Knižný tip: Neprehliadnuteľný James Hunt – životný príbeh bohéma, sukničkára a majstra sveta v jednom

pretekár F1 James Hunt

James Hunt v monoposte Hesketh v roku 1974 (Zdroj: Wikimedia Commons/Gillfoto)

Máte radi životopisy známych osobností? Dnešný knižný tip si potom nenechajte ujsť. Životopisná kniha James Hunt je biografia, ktorá nepoteší len formulových nadšencov, ale je určená pre každého, kto rád číta o živote slávnych ľudí alebo kto ocení, ak sa pri čítaní môže dozvedieť viac o tých, ktorí svojím životom, slávou či úspechom zanechali nezabudnuteľnú stopu v mysliach mnohých ľudí.

James Hunt športová legenda a miláčik bulváru

James Hunt nebol len ohromujúcou osobnosťou športového i verejného života. Miláčik bulváru s neprehliadnuteľným vystupovaním priniesol svojho času Formule 1 zástupy nových fanúšikov. „James toho za 45 rokov života stihol viac, ako ktokoľvek iný za 90 rokov.“ Život nasával plnými dúškami a do dejín sa zapísal ako fenomenálny a kontroverzný jazdec, temperamentný kráľ večierkov a milovník dobrej zábavy, starostlivý otec a manžel, ktorý sa obdivuhodne vymanil z najrôznejších závislostí a vrátil sa k Formule 1 ako obľúbený komentátor stanice BBC. Jeho kariéra možno bola krátka, ale nezabudnuteľná. Dodnes je vzorom pre mnohých mladých pretekárov.

Rivalita Hunt vs. Lauda

Možno si spomínate aj na filmovú športovú drámu Rivalovia – príbeh o ostrom súperení dvoch legendárnych pilotov Formule 1, v ktorých hlavné úlohy jazdcov stvárnili hollywoodski herci Chris Hemsworth (ako James Hunt) a Daniel Brühl (ako Niki Lauda). V ich pamätnom boji o majstrovský titul z roku 1976, asi najdramatickejšom v histórii F1, Hunt zvíťazil iba o jediný bod a stal sa majstrom sveta.

S Nikim Laudom ho však spájala nielen obrovská rivalita, ale napriek rozdielnosti ich pováh aj silné priateľstvo a vzájomný rešpekt. Ten sa stal nielen základom spomínaného filmu, ale ich súperenie i vzťah medzi nimi približuje aj biografia v mnohých rozhovoroch. Do akej miery bol film upravený, aby vyrozprával vzrušujúci príbeh? Ak ste ho videli, kniha vám na to dá odpoveď.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako vidia Slovensko? Američanka Madeline Vadkerty tu plánovala len pár mesiacov, teraz tu žije už šiesty rok!

Z recenzií čitateľov biografie James Hunt vyberáme

Od nedávneho vydania slovenského prekladu o živote charizmatického britského pretekára vo Formule 1 „zhltlo“ takmer 400 strán už nemálo čitateľov. Za „veľmi dobré čítanie“ ju považuje aj čitateľka Beáta, pre ktorú bolo čítanie knihy milým prekvapením: „Či bol alebo nebol James Hunt hajzlom, to môžu potvrdiť alebo vyvrátiť tí, ktorí ho poznali. Určite nebol dokonalý, mal veľa zlých stránok, ale v každom, kto ho poznal, zanechal hlbokú stopu. Bol rebelom už od narodenia, nenávidel školu, pritom uvažoval nad kariérou v armáde i lekárskym povolaním. Zlomový moment v automobilovej kariére nastal uňho až v dospelosti. Autor napísal o Jamesovi výbornú biografiu od narodenia, cez pretekársky život, až po náhlu smrť vo veku 45 rokov. Charizmatický a temperamentný playboy bol stále stredobodom pozornosti, rozbil veľa rodinných áut (odtiaľ prezývka ,,Hunt The Shunt“) a na pretekoch bol tiež ,,zlým chlapcom“. Jeho najväčším rivalom bol Niki Lauda, ktorý mu bol i priateľom a jeden druhého si vážili. Jamesove ustavičné depresie vplývali i na jeho rodinný život. Skúšal sa zmeniť, bol na dobrej ceste, ale tá už bola preňho prikrátka. Jeho posolstvo a vplyv na budúcich pretekárov však tu zotrvávajú naďalej.“

James Hunt biografia
Na trati aj mimo nej – James Hunt sa okamžite stal miláčikom publika (Zdroj: Plnielanu.sk/Veve)
Button kúpiť knižku

Príbeh nekonvenčného života bez zbytočných senzácií

Čo dodať na záver? Gerald Donaldson zostavil skutočne brilantnú biografiu zbytočne nepredávkovanú senzáciami, v ktorej Jamesa Hunta priblížil zo všetkých uhlov. Výsledkom je komplexný pohľad na život, poprepletaný neuveriteľnými historkami, úsmevnými príbehmi a rozhovormi s rodinou i priateľmi, pričom autor to horšie z Huntovho života neignoruje, ale ani neodsudzuje.

Fanúšikovi F1 knihu odporúčať netreba, ak ju ešte možno nestihol prečítať, v domácej knižnici ho biografia o Huntovi už s veľkou pravdepodobnosťou čaká. Je podrobná, zábavná i dojímavá zároveň a rozhodne zaujme každého – bez ohľadu na vek, pohlavie, či vaše orientovanie sa v tomto rýchlom športe. Predstavuje ľudskú stránku verejne známeho človeka, ktorú mnohí určite nepoznali. Vo vydavateľstve Mamaš sa v dobrej F1 – tkovej literatúre jednoducho vyznajú a aj táto najnovšia publikácia je toho jasným dôkazom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Siahnite po klasike z obdobia druhej svetovej vojny, ktorú pozná snáď každý!

Objavte naše ďalšie knižné tipy

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame