa: Ktoré ďalšie potraviny plochému bruchu neprajú?

žena

thinkstockphotos.com

Ploché brucho je snom mnohých z nás, nie každý sa ním však môže pochváliť. Úlohu pritom zohráva nielen počet „brušákov“, ktoré denne robíme, ale aj náš jedálniček. Niektoré pokrmy totiž brucho nafúknu ako balón a naša snaha o štíhly pás tak vyjde navnivoč. Na ktoré potraviny si treba dať pozor?

Nafúknuté brucho znamená, že v ňom prebieha fermentácia, a týmto spôsobom vzniká plyn. Rovnováha baktérií, ktoré žijú v črevách, je narušená. Nadúvanie však môže byť tiež známkou niektorých chorôb, ako je celiakia, neznášanlivosť laktózy, syndróm dráždivého čreva alebo chronická zápcha. Ak žiadnou takou chorobou netrpíme, môžeme sa pokúsiť zabezpečiť si ploché brucho tým, že niektoré potraviny z jedálnička dočasne vyškrtneme. Keďže ide aj o zdraviu prospešné druhy zeleniny, naozaj by malo ísť len o prechodné opatrenie.

Na vlákninu si zvykajme postupne

Problémom môže byť, že naše črevá si privykli na spracované potraviny a odvykli od vlákniny. Preto v prípade, keď zjeme strukoviny alebo zeleninu s vysokým obsahom vlákniny, reagujú črevá fermentáciou, nadúvaním brucha a spomaleným trávením. Je vhodné zaraďovať také potraviny do jedálnička postupne.

Strukoviny

Nestráviteľnú vlákninu, ktorá vyvoláva nafúknutie brucha, obsahujú aj strukoviny. Aby sme dosiahli zníženie obsahu amidov, treba strukoviny nechať napučať vo vode celú noc, alebo na 12 hodín a vodu niekoľkokrát vymeniť. Nepridávajte soľ, ale trochu jedlej sódy, aby strukoviny boli ľahšie a mäkšie.


Mohlo by vás zaujímať: Ploché bruško bez nadúvania? Môžete ho mať aj vy!


Brokolica a spol.

Vyhýbajte sa brokolici. Brokolica rovnako ako karfiol či kel a kapusta obsahuje sacharidy, ktoré nedokážeme stráviť, pretože naše telo nevyrába náležitý enzým, a tak tieto potraviny v bruchu fermentujú a vyvolávajú nadúvanie.

Cibuľa

Nepotešíme ani fanúšikov cibule, ktorá obsahuje fruktany. To sú sacharidy, ktoré naše telo len málo spracuje a ktoré zvyšujú obsah vody v črevách a nadúvajú.

Melóny

Problémy vyvolávajú aj melóny. Táto letná pochúťka je totiž plná fruktózy, ktorú tretina ľudí nedokáže správne stráviť. To vyvoláva plynatosť v žalúdku a pocit ťažoby.

Jogurty

Mnoho ľudí volí jogurt ako diétnu desiatu, ale niektoré druhy jogurtov nafukujú brucho a spôsobujú zvýšený obsah cukru, ktorý v tele fermentuje. Dajte si radšej biely jogurt.


Mohlo by vás zaujímať: Nafúknutému bruchu a nadúvaniu je koniec: Stačí piť tie správne nápoje


Vyprážané pokrmy

Aj vyprážané potraviny a nápoje s bublinkami môžu zvýšiť objem nášho brucha. To je ďalší dôvod, prečo ich konzumáciu obmedziť. Vyprážané potraviny sťažujú trávenie, predovšetkým keď sú pripravované na nezdravých olejoch. Sýtené nápoje sú bohaté na cukry, ktoré spôsobujú fermentáciu, a na plyn, takže nafúknu brucho ako balón.

Soľ

Nafúknuté brucho môže vzniknúť aj v dôsledku zadržiavania vody. To môže mať rôzne príčiny, najmä vysoký obsah soli v prijímanej potrave, ale aj jednoduchých cukrov. Okolo 80 percent potrebnej tekutiny je vhodné dodávať telu pitím, zvyšok v zelenine, ktorá má tú výhodu, že obsahuje vitamíny a minerály.

Pomôže fenyklový či mätový čaj

Zabrániť nafúknutému bruchu môžeme popíjaním čaju z feniklu. Ten bráni vzniku fermentácie, rovnako ako mäta, rasca, koriander či kardamóm. Môžu sa používať samostatne alebo všetky dohromady, aby čaj bol účinnejší.


Čo pri nafukovaní najviac pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame