Ako vybrať školskú tašku? Poradíme vám, aké kritériá treba zohľadniť pri výbere a ako ju nepreplniť

deti nesú na chrbte školskú tašku

Školská taška by mala priliehať k chrbtu (Zdroj: Unsplash/note thanun)

Chystáte sa svojmu školákovi vybrať novú školskú tašku? Nie je to jednoduchý proces, správne musí taška spĺňať zdravotné, funkčné i bezpečnostné kritériá. Rodičia musia dbať i na správny výber prezuviek u školákov, ideálne sú topánky s ortopedickou vložkou. Upozornila na to vedúca fyzioterapeutka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie nemocnice v Handlovej Katarína Klátiková.

Vybrať vhodnú školskú tašku nie je jednoduché, no nie nemožné

Pri výbere školskej tašky by mali rodičia v prvom rade pozerať na jej hmotnosť. „Tá by u mladších žiakov mala byť do 1 200 gramov. Je dôležité skontrolovať aj výstuže a materiál, aby nízka váha nebola na úkor kvality. Pravidlom je, že taška by nemala presahovať desatinu hmotnosti žiaka,“ načrtla Klátiková.

Zadná časť tašky má byť podľa nej pevná, vystužená a anatomicky tvarovaná, ramenné popruhy by mali byť široké štyri až päť centimetrov a obalené mäkkou výstužou. Spodný okraj tašky má siahať po panvové kosti a vrchný po ramennú kľúčnu kosť, vhodné sú aj tašky vybavené prídavnými popruhmi v oblasti hrudníka a pása. „Rodičia by mali dbať na to, aby ramenné popruhy neboli príliš dlhé, povolené. Zjednodušene, ak taška neprilieha k chrbtu, ale visí, podporuje to zaguľatenie hrudnej chrbtice a predsunutie hlavy,“ priblížila fyzioterapeutka.

Nevhodné sú podľa nej aj tašky cez jedno rameno, pretože spôsobujú nerovnomerné zaťaženie vyvíjajúceho sa chrbta, čo má za následok skoliózu. „U starších detí, ktoré nosia ťažšie učebnice, je vhodnou alternatívou taška na kolieskach. Odporúčam však, aby deti pri ťahaní striedali ruky,“ vysvetlila.

Obsah školskej tašky by mali rodičia pravidelne kontrolovať

Naplnená školská aktovka by nemala presiahnuť desať percent hmotnosti dieťaťa. Upozornila na to lekárka ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Blažena Brozmanová. Apeluje preto na kontrolu obsahu aktoviek.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Používate pri varení estragón? Ak nie, je na čase spoznať jeho unikátnu chuť!

„U mladších a niekedy aj u starších školákov treba skontrolovať, či v školskej taške neprenášajú zbytočné a nepotrebné veci, napríklad učebnice z predošlého dňa. Takisto je vhodné, ak rodič zistí možnosti pitného režimu v škole, aby malé dieťa neprenášalo relatívne ťažké plastové fľaše s nápojom,“ uviedla na webe NÚDCH. Nevhodný výber školskej tašky môže deťom podľa lekárky spôsobiť zdravotné ťažkosti. Poukázala na to, že napríklad vaky nosené cez jedno rameno môžu byť zdrojom chybného držania tela, v horších prípadoch môžu podporiť aj zakrivenie chrbtice.


Týka sa vás výber školskej tašky?

Nepodceňujte ani výber prezuviek pre školákov

Druhou dôležitou každodennou potrebou školákov sú prezuvky. „Detská obuv by mala byť vyrobená z prírodných materiálov, mala by mať správnu veľkosť s dostatočným priestorom pre prsty, anatomicky tvarovanú stielku. U menších detí je vhodná aj pracka okolo členka,“ ozrejmila fyzioterapeutka Klátiková.

Obuv odporučila odborníčka vyberať v zdravotníckych potrebách. Najvhodnejšími sú podľa nej topánky s ortopedickou vložkou. „Prezuvky je potrebné kontrolovať aj počas školského roka a v prípade opotrebenia alebo pri raste nohy vymeniť. Obuv a hlavne prezuvky do školy, ktoré majú deti na nohách celé hodiny, sú veľmi dôležité nielen pre vývin detskej nohy, ale aj chrbtice,“ dodala fyzioterapeutka.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame