VEĽKÝ NÁVOD používania krémov pred aj po opaľovaní aj ako sa správne slniť: Vaša pokožka bronzová a zdravá!

Opaľovací krém

Viete, ako správne používať opaľovací krém? (Zdroj: GettyImages)

Letná sezóna načína naberať na obrátkach. Slnko vonku poriadne pečie a ak sa nechceme spáliť, jedinou možnosťou je opaľovací krém. Vybrať ten správny však nie je jednoduché. Záleží na tom, aký máte vek, typ pokožky, ako často na slnku budete, aký typ krému chcete a ďalšie faktory.

Čo robiť, ak už ste sa opaľovali a teraz je vaša pokožka spálená? Presne na to sú určené krémy po opaľovaní. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako vybrať krém ako na opaľovanie, tak aj po opaľovaní. Lekárky sme sa spýtali aj na to, ako sa správne opaľovať.

Krémy na opaľovanie

Krémy po opaľovaní

Ako sa správne opaľovať?


Mohlo by vás zaujímať: ROZHOVOR Odborníčka na prírodnú kozmetiku vám poradí, ako sa opaľovať zdravo a v súlade s prírodou


Krémy na opaľovanie

Začneme samotnými krémami na opaľovanie. Ešte pred výberom je potrebné porozumieť jednoduchej teórii, aby ste presne vedeli, ktorý krém je pre vás ten pravý.

Typy pleti

Každý krém je vhodný pre iný typ pleti. Spoločne s ním sa spája aj konzistencia, ktorú by ste si pre vašu pokožku mali vhodne zvoliť.

Mastná pokožka – ak je vaša pokožka mastná (teda nie vysušená), potrebujete zvoliť prípravok, ktorý ju nebude zaťažovať prebytočnou mastnotou. V tomto prípade odporúčame siahnuť skôr po géloch, ktoré neupchávajú póry a nevzniká po nich nepríjemné akné.

Suchá pokožka – tá má naopak mazu nedostatok. Ak máte tento typ pokožky, na gély radšej zabudnite. Potrebujete prípravok, ktorý bude pleť dostatočne hydratovať. Preto voľte skôr oleje, prípadne opaľovacie mlieko, ktoré majú tekutejšiu konzistenciu. Lacnejším variantom môžu byť aj tradičné krémy.

Citlivá pokožka – tento typ pokožky je najzraniteľnejší. Ľahko ju dokáže podráždiť nielen UV žiarenie zo slnka, ale samotná zle zvolená kozmetika. V lekárni alebo v predajni sa preto radšej opýtajte, či je daný opaľovací krém vhodný aj pre citlivú pokožku. Inak môže opaľovanie urobiť viac škody ako úžitku.

Alergici – ak ste alergik alebo kupujete krém pre alergika, dbajte aj na to, aby bol prípravok hydroalergénny. Ich účinnosť nájdete na balení. Ak má krém oficiálne potvrdenie z klinickej štúdie, často sa tých chváli veľkými písmenami, takže nemáte šancu túto informáciu prehliadnuť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Inspira Cosmetics SK (@inspira_cosmetics_sk)

Správna konzistencia prípravku na opaľovanie

Teraz sa pozrieme už na konkrétne konzistencie. Všetky majú svoje plusy aj mínusy.

Krém – krémy majú hustejšiu konzistenciu a preto sa horšie rozotierajú. Na druhú stranu sú oveľa účinnejšie vo vode, vhodné sú najmä pre deti na kúpaliská.

Sprej – spreje sa veľmi ľahko rozotierajú, no ak chcete zabezpečiť, aby celá várka skončila na vašej pokožke, sprejujte z výšky nanajvýš 20 centimetrov.

Mlieko – mlieko je tekutejšie, veľmi dobre sa aplikuje a aj rozotiera. Jeho účinok je však slabší a vo vode príliš dlho nevydrží.

Olej – oleje sú vhodné na krátke opaľovanie. Do pokožky sa nedokážu dobre vstrebať. Navyše zanecháva na oblečení mastné škvrny, takže pred obliekaním odporúčame dať si sprchu.

