20 tipov na čarovné miesta Zemplína, ktoré sa oplatí navštíviť: Objavte jazerá, históriu aj kultúru malebnej časti Slovenska

pár na výlete

Naplánujte si výlet na Zemplín (Zdroj: GettyImages)

Premýšľate, kde si užiť zostávajúce dni tohtoročného leta? Zemplín je ideálnou voľbou pre dovolenkárov aj výletníkov. Lákadlom je totiž nielen samotné „slovenské more“, ktoré tu nájdete, ale aj jeho okolie, ponúkajúce množstvo krásnych miest. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a na Zemplíne určite zažijete nezabudnuteľné chvíle.

Zemplínska šírava

Vyhľadávané vodné dielo na východnom Slovensku zaberá rozlohu 33 km², a je tak druhou najväčšou priehradou u nás. Ponúka ideálne podmienky na trávenie letnej dovolenky. Okrem kúpania tu môžete absolvovať plavby výletnými vyhliadkovými loďami, vyskúšať vodné bicykle, skútre, vodné lyže či windsurfing, alebo sa venovať rybolovu. Okolie Zemplínskej šíravy je stvorené aj na pešiu turistiku a cykloturistiku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dromedar.sk (@dromedar.sk)

Vodná nádrž Starina

Najväčšia zásobáreň pitnej vody v strednej Európe – nádrž Starina pri dedinke Stakčín neďaleko slovensko-ukrajinských hraníc síce nie je určená na kúpanie či chytanie rýb, no stojí za návštevu. Panoramatický pohľad na túto nádrž, pri stavbe ktorej bolo potrebné vysťahovať až 7 dedín, vám poskytne Vyhliadka nad Starinou.


Mohlo by vás zaujať: 20 čarovných miest Šariša: Východ je nádherný, cestujte po Slovensku a objavte jeho krásy


Národný park Poloniny

Návštevu vodnej nádrže Starina môžete spojiť s výletom do národného parku Poloniny, ktorého je súčasťou. Najvyšší bod parku – Kamenec – spája slovenskú, poľskú a ukrajinskú hranicu. Názov územia je odvodený od typického fenoménu Východných Karpát, kvetnatých horských lúk nad hornou hranicou lesa – polonín. V súčasnosti je to jediné územie na Slovensku s voľne žijúcou populáciou zubra hrivnatého.

Most sv. Gottharda

Historická pamiatka zo 14. st. sa nachádza západne od obce Leles. Gotický kamenný most je dlhý 70 metrov a široký 5 metrov, postavený je z bridlicového andezitu. Dostanete sa k nemu len peši, trasa je zvládnuteľná aj s malými deťmi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Terek (@terens1919)

Senianske rybníky

Ideálny výlet pre všetky vekové kategórie. Senianske rybníky sa nachádzajú východne od Michaloviec, pod masívom Vihorlatu. Po stáročia podmáčaná močaristá zem tu vytvorila podmienky pre vybudovanie chovných rybníkov, ktoré sú domovom viacerých vzácnych druhov vtákov. Národnou prírodnou rezerváciou vedú náučné chodníky a prístupná je po celý rok. Na hrádzi rybníkov sa nachádzajú rozhľadne.

Viniansky hrad

Zrúcanina gotického hradu pri obci Vinné ponúka krásny výhľad na Východoslovenskú nížinu, mesto Michalovce, Zemplínsku šíravu, ale aj Ukrajinu a Maďarsko.


Mohlo by vás zaujať: 5 najkrajších cyklotrás východného Slovenska: Zažite aktívnu dovolenku v nádhernej prírode


Vinianske jazero

Ideálne miesto v prírodnom prostredí, stvorené na oddych. Vzniklo ako umelá hrádza, do ktorej je vháňaná voda z Vinianskeho potoka, a poskytuje ideálne podmienky na rybolov, kúpanie aj člnkovanie. Nechýba tu detské ihrisko, športoviská, autokemping, ani výborné podmienky pre turistiku a cykloturistiku.

Sninský kameň

Prírodná pamiatka Sninský kameň sa nachádza v pohorí Vihorlat v katastri obce Zemplínske Hámre. Pod ochranou sú najmä dva skalné útvary vo forme plošinového lávového vrcholu. Sninský kameň je turistom prístupný pomocou železných schodov. Zo skalnatých brál je nádherný panoramatický výhľad.

Morské Oko

Najväčšie jazero Vihorlatských vrchov je šperkom tohto regiónu. Ide zároveň o najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku s rozlohou 13 ha. Má nielen členité pobrežie, ale aj krištáľovo čistú vodu. Nájdete tu oddych, romantické prechádzky i aktívnu turistiku. Jazero vrátane okolitých lesov je vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu a patrí do Svetového prírodného dedičstva Unesco. Platí tu najvyšší 5. stupeň ochrany.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vladimír Mati (@mechanical_rover)

Jasenovský hrad

Na zrúcaninu Jasenovského radu z 13. storočia vedú značené turistické trasy z okolitých obcí, z Jasenova je to približne 1 km. Zo stredovekého hradu sa zachovali predovšetkým murivá paláca a v interiéri objektu zvyšky renesančných klenieb.

Rozhľadňa Tokaj

Vinohradnícka oblasť Tokaj láka nielen vinohradníckymi sadmi a vínnymi pivnicami, ale aj unikátnou rozhľadňou v tvare dreveného suda. Nájdete ju vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Vysoká je 12 metrov, má nočné osvetlenie a k dispozícii je na nej aj ďalekohľad.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Travelist by Secretescapes (@travelist.sk)

Zemplínske múzeum

Zbierka a expozície múzea sú umiestnené v barokovo-klasicistickom kaštieli v Michalovciach. Dokumentujú živú a neživú prírodu aj kultúrno-historický a hospodársky vývoj regiónu.

Drevený kostol sv. Bazila Veľkého

Vzácna historická pamiatka – gréckokatolícky drevený kostol – sa nachádza v dedinke Hrabová Roztoka a pochádza z roku 1750. Interiér zdobí krásny štvorradový ikonostas. Ďalšie čarovné drevené kostolíky nájdete napríklad v Ruskej Bystrej či Inovciach.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa tery_breky (@tery_breky)

Vihorlatské múzeum

Múzeum sídli v renesančnom kaštieli zo 17. storočia, ktorý bol postavený na mieste stredovekého vodného hradu. Je vzácnou historickou dominantou centra Humenného a nájdete v nej štyri stále expozície, mapujúce históriu, prírodu či sakrálne umenie regiónu.

Skanzen v Humennom

Areál skanzenu ponúka pohľad na bohatú ľudovú architektúru. Dominantou je celodrevený kostolík z roku 1764, postavený bez použitia jediného klinca, súčasťou skanzenu sú však aj tradičné domčeky podkarpatského typu, hospodárske objekty, kováčske dielne či dom s mlynicou.

Kaštieľ v Snine

Historická budova kaštieľa na návrší v Snine bola postavená v roku 1781 na mieste pôvodnej drevenej kúrie. Súčasťou areálu boli aj záhrady vo francúzskom štýle a rozsiahly anglický park, z ktorého sa časť zachovala dodnes. V kaštieli nájdete muzeálne expozície, galerijné výstavy a mestskú knižnicu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LukasH (@lukashrubovcak)

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Múzeum v Medzilaborciach bolo založené v roku 1991 ako prvé na svete, venované osobnosti kráľa pop-artu. Nájdete tu cca 200 originálnych diel umelca, ale aj cenné autentické materiály a artefakty, dokumentujúce jeho život a život jeho rodiny. Súčasťou múzea je aj stála expozícia street artu a pop-artu s originálmi viacerých významných autorov.

Minigaléria drevených kostolíkov

Rozprávkový minisvet nájdete v dedinke Uliča. Ide o galériu modelov vzácnych východoslovenských drevených kostolíkov, ktoré sú súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. Minigaléria ponúka repliky zachovalých drevených cerkví, ale aj tých, ktoré boli zničené či prenesené do múzeí.


Mohlo by vás zaujať: Dobré víno, pamiatky aj krásna príroda: Návšteva Tokaja je zážitok na celý život


Náučný chodník Humenský Sokol

Národná prírodná rezervácia, ktorej súčasťou je jaskyňa Dúpna. Východiskom pre približne trojhodinovú túru je zastávka SAD Ptičie, Podskalka v Humennom.

Gejzír v Herľanoch

Nie ďaleko od Zemplína nájdete aj studený gejzír v dedinke na východe Slovenska je európskou raritou – za podobnými by ste museli cestovať až na Island. Objavený bol v roku 1870. Periodicita erupcií gejzíru je 32 – 36 hodín a celá „paráda“ trvá 25 minút.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mária Španová (@mariena.span)


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame