Lacná a veľmi chutná: Tradičná rómska kuchyňa vás určite zaujme

Fazuľová nátierka

Archív OZ Divé maky

Rómske etnikum bolo vždy svojské. Elektrizujúci rytmus v žilách rozprúdi nejednu zábavu a ich tanec a hudba sú jedinečné aj dnes. Rovnako zvučné sú remeselné zručnosti a gastronómia. Pri príprave rómskeho jedla v minulosti dominovali múka, zemiaky, strukoviny, mliečne výrobky, vnútornosti a údeniny. Gazdinky používali rovnaké suroviny, z akých sa varili klasické jedlá. Špecifikum bolo len v tom, že ich atypicky kombinovali.

Do každého vareného jedla som ja osobne pridávala ešte veľa lásky. Lebo, dať ľuďom niečo zjesť, to je akoby dať im kúsok zo seba. A človek od prírody chce dávať len to najlepšie čo má. Ani ja som nebola výnimka. Preto, ak som varila, tak vždy len to najlepšie. Jedlá boli lacné, sýte a vo väčšine prípadov veľmi jednoduché na prípravu,“ uviedla chýrna rómska kuchárka Zdenka Mahajová z Myjavy. Okrem toho, že 35 rokov držala v ruke profesionálnu varešku, našla si čas aj na písanie a je z nej súčasne spisovateľka a poetka.

Varenie v minulosti

Počas neustáleho kočovania nemali Rómovia možnosť variť na sporákoch. Tam, kde sa usadili, založili si oheň. „Bolo zodpovednou úlohou udržiavať ho, lebo slúžil nielen na zahriatie, ale aj na prípravu pokrmov. Naši predkovia využívali najmä kotlíky. Bežne používali aj kamene či kovové platne položené na pahrebe,“ vysvetlila Z. Mahajová.

Rovnaké, a predsa iné

Známe tradičné rómske jedlá ako goja, džatky alebo marikľa, pripravujú Rómovia v Španielsku, Rumunsku, Indii, Rusku či na Slovensku úplne inak. Základ ostáva, ale každý si pridáva nové koreniny, obmieňa suroviny, skúša nové recepty. Typické a obľúbené rómske jedlo je práve goja. „Sú to vlastne bravčové črevá, ktoré sa plnia rôznymi plnkami podľa jednotlivých regiónov, zvyklostí v rodine či jej finančných možností. Najčastejšie sa plnia zmesou zo surových zemiakov, cibule, rasce a soli. V niektorých častiach Slovenska nájdete v zmesi aj ryžu, rôzne koreniny či cesnak. V súčasnosti už aj samotní Rómovia pripravujú goja skôr z tenkých čriev, ktoré sa používajú aj na prípravu klasických jaterníc či klobás. V minulosti sa však používali hrubé črevá, ktoré gazdovia pri zabíjačkách nevyužili,“ priblížila Z. Mahajová. Rómske dobroty môžete ochutnať aj na Cigánskom Bašaveli 29. Augusta na hrade Červený kameň – viac informácií nájdete pod článkom.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpirujte sa jedálničkom starých mám: Na čom si Slováci pochutnávali pred rokmi?


Výborné recepty Zdenky Mahajovej (zostavené pre štyri osoby):

Goja (národné jedlo)

Goja

Potrebujeme:

  • 1 zväzok bravčových čriev
  • 400 g zemiakov alebo 160 g krupice
  • 200 g cibule
  • soľ, čierne mleté korenie, rascu

Postup: Črevá poriadne vymyjeme. Zemiaky nakrájame na menšie kúsky, pridáme soľ, koreniny a nadrobno nakrájanú cibuľu. Zmesou naplníme črevá, nie však príliš nahusto, lebo črevá sa nám počas tepelnej úpravy scvrknú. Črevá môžeme naplniť aj krupicou bez cibule namiesto zemiakov. Konce čriev môžeme upevniť kúskom špajle. Naplnené črevá vložíme do vriacej osolenej vody a varíme asi 30 minút. Potom črevá z vody vytiahneme a upečieme v rúre domäkka. Podávame horúce najlepšie s chlebom.


Mohlo by vás zaujímať: Pochúťky starých mám z nitrianskeho regiónu: Jablková torta či burgyňáše chutia aj dnes


Rezance s pečienkami (Chumer s bukami)

Rezance s pečienkami

Potrebujeme:

  • 800 g širších rezancov
  • 400 g kuracích pečienok
  • 100 g cibule
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 40 g bravčovej masti
  • soľ, mleté čierne korenie, olej

Postup: Rezance uvaríme, scedíme. Na rozpálený olej dáme nadrobno nakrájanú cibuľku, pečienky a prelisujeme cesnak, pridáme koreniny a soľ. Na širokej panvici alebo pekáči premiešame zmes s rezancami. Dochutíme koreninami podľa chuti.


Mohlo by vás zaujímať: Tradičná kuchyňa chutí aj dnes: Vyskúšajte zemiakové placky na tri spôsoby


Fazuľová nátierka

Fazuľová nátierka

Potrebujeme:

  • 1 konzervu červenej fazule
  • 1 ks menšej cibule
  • 0,1 kg údenej slaninky
  • 200 g hladkej múky
  • soľ, vegetu, olej

Postup: Nadrobno pokrájame slaninku, upražíme. Keď máme slaninku pripravenú do zlatista, pridáme cibuľu, smažíme do ružova. Zmes dobre premiešame s fazuľou, pridáme pripravenú zápražku (hl. múka a olej) a podľa potreby pridáme nálev z fazule. Nátierku dochutíme soľou, vegetou.


Mohlo by vás zaujímať: Overené recepty starých mám: Vráťte sa do detstva s pochúťkami zo zemiakov!


Príďte ochutnať rómsku kuchyňu a kultúru

V súčasnosti už aj Rómovia varia skôr klasické jedlá väčšinového obyvateľstva. Tie rómske si pripomínajú už iba z času na čas. Väčšinou pri rôznych spoločenských podujatiach a oživovaní tradícií. Ak budete mať záujem ochutnať pravé rómske špeciality od výmyslu sveta, príďte 29. augusta 2013 na Hrad Červený Kameň pri obci Častá. Bude sa tu konať 5. ročník jedinečného multižánrového festivalu rómskej kultúry Cigánsky Bašavel. V rámci bohatého sprievodného programu, v ktorom nebudú chýbať hudba, tanec, spev, prehliadka remesiel, sa bude konať aj originálna kuchárska šou rómskych špecialít. Rómski kuchári vám na otvorenom ohni upečú aj chrumkavé prasiatko a mnoho ďalších dobrôt. Okrem toho, že ulahodíte vašim chuťovým pohárikom, výťažkom zo vstupného podporíte mladé rómske talenty zapojené do programu Divé maky. Umožníte im rozvíjať ich talent a aj vaším pričinením sa posunú v spoločenskom rebríčku na popredné miesta.


Ktoré ďalšie špeciality z tradičnej rómskej kuchyne ste už ochutnali? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie. (Urážlivé komentáre voči ľuďom rómskej aj slovenskej národnosti budú vymazané.)

Zdroj: Archív OZ Divé maky, Archív OZ Divé maky, Viola
Odporúčame