20 čarovných miest Šariša: Východ je nádherný, cestujte po Slovensku a objavte jeho krásy

pár na výlete pri jazere

Výlety krásneho Šariša očaria milovníkov histórie aj prírody (Zdroj: GettyImages)

Chystáte sa preskúmať východ Slovenska? V tom prípade by ste nemali obísť ani Šariš – región známy nielen najväčším slovenským pivovarom, ale aj mnohými zaujímavými miestami, ako stvorenými na dovolenku výlety. Či už chcete oddychovať, spoznávať históriu alebo zbierať zážitky, naše tipy vám určite prídu vhod.

Šarišské múzeum

Nachádza sa v Bardejove a ponúka tri stále expozície. Jednou z nich je atraktívna Prírodovedná expozícia, ktorá približuje rastlinstvo a živočíšstvo regiónu a obsahuje viac ako 1700 exponátov. Svoje zastúpenie tu má aj exotická fauna z Ázie, Afriky, Ameriky, Číny či Kuby. V špecializovanej expozícii ikonopisných pamiatok zasa nájdete vzácne ikony – maľby na dreve, ale aj ikony na plátne s tematikou Posledného súdu či vyšívané cirkevné rúcha.

Historický Bardejov

Je najnavštevovanejším mestom regiónu a je zapísané v Zozname setového kultúrneho dedičstva Unesco. Mesto dýcha históriou, zážitkom je už len prechádzka obdĺžnikovým námestím s nádhernou architektúrou vrátane dominanty – Baziliky sv. Egídia, mestskej radnice či mestského opevnenia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zvarovie (@zvarovka)

Spievajúca fontána

Prekrásna spievajúca fontána v Promenádovom parku dotvára atmosféru na okraji Mestskej pamiatkovej rezervácie v Bardejove. Fontána má 92 farebných svetelných bodov a 12 melódií.

Bardejovské kúpele

Patria medzi najkrajšie a najstaršie kúpele na Slovensku s typickou kolonádou a tradičnými liečebnými domami. Majú osem prameňov a tamojšia minerálna voda je vhodná na liečbu takmer všetkých druhov ochorení, predovšetkým na choroby obehového, tráviaceho ústrojenstva a dýchacích ciest.


Mohlo by vás zaujať: KVÍZ Šarišské nárečie: Ukážte, že sa nestratíte v tomto jedinečnom regióne Slovenska!


Múzeum šarišskej dediny

Rozprestiera sa na okraji Bardejovských kúpeľov a ide o slovenský unikát – najstarší skanzen svojho druhu, ktorý bol otvorený ešte v roku 1965. Nachádza sa v ňom 30 objektov tradičnej ľudovej architektúry horného Šariša a severného Zemplína s dvoma drevenými kostolmi.

Drevený kostolík v Hervatove

Najstarší zachovaný drevený kostol na Slovensku bol spolu s ďalšími siedmimi kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva Unesco. Stavba je zhotovená z červeného smreka, upúta bohatou maliarskou výzdobou aj hlavným oltárom. Ďalšie krásne drevené kostolíky nájdete napríklad v Korejovciach, Ladomirovej, Hunkovciach, Šemetkovciach či v Krajnom Čierne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sára Popovičová (@zeleninka_and_snails)

Údolie smrti – Dukliansky priesmyk

Ide o súčasť komplexu prírodného duklianskeho bojiska medzi obcami Kapišová a Kružlová. V teréne je tu umiestnená tanková rota v útoku – inštaláciu tvorí osem tankov, delá a ďalšie zbrane z obdobia 2. svetovej vojny, pozostatky sovietskej bojovej techniky z Karpatsko-duklianskej operácie.

Zborovský hrad

Zrúcanina leží na kopci neďaleko obce Zborov, 5 kilometrov od Bardejova. Hrad zo 14. storočia pôvodne slúžil na ochranu uhorského pohraničia a obchodnej cesty do Poľska. Z kúpeľov k nemu vedie náučný chodník.

Prírodné kúpalisko Makovica

Obľúbené letné rekreačné stredisko sa nachádza 3 kilometre od poľských hraníc. Bazén je rozdelený na časť pre plavcov a časť pre deti, teplota vody dosahuje 21 – 27 °C.

Šarišský hrad

V stredoveku bol mocenským centrom Šariša, jeho zrúcaniny sa rozkladajú na vyvýšenine nad mestečkom Veľký Šariš. Šarišský hrad je vyhľadávaným miestom prechádzok, vedie sem značený náučný chodník. Hradný vrchol je národnou prírodnou rezerváciou.  

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matej (@emp1s)

Regetovské rašelinisko

Unikátne rašelinisko sa nachádza pri obci Regetovka, ide o chránenú lokalitu. Vedie k nemu krátky náučný chodník a obdivovať tu môžete viaceré vzácne druhy rastlinných spoločenstiev.

Ľutinská hora

Známe miesto zjavenia sa sv. Mikuláša chudobnej dievčine Zuzane Fekete láka nielen veriacich. Ľutinská hora je najväčším pútnickým miestom gréckokatolíkov na Slovensku a jeho centrom je bazilika s krásnym areálom, štyrmi kaplnkami a miniskanzenom drevených chrámov so zmenšeninami desiatich kostolíkov.


Mohlo by vás zaujať: Tip na výlet: Vychutnajte si noc na slovenských zámkoch


Prešovská synagóga

Prvé židovské múzeum na Slovensku vzniklo v krásnych priestoroch ortodoxnej synagógy v Prešove. Synagóga dnes slúži ako modlitebňa a prístupná je aj pre verejnosť.

Krajské múzeum – Rákocziho palác

Noblesný Rákocziho palác je sídlom Krajského múzea v Prešove. Umiestnené sú tu predovšetkým historické expozície, mapujúce vývoj mesta a regiónu.  

Kalvária v Prešove

Komplex barokových kaplniek a kostola sa nachádza na pahorku v západnom okraji Prešova. Na území Uhorska išlo o druhú najkrajšiu kalváriu. Využívaná je na duchovné slávnosti, sväté omše, no predstavuje aj pekné miesto na výlet či prechádzku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovák behá po Slovensku (@david.slovak)

Zbojnícky hrad – Soľnohrad

Zvyšky Zbojníckeho hradu, nazývaného Soľnohrad, nájdete v hustých lesoch pod masívom Kamennej, v blízkosti Prešova. Hrad pochádza z 13. storočia a k jeho ruinám vedie náučný chodník.


Mohlo by vás zaujať: Preneste sa v čase: Kde všade nájdete skanzeny a čím sú zaujímavé?


Skanzen ukrajinskej dediny

Múzeum ukrajinskej kultúry je pobočkou Slovenského národného múzea a je tvorené viacerými expozíciami. Najznámejšou je expozícia ukrajinskej dediny, v ktorej môžeme obdivovať takmer 50 tradičných obydlí a hospodárskych stavieb a nástrojov.

Pamätník na Dukle

Dukliansky priesmyk je prírodný areál v blízkosti hraničného priechodu Vyšný Komárnik. Ide o dejisko Karpatsko-duklianskej operácie a nachádza sa tu Pamätník Československej armády, vysoký 28 metrov. Nájdete tu aj vojenský cintorín, zachované bunkre či vyhliadkovú vežu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vlaďka Mrkvičková (@mrkvajda)

Opálové bane

Opálové bane pri obci Červenica boli až do objavenia nálezísk opálu v Mexiku a Austrálii v 19. storočí jedinou ťaženou lokalitou na svete. Slovenský drahý opál si obľúbili aj členovia rodiny cisára Napoleona. Bane sú otvorené celoročne.

Domaša

Vodná nádrž Domaša v okrese Vranov nad Topľou vznikla prehradením rieky Ondava. Patrí k najteplejším nádržiam na Slovensku a poskytuje vhodné podmienky na kúpanie, vodné športy aj rybolov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Domasa.online (@domasa.online)


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame