Knižný tip: Klasika pre malých aj veľkých, oprášte spomienky na detstvo spolu s nami!

Mnohí dospelí po nej siahnu opakovane, hoci si príbeh dokonale pamätajú z detstva (Zdroj: Freepik/freepik)

Je fenoménom naprieč všetkými generáciami, a stále nie je zastaralý. Rozprávkový príbeh určený malým aj veľkým čitateľom, ktorý túžia spoznať jeho svet. Malý princ je literárnou klasikou pre každého, a nemal by chýbať v žiadnej domácej knižnici. Deti okúzli svojou rozprávkovosťou, dospelý si v ňom nájde životné múdrosti ukryté na pozadí detského fantazírovania.

„Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“

Všetci dospelí boli najprv deťmi

Čo sa stane s vnútorným svetom dieťaťa keď vyrastie? Kam zmiznú všetky jeho radosti a plamienky v očiach? Na tieto otázky hľadá odpoveď aj Malý princ. Antoine de Saint Exupéry, ktorý je autorom tohto skvostného diela, sa snaží prostredníctvom postavičky malého chlapca previesť čitateľov naprieč celým príbehom.

(Zdroj: Freepik/almesran57)

Aký je obsah Malého princa?

Je veľmi ťažké kategorizovať, o čom príbeh je (má byť), pretože každý je jedinečný, a v príbehu nájde „to svoje“. Autor formoval texty pre čitateľov tak, aby si ich vedeli prispôsobiť svojim životom a vlastnému pohľadu na svet.

Nie je nič nezvyčajné, ak sa ku knižke vrátite o pár rokov po jej prečítaní. Mnohí dospelí po nej siahnu opakovane, hoci si príbeh dokonale pamätajú z detstva. Avšak, tým ako postupne dospejú, pochopia rôzne súvislosti úplne inak, a na dej nazerajú z iného uhla pohľadu.

 Jednoduchý príbeh s veľkou myšlienkou

Zdanlivo rozprávkové smerovanie deja je totiž skrytou kritikou spoločnosti a jej morálnych prehreškov. Postavy v príbehu poukazujú na faloš, chamtivosť a sebeckosť, ktoré sú najčastejšími príčinami sklamania ľudí.

Čitateľ tak bojuje s dvoma svetmi (detstvom a dospelosťou), cez ktoré mu autor predkladá skutočnosť, že dospelosť neznamená automaticky múdrosť. Metafory vás budú nútiť nazerať na svet detským spôsobom – využívať srdce, nie oči.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Goralské folklórne slávnosti ponúknu skvelý zážitok: Nenechajte si ujsť nápaditý program pre malých i veľkých!
(Zdroj: Hornozemplínska knižnica)

“Ľudia sa napchajú do rýchlikov, ale potom už nevedia, za čím idú. Tak sa v nich natriasajú a vozia sa stále dokola. Nestojí to za to.”

Ak vás kniha zaujala, kúpite ju TU!

Z recenzií vyberáme

„Malá kniha (nielen) pre malých! Prvýkrát som sa s touto knihou stretla na základnej škole, kde sme ju mali ako povinné čítanie. V tom období som nie celkom dobre chápala autorovu myšlienku. Knihu som si prečítala neskôr ako dospelá a mala som na ňu iný pohľad ako z detstva. Bola pre mňa chápavejšia a autentickejšia.“  Veronika Lukáčová, zákazníčka Martinus.sk

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame