Túžite po architektonickej elegancii vo vašej záhrade? Skúste malý ihličnan, okolie oživí na nepoznanie!

Zakrpatené ihličnany budú vyzerať skvele v každom priestore (Zdroj: Freepik/twenty20sparkasse)

Možno by ste si mysleli, že ihličnany sú len sezónnou záležitosťou, a to najmä počas Vianoc. Nie je to však celkom pravda. Dobre umiestnená borovica či iný ihličnan vyzerá elegantne dokonca aj vedľa modernej budovy. Ukážeme vám, aké výhody majú ihličnaté stromy v záhrade a ako ich môžete využiť vo svoj prospech.

Rozlišujte medzi trpasličími a miniatúrnymi odrodami

Mnohé ihličnany si zachovávajú typické tvary, a tak ich netreba príliš opracovávať. V podstate fungujú architektonicky podobne ako guľa a po zasadení sú často odolné voči suchu. Darí sa im aj v kamenistých pôdach chudobných na živiny.

Na celom svete je ich asi 800 druhov, no existujú aj tisíce takých, ktoré majú prívlastok trpasličie či miniatúrne. Miniatúrne ihličnany len zriedka narastú do výšky – nedosahujú totiž viac ako 60 cm. Najlepšie sa hodia do žľabov a črepníkov alebo do alpských, sutinových, balkónových alebo dvorových záhrad.

Trpasličie odrody však zvyknú vyrásť – po 10 rokoch môžu dosiahnuť 2,5 metra a najlepšie sa im darí vo veľkých nádobách či na okrajoch chodníkov. Taktiež existuje množstvo druhov v rôznych farbách od žltej až po tmavomodrú morskú. Záhony len z ihličnanov môžu vyzerať trochu mdlo.

Zlaďte ich aj farebne

Je preto lepšie ich miešať aj do bylinnej výsadby a spájať hrdzavé tóny kôry s inými medenými farebnými tónmi. Vyskúšajte tlmenejšie oranžové farby, ako je napríklad odroda kuklíka čílskeho, Mai Tai. Taktiež môžete do záhona zasadiť rôzne tmavooranžové a žlté kvety, ale trávy ako strdivku vysokú.

K ihličnanom sa napríklad skvele hodí nechtík odrody Sunset Buff. Skúste zasadiť ihličnany aj spolu so sýtymi, tmavozelenými tónmi. Dobre sa do záhona hodia aj k papradiam v popredí. Vhodné sú odrody ako Dryopteris wallichiana a podobné.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Počuli ste už o potpourri? Rozvonia interiéry aj šatník, vyrobiť sa dá úplne jednoducho!

Počítajte aj s vysokými cenami

Existujú stovky sort ihličnanov, ktoré sú zakrpatené. Dokonca aj mohutný cypruštek Lawsonov má také, ktoré neprerastú ani meter. Najjednoduchšie je začať sú zakrpatenými formami borovice horskej, ideálne sú odrody Gnom, Picobello či Mughus. Hodí sa aj borovica čierna a jej odrody Moseri, Nana, Komet.

Ak je pre vás šetrenie priestoru skutočne na prvom mieste, vyskúšajte bielu borovicu hladkú odrody Minima, ktorá za 10 rokov narastie len do výšky 50 cm. V mladosti má limetkovo zelené ihličie, ale vekom sa sfarbuje do modrozelena. V črepníku dokonale vynikne. Trpasličie a miniatúrne ihličnany rastú pomaly a to sa odráža aj na ich cene.

Počítajte s tým, že za mladý exemplár zaplatíte aj okolo 40€. Takmer všetkým sa najlepšie darí vo voľne priepustnej pôde. Niektoré odrody uprednostňujú kyslé pôdy, takže ak pestujete v kvetináčoch, použite vresoviskový kompost bez rašeliny. Niektorým sa najlepšie darí na priamom slnku, iné zas uprednostňujú čiastočný tieň.

Zdroj: theguardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame