Pijete kávu s mliekom? Robíte dobre

Káva s mliekom

Výskumy ukázali, ako je to s kávou a mliekom naozaj (Zdroj: GettyImages)

Internetom už nejakú dobu kolujú zaručené správy o tom, že kto si dopriava kávu s mliekom, koleduje si o problém. Kombinácia mlieka a kávy má vraj na náš tráviaci systém negatívne účinky a tie sa môžu prejaviť až rakovinou. Za týmito tvrdeniami je istý známy český lekár a jeho priaznivci sa tak riadia heslom „Do kafe mlíko – na rakev víko“. Skutočnosť je však iná a káva s mliekom žiaden smrtiaci jed nepredstavujú. Naopak, táto kombinácia je dokonca zdraviu prospešná!

Poďme však po poriadku. Odporcovia pridávania mlieka do kávy tvrdia, že kombinácia kyselinotvorných látok v káve s tukom v mlieku je škodlivá pre dvanástnik, ktorý sa kŕčovite stiahne a následne vyradí z funkcie pankreas a zablokuje žlčník. Na vine je údajne betalaktoglobulín, s ktorým kofeín tvorí zlúčeninu.

Problémom môže byť len laktóza

Články s názvom „Nepijte to kafe s mlékem!“ sa na sociálnych sieťach objavujú pravidelne. Ich šíritelia sa nedokážu oprieť o jedinú štúdiu, jediný vedecky podložený fakt. Nikdy totiž nebolo vedecky dokázané, že by pitie kávy s mliekom u zdravých ľudí spôsobovalo tráviace ťažkosti. Naopak, nezmyselnú teóriu vyvracajú „lovci šarlatánov“ – lekári, zdravotníci a farmaceuti, ktorí sa na rovnomennej webovej stránke zameriavajú na rôzne (ne)medicínske absurdity, hlúposti a podvody.

Tí, podobne ako mnohí ďalší odborníci upozorňujú, že ak mlieko v káve niekomu spôsobuje tráviace problémy, môže to byť zapríčinené intoleranciou laktózy – alergiou na bielkovinu kravského mlieka. Niekedy môže človeka prehnať aj zo samotného kofeínu, ktorý okrem iného stimuluje črevnú peristaltiku. Napokon sa pod podobné ťažkosti môžu podpísať aj umelé sladidlá, určite však za nimi nestojí samotná kombinácia kávy s mliekom.

Proti zápalu dvakrát účinnejšie

Čierna káva a mlieko sú, naopak, priam ideálnou dvojicou. Podľa novej štúdie Kodanskej univerzity totiž kombinácia proteínov a antioxidantov zdvojnásobuje protizápalové účinky v imunitných bunkách. Kedykoľvek baktérie, vírusy či iné cudzie látky vstúpia do ľudského tela, náš imunitný systém reaguje nasadením bielych krviniek, ktoré nás ochránia. Táto reakcia, bežne známa ako zápal, sa vyskytuje pri rôznych chorobách, napríklad reumatoidnej artritíde.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Využite mletú kávu do poslednej kvapky: Tento skvelý kávový likér nebude mať konkurenciu!

Vedci z Katedry potravinárstva v spolupráci s výskumníkmi z Katedry veterinárnych a živočíšnych vied Kodanskej univerzity umelo aplikovali na imunitné bunky zápal. Chceli zistiť, ako antioxidanty známe ako polyfenoly, ktoré sa nachádzajú v rastlinách, ovocí a zelenine, reagujú s inými molekulami, v tomto prípade bielkovinami. Výsledky sú veľmi sľubné.

„Keď polyfenol reaguje s aminokyselinou, ktorá je stavebným kameňom bielkovín, zvyšuje sa jeho inhibičný účinok na zápal s imunitných bunkách. Je celkom možné si predstaviť, že takýto kokteil by mohol priaznivo pôsobiť aj na zápaly u ľudí,“ povedala profesorka Marianne Nissen Lund, ktorá štúdiu publikovanú v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry viedla.

Pijete kávu vždy s mliekom?

Vezmite ich na milosť

A čo to má spoločné s kávou a mliekom? Už predchádzajúce štúdie vedcov ukázali, že polyfenoly sa viažu na bielkoviny v mäsových výrobkoch, mlieku a pive. V novej štúdii otestovali, či sa molekuly na seba viažu aj v kávovom nápoji s mliekom. Kávové zrná sú totiž naplnené polyfenolmi, zatiaľ čo mlieko je bohaté na bielkoviny.

„Náš výsledok ukazuje, že k reakcii medzi polyfenolmi a proteínmi dochádza aj v kávových nápojoch s mliekom, ktoré sme študovali,“ hovorí Marianne Nissen Lund. Výskumníci predpokladajú, že k rovnakej reakcii a potenciálne priaznivému protizápalovému účinku dochádza aj pri kombinácii iných potravín, ktoré sú zložené z bielkovín a napríklad ovocia či zeleniny. „Viem si predstaviť, že niečo podobné sa stane napríklad v mäsovom pokrme so zeleninou alebo v smoothie, ak pridáte bielkoviny ako mlieko či jogurt,“ konštatuje Marianne.

Priemysel a výskumná komunita si už všimli hlavné výhody polyfenolov, preto pracujú na tom, ako ich pridať do potravín v správnom množstve, aby sa dosiahla ich lepšia kvalita. Nové výsledky výskumu sú sľubné aj v tomto kontexte: „Pretože ľudia neabsorbujú toľko polyfenolov, mnohí výskumníci študujú, ako „zapuzdriť“ polyfenoly do proteínových štruktúr, aby sa zlepšila ich absorbcia v tele. Táto stratégia má výhodu v tom, že zvyšuje protizápalové účinky polyfenolov,“ vysvetľuje Marianne Nissen Lund. Pre milovníkov kávy s mliekom z najnovšej štúdie vyplýva jedno: obľúbenej kombinácie, ktorá je známa v mnohých krajinách sveta, sa vôbec netreba obávať. Práve naopak, organizmus z nej môže len a len profitovať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kávové filtre poslúžia aj inak, ako len pri príprave kávy: Takto ich využijete v domácnosti

 Čo vieme o polyfenoloch?

  • Polyfenoly sú skupinou prirodzene sa vyskytujúcich antioxidantov, dôležitých pre človeka.
  • Zabraňujú a odďaľujú oxidáciu zdravých buniek a orgánov v ľudskom tele, čím ich chránia pred poškodením.
  • Polyfenoly sa nachádzajú v rôznych druhoch ovocia a zeleniny, čaji, káve, červenom víne a pive.
  • Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam sa polyfenoly používajú v potravinárskom priemysle na minimalizáciu oxidácie najmä tukov a tiež na zabránenie zhoršenia kvality potravín.

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame