Poznáte konjakové cestoviny? Obsahujú minimum kalórií, takže sa počas diéty môžete najesť do sýtosti!

Tieto cestoviny môžete s chuťou jesť aj počas chudnutia (Zdroj: Unsplash/Ruth Georgiev)

Snažíte sa obmedziť kalorický príjem, no nechcete sa vzdať cestovín? Potom sú pre vás konjakové cestoviny, ku ktorým patria aj známe ázijské rezance shirataki, tou správnou voľbou. Tieto cestoviny obsahujú veľa vlákniny a minimálne množstvo kalórií, vďaka čomu majú viacero zdravotných benefitov. V našom článku sa o nich dočítate viac.

Z čoho sa vyrábajú?

Konjakové cestoviny sa vyrábajú z glukomanánu. Ide o rozpustnú vlákninu nachádzajúcu sa v hľuze rastliny konjak, ktorá sa pestuje v Japonsku, Číne a juhovýchodnej Ázii. Táto vláknina má veľa pozitívnych účinkov na ľudský organizmus a môže napomôcť chudnutiu. Okrem toho podporuje aj zdravie tráviaceho traktu.

Hľuza konjaku sa zomelie na múku a zmieša s vodou. Cestoviny tvorí až 97 % vody a 3 % glukomanánu, vďaka čomu majú len málo kalórií a neobsahujú žiadne stráviteľné sacharidy.

Na trávenie aj zníženie hladiny cukru v krvi

Glukomanán zväčší počas trávenia svoj objem a preto sa budete cítiť dlhšie sýty. Vláknina sa správa ako probiotikum, čiže vyživuje dobré baktérie v hrubom čreve. Pomocou týchto baktérií dokáže črevo pretvoriť vlákninu na mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Tieto kyseliny môžu znížiť riziko zápalových ochorení, posilniť imunitu alebo inak prospievať zdraviu. Konzumáciou vlákniny sa dá taktiež predísť zápche.

Konjakové cestoviny sú pre svoje vlastnosti skvelým pomocníkom v chudnutí. Keďže v žalúdku niekoľkokrát zväčšia svoj objem a ich strávenie dlhšie trvá, nebudete pociťovať vlčí hlad. Jeden výskum dokonca preukázal, že majú schopnosť zredukovať hladinu grelínu alebo hormónu hladu. Mastné kyseliny s krátkym reťazcom tiež dokážu stimulovať vylučovanie črevných hormónov, ktoré zvyšujú pocit plnosti.

Glukomanán pomáha ľuďom trpiacim cukrovkou alebo inzulínovou rezistenciou udržiavať nízku hladinu cukru. Pretože sa viskózna vláknina pomalšie trávi, krvný cukor a hladiny inzulínu sa zvyšujú postupne počas toho, ako sa vstrebávajú živiny do krvného obehu. Podľa jedného menšieho výskumu sa u ľudí s cukrovkou 2. typu, ktorí konzumovali konjakové produkty v rozmedzí 12-tich týždňov, znížila hladiny cukru v krvi nalačno a zároveň aj hemoglobínu A 1 c, čo je meradlo dlhodobej hladiny cukru.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Aloe vera na podporu imunity aj na trávenie: Pripravte si z nej všestrannú tinktúru!

Okrem toho môže glukomanán pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Výskumníci prišli na to, že vďaka príjmu tejto vlákniny sa viac cholesterolu vylúčilo v stolici a menej absorbovalo do krvného obehu.

K cestovinám si doprajte veľa zeleniny (Zdroj: Unsplash/Hermes Rivera)

Ako ich pripravovať?

V obchodoch dostať kúpiť konjakové cestoviny v náleve aj bez nálevu. Tie v náleve treba pred prípravou dobre prepláchnuť vodou, aby ste ich zbavili ich typického zápachu. Potom ich niekoľko minút zahrievajte bez tuku na panvici, čím ich zbavíte prebytočnej vody. Pri všetkých druhoch sa však riaďte odporúčaním na obale.

Konjakové cestoviny môžete v receptoch pripraviť ako bežné pšeničné, no svojou chuťou sa od nich trochu líšia. Pretože tieto cestoviny neobsahujú ďalšie potrebné výživné látky, mali by ste ich kombinovať so zeleninou alebo strukovinami. Môžete do nich zapracovať aj opražené tofu či kúsky kuracieho mäsa. Ak si strážite kalorický príjem, vyhnite sa syrovým a smotanovým omáčkam či iným ťažkým surovinám.

Niektorým ľuďom môžu cestoviny vyrobené z konjaku spôsobiť mierne tráviace problémy ako napríklad nafukovanie, plynatosť či riedku stolicu. V nadmerných množstvách by sa preto konzumovať nemali. Môžu tiež znížiť vstrebávanie niektorých druhov liekov.


Ochutnali ste už konjakové cestoviny?

Zdroj: plnielanu.sk, healthline.com
Odporúčame