Gél – gély odporúčame pre ľudí s mastnou pokožkou. Vedia veľmi účinne chrániť pre UV žiarením, ale taktiež môžu na oblečení zanechať mastné fľaky.

Tyčinka – tyčinky sa používajú pre citlivé miesta na pokožke, napríklad na pery alebo na očné viečka. Odporúčame ich pri dlhšom opaľovaní, pretože aj tieto časti tela vedia dostať poriadne zabrať.

Maslo – maslá stavajú na tom, že obsahujú viac krému a menej vody. Aj preto majú viac výživových látok ako iné krémy. Po ich nanesení je však potrebné počkať, kým sa vstrebú do pokožky, nakoľko majú pomerne hustú konzistenciu.


Mohlo by vás zaujímať: POROVNANIE Poradíme vám pri výbere bazénu: Je pre vás lepší nadzemný alebo zapustený?


Záleží aj na veku

Ešte pred samotným výpočtom potrebného UV faktora si potrebné vedieť, že pre dieťa a pre dospelého sa nekupuje rovnaký výrobok. Detské prípravky by nemali obsahovať alergény a sporadicky by mali mať oveľa vyšší faktor ako krémy pre dospelých. Aj preto sú často drahšie ako ostatné prípravky. Pri deťoch do 6 rokov rozhodne kupujte aspoň faktor 50.

Na druhú stranu, aj seniori potrebujú vyšší faktor. Pre dospelého človeka v produktívnom veku je zbytočný faktor 50, no pre seniora nad 60 rokov ide znova o povinnosť. Mladé ale aj staršie telo nemá dostatok látok na to, aby sa vedelo pred miernym UV žiarením ochrániť aj samé a preto pri senioroch uvažujete rovnako ako pri deťoch. Osobne by sme ešte vyzdvihli aj dobré hydratačné účinky.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa kosmetika4u (@kosmetika4u)

Ako vybrať správny UV faktor?

Pri voľbe UV faktora treba postupovať viacerými krokmi:

  • Čím tmavšia je vaša pleť, tým dlhšie sa vie sama brániť na slnku. Keltská či severská pokožka vydržia bez ochrany asi 10 – 15 minút, zatiaľ čo tmavšie pokožky aj 30 minút. Deti však maximálne len 5 minút, aj preto im kúpte krém s čo najvyšším faktorom.
  • Potom musíte vedieť, ako dlho na slnku budete. Hodinové opaľovanie pri tmavšej pokožke vyžaduje faktor 20, avšak bledšie pokožky by mali siahnuť po 30 – 35.
  • Posledným kritériom je, či trávite dovolenky vo vnútrozemí alebo pri mori. Nakoľko more odráža množstvo UV žiarenia, budete pri ňom potrebovať vyšší faktor.

Príklad 1 – deti a seniori: faktor 50, ochrana vo vnútrozemí na 5 hodín, pri mori asi 3 hodiny

Príklad 2 – bledá pokožka: faktor 30 – 35, ochrana vo vnútrozemí na 7 hodín, pri mori 4 – 5 hodín

Príklad 3 – tmavšia pokožka: faktor 20, ochrana vo vnútrozemí na 8 hodín, pri mori 5 – 6 hodín


Mohlo by vás zaujímať: Používate opaľovací krém správne? Tieto fakty vás šokujú, odteraz sa budete na ochranu pred slnkom pozerať úplne inak!


Krémy po opaľovaní

Čo robiť, ak je už vaša pokožka spálená? Okrem krémov na opaľovanie viete nájsť na pultoch drogérií a lekární aj prípravky po opaľovaní. Nie vždy však musíte ihneď siahnuť po panthenole.

Akú konzistenciu zvoliť?

Aj v tomto prípade záleží na pokožke a na tom, či môžete ležať doma bez trička alebo idete do práce oblečení. Mastné fľaky na tričku by ste asi v práci mať nechceli.

Gél – je vhodný, ak chcete ihneď pocítiť chladivý efekt, vo väčšine prípadov sú gély číre.

Krém – je pomerne hustý a pri nanášaní sa môže nepríjemne naťahovať spoločne s pokožkou. Zanecháva na pokožke mastný film, ale stačí ho naniesť len dvakrát za deň.

Sprej – najväčšou výhodou sprejov je, že už nepotrebujú roztieranie, dostanú sa aj na veľmi ťažko dostupné miesta.

Mlieko – mlieko sa veľmi dobre rozotiera aj vstrebáva. Je však potrebné ho nanášať častejšie ako gél alebo krém.

Kedy použiť panthenol?

Mnohí často používajú panthenol úplne zbytočne. Tento prípravok nevie rýchlejšie vyliečiť spálenú pokožku, ale pôsobí na miestach, kde iné prípravky nezaberajú. Využite ho najmä ako takú „prvú pomoc“ proti spáleniu a to hlavne počas prvých dní. Vždy ho preto majte pre istotu doma, a to najmä v lete.

Jeho výhodou je, že sa niekoľko minút po nanesení vstrebe a preto ho môžete aplikovať aj večer. Panthenol funguje ako regenerátor poškodených buniek pod kožou. Vie aj zadržovať vodu v pokožke, necháva ju teda hydratovanú.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michaela | můj život 💫 (@michaelablog)

Pravidelnosť nanášania prípravku po opaľovaní

Krémy po opaľovaní nemusíte aplikovať len vtedy, keď sa na slnku spálite. Ak sa vám poradilo pekne opáliť, vhodne zvolený krém po opaľovaní zanechá pokožku dostatočne hydratovanú. To posledné, čo by ste chceli, je suchá pokožka. Nanášajte krém aspoň raz denne, odporúča sa najmä pred spaním, keď je telo zbavené fyzickej aktivity.

Aby bol cyklus dostatočne účinný, opakujte tento rituál aspoň 10 dní. Dôležité je, aby ste boli pred spaním osprchovaní a dostatočne vysušení, pretože na mokrej pokožke nemá krém po opaľovaní veľký účinok. Používajte ho aj v dňoch, keď sa neopaľujete, no vonku je stále teplé počasie.


Mohlo by vás zaujímať: Účinný štít proti rakovine kože: Vyberte si ten správny prípravok na opaľovanie


Ako sa správne opaľovať?

Na to, ako sa správne opaľovať sme sa spýtali odborníčky. „Ľudia si často myslia, že sa neopália,“ hovorí lekárka Miloslava. „Zákazníci v našej lekárni taktiež kupujú zbytočne vysoké faktory, ktoré nemusia byť pre danú situáciu vôbec účinné. Nechajú si však poradiť. Natierať sa treba s predstihom a to aspoň pol hodinu pred opaľovaním. Netreba zabúdať na uši, pery a dokonca aj chrbty rúk, na tie ľudia zabúdajú najčastejšie.“

Dôležité je aj dostatočné množstvo krému. „Vždy radím, aby si zákazníci vzali aj panáka. Dospelý človek potrebuje na natretie aspoň 50 centilitrov krému a najlepšia odmerka je preto pohárik. Toto množstvo je nutné naniesť na celé telo, nie len na chrbát a tvár. Natieranie by sa malo opakovať vždy po okúpaní a usušení a aj počas športu. Voda aj pot krém na opaľovanie rýchlo zmyjú.“

A čo odborníčka odporúča, ak sa nechcete spáliť nevedomky? „Dôležitý je pitný režim, na priamom slnku by sme mali počas dňa vypiť aspoň štyri až päť litrov tekutín, takže raz toľko oproti bežným dňom. Vlažnej, samozrejme, nie príliš studenej vody, aj keď je to lákavé. Zákazníkom aj po nanesení krému odporúčame chrániť sa pokrývkou hlavy, úpal hrozí aj človeku s faktorom 50. No a rozhodne sa nevystavovať priamemu slnku počas poobedňajších hodín. Zbytočne sa zvyšuje riziko úpalu.“



Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame