Ocenenie Knihovnícky počin roka získal krásny projekt: Stretnutia dvoch generácií prinášajú zúčastneným radosť

vnučka s babičkou v knižnici

Projekt Ruka v ruke spája mladú generáciu so staršou (Zdroj: Freepik/gaudyirina)

Oravská knižnica Antona Habovšiaka v Dolnom Kubíne organizuje už rok krásny projekt s názvom Ruka v ruke, ktorý prináša radosť všetkým zúčastneným. Projekt, spájajúci mladú generáciu s tou staršou, si zaslúžil dokonca ocenenie knihovnícky počin roka 2022 SAKAČIK. V pondelok 6. marca to oznámil predseda Slovenskej asociácie knižníc Ondrej Látka.

Tento rok bolo do súťaže prihlásených päť projektov. Víťazný projekt dáva dohromady deti so seniormi, ktorí sú umiestnení v centre sociálnych služieb na Brezovci v Dolnom Kubíne. „Cieľom je ponúknuť najmä seniorom, ktorí sú imobilní a majú už aj nejaké hendikepy, aby mali možnosť sa realizovať, stretávať sa s mladou generáciou. Oslovili sme jednu materskú školu a jednu základnú školu v Dolnom Kubíne a spolu s nimi sme projekt rozbehli,“ priblížil pre TASR riaditeľ Oravskej knižnice Roman Večerek.

Vybrané deti sa so seniormi stretávajú raz mesačne v priestoroch Oravskej knižnice. Každé zo stretnutí prináša niečo nové. Niekedy si spolu čítajú, inokedy pečú, varia, strihajú, kreslia, no vždy je to podľa riaditeľa určitým spôsobom prepojené s knihou.

Večerek uviedol, že na stretnutiach vznikajú nové medziľudské väzby a vzťahy. Jedná sa o dlhodobý projekt, na ktorom spolupracujú aj so psychológom, liečebným pedagógom a arterapeutom.

Cieľom prvej fázy projektu je tiež napísať spoločný príbeh o podujatí, ktorý by vyšiel knižne. Ďalšou fázou projektu je zakúpenie elektrickej rikše. „Vytvorili by sme akési trasy v Dolnom Kubíne, posadili seniorov do rikše a povozili ich po miestach, kde žil Martin Kukučín, Theo Florin či Pavol Országh Hviezdoslav a na ďalšie miesta, na ktoré by sa chceli dostať,“ načrtol Večerek.

Dodal, že pomáhať by pri tom mal aj mládežnícky parlament. V tomto období hľadajú podľa Večereka grant a financie, ako tieto plány uskutočniť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Hrozí nám na Slovensku zemetrasenie podobné tomu v Turecku a Sýrii?

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame