Závislosť od mobilu vie napáchať veľké škody: Poznáme príznaky a poradíme, ako sa jej zbaviť!

Závislosť na telefóne

Patríte aj vy k tým, ktorí sú závislí od používania telefónu? (Zdroj: GettyImages)

Byť v centre diania, okamžite reagovať na každú správu, zapájať sa do online diskusií, sledovať život známych aj neznámych, s mobilom jesť, vstávať a zaspávať… Závislosť od mobilu dokáže kompletne prestavať doterajší život a na rozdiel od iných závislostí prichádza úplne nebadane. Spočiatku vám nikto nebude vyčítať používanie telefónu, ktorý má dnes po ruke takmer každý. Ako sa závislosť od mobilného telefónu prejavuje? Ako pocity prežíva závislý? A čo robiť, ak takého človeka máte vo svojej rodine?

Moderné smartfóny sú v mnohých ohľadoch užitočné – zabezpečujú nám kontakt s blízkymi ľudmi, umožňujú vykonať pracovné povinnosti, informujú nás o najnovších správach, počasí a novinkách zo života ľudí, ktorých sme si obľúbili. S ich pomocou sa dostaneme z miesta A do miesta B bez jediného zaváhania. Sú nepochybne dobrým pracovným nástrojom, ale aj centrom informácií a zábavy podľa našich preferencií. Dokážu nás natoľko opantať, že denne pozeraním na displej telefóne strávime množstvo hodín.

Závislosť od telefónu vzniká nenápadne

Mnohí ľudia doplatili na tento „dôverný vzťah“, ktorý sa podobá na závislosť od alkoholu či fajčenia. Závislosť od mobilu najviac postihuje študentov, no nevyhýba sa ani ľuďom v produktívnom a zrelom veku. Ako sa prejavuje?

  • Bez mobilu sa závislý človek cíti neisto, zažíva pocity úzkosti a nervozity.
  • Má nutkavú potrebu telefón čoraz častejšie kontrolovať. Človek bez závislosti skontroluje svoj telefón až 150-krát za deň. Závislý človek niekoľkonásobne viac!
  • Každé cinknutie telefónu v ňom vzbudzuje nadšenie. Vzniká pocit slasti a uspokojenia, pretože okamžite zistil, čo potreboval, odpísal na správy, „skontroloval“ novinky na sociálnych sieťach a je v obraze.
  • Začne cítiť falošné vibrácie, ktoré jeho pozornosť opäť nasmerujú k telefónu.
  • Manipulácia s telefónom sa stáva jeho najobľúbenejšou aktivitou a bude ochotný vymeniť ju za doterajšie záľuby.
  • Priamoúmerne s časom stráveným na telefóne sa zhoršuje kvalita vzťahov a komunikácie s ľuďmi, ktorí sú súčasťou jeho života v realite. Blízki sa sťažujú na jeho správanie a poukazujú na nevhodné a časté používanie telefónu (pri jedle, rozhovore).
  • Výkon v práci či v škole môže klesnúť, naviac zanedbáva aj domáce povinnosti.
  • Človek závislý od mobilu začne trpieť nomofóbiou. Nomofóbia (z anglického „no mobile phone phobia“) patrí k moderným fóbiám – strachom. Ide o strach z odlúčenia od mobilného telefónu. Bez mobilu neodíde ani z domu. Úzkostný strach a nadmerná nervozita sa objavujú aj pri vybití telefónu či zlom internetovom pokrytí.
  • Má obrovský strach zo straty telefónu, pretože ho považuje za svoj druhý mozog. Sú v ňom totiž uložené všetky dôležité údaje, dátumy, čísla, adresy, fotografie.
  • Objavujú sa fyzické prejavy závislosti, predovšetkým triaška, zvýšený tlkot srdca, potenie, bolesti hlavy a žalúdočná nevoľnosť.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Cvikla sa vracia do našich záhrad: Ako ju pestovať, uskladniť a napokon chutne využiť v kuchyni?

10 tipov, ako sa zbaviť závislosti od mobilného telefónu

Ako u všetkých závislostí, aj v tomto prípade je kľúčovou prevencia a zmena doterajšieho správania. Existuje niekoľko jednoduchých opatrení, s pomocou ktorých je možné obmedziť používanie mobilného telefónu. Nemusíte pritom robiť radikálne kroky a telefón blízkemu človeku doslova trhať z ruky.

Najdôležitejšie je, aby si táto osoba uvedomila, ako jej časté používanie telefónu mení a komplikuje život. S nepochopením a neochotou niečo zmeniť sa stretnete najmä u mladšej generácie, ktorá telefón považuje za nevyhnutnú súčasť života a svojej online komunity. Inak to nevedia, ani nepoznajú. Tento problém však môže postihnúť aj vášho partnera či dokonca rodiča. Ako postupovať?

1. Pozorujte a všímajte si prvé príznaky

Ak na vašom dieťati či partnerovi vidíte prejavy závislosti od mobilu, najskôr ho starostlivo pozorujte, aby ste získali komplexný obraz o tom, ako dlho a kedy je s telefónom v kontakte, aj akým aktivitám sa venuje. Zároveň si všímajte činnosti, pri ktorých zostáva telefón prehliadaný. Tie bude neskôr treba v čo najvyššej miere podporovať.

Skúste sa nenápadne spýtať, čo robí, koho sleduje, do čoho sa zapája. Komunikačná medzera medzi rodičmi a mladou generáciou býva obrovská, preto miesto kritizovania voľte trpezlivý prístup a skutočný záujem.

2. Odinštalujte nepotrebné aplikácie

V ďalších krokoch je dôležité pomenovať závislosť a pristúpiť k činom. Moderné smartfóny poskytujú úložiská na desiatky aplikácií, pričom väčšina z nich je nastavená tak, aby sa z času na čas pripomenula. A to znamená vibrovanie či rozsvietenie malej diódy. Nepotrebné a nepoužívané aplikácie odinštalujte. Skutočne nie je potrebná aplikácia, ktorá sa každé dve hodiny ozve, aby vám pripomenula pitný režim.

3. Vypnite si notifikácie

V zostávajúcich aplikáciách stlmte notifikácie a ponechajte si iba tie nevyhnutné – napríklad na správy od rodiny a blízkych známych. Do mobilov chodia notifikácie o akciových ponukách v obchodoch, oznámenia o nových článkoch na sledovaných weboch, o živom vysielaní, nových videách, dokonca aj upozornenia, že ste sa dlho nehrali a v hre už čakajú atraktívne vylepšenia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako dohliadnuť na osamelých seniorov? Poznáme možnosti, vďaka ktorým odkontrolujete rodičov aj na diaľku

„Vzala som dcére na hodinu telefón. Za ten čas jej prišlo viac ako 40 notifikácií na rôzne hlúposti a komentáre jej kamarátok. Telefón zakaždým zavibroval. Teraz je mi už jasné, prečo sa naposledy nenaučila na písomku,” priznáva Alena, ktorej dcéra údajne nemá na nič čas a kvôli telefónu sa jej veľmi zhoršili známky.

4. Obmedzte používanie mobilu

Jedna z najúčinnejších metód vyzerá spočiatku ako radikálne obmedzovanie. Postupne však ukáže svoje výhody. Navrhnite napríklad, že počas sledovania filmu, varenia, robenia úloh či upratovania bude telefón úplne mimo dosah. Na používanie telefónu stanovte presný čas alebo ho podmieňte splnením stanovených úloh. Je pravdou, že ak pôjde o partnera, nemusíte sa stretnúť s pochopením vašej snahy o zmenu.

5. Odkladajte telefón na ťažšie dostupné miesto

Zíde z očí, zíde z mysle. Platí to dokonale aj v prípade používania telefónu. Mobil odložený na skrini či vyššej poličke prestáva byť po čase lákadlom a je veľký predpoklad, že frekvencia kontrolovania klesne.

6. Nepoužívajte mobily počas jedla!

Buďte vzorom a neberte telefón na jedálenský stôl. Nepatrí tam! Pokúste sa miesto toho o milú konverzáciu. Ak telefón zazvoní, nedajte sa rušiť – nedvíhajte ani neodpisujte na správy.

7. Pri stretnutiach odkladajte telefón mimo dohľad

Idete s partiou na pizzu? S kamarátkami na kávu? Venujte sa teraz výhradne iba ľuďom, s ktorými ste reálne. Alebo odložte telefóny do stredu stola a kto prvý neodolá a vezme do ruky ten svoj, bude platiť za všetkých.

8. Nepoužívajte mobil ako budík

Je praktické a pomerne lákavé používať mobil ako budík. Dá sa nastaviť jeden budík a niekoľko nasledujúcich – najmä, ak máte ráno problémy so vstávaním. Paradoxne je však vinníkom telefón, do ktorého ste dlho do noci pozerali a ktorý potom ležal a „žiaril“ iba pár desiatok centimetrov od vašej hlavy. Telefón na nabíjačke vo vedľajšej izbe znamená zvyčajne dlhší spánok. Na ranné budenie použite napríklad rádiobudík.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Už pár týždňov zaokrúhľujeme centy: Ako to funguje v praxi a kedy stratíte a zarobíte?

9. Odvážte sa ísť von bez telefónu

Dá sa to vôbec? Čo ak sa práve vtedy niečo stane? Na prechádzku po okolí, na tréning či do kina sa môžete smelo vybrať bez mobilu. Mobil nie je ochranným štítom. Ak by sa aj prihodil nejaký úraz, vždy sa niekde nablízku nájde človek, ktorý vám pomôže. Ísť von bez telefónu je po čase prekvapivo oslobodzujúce. „Ale v mobile mám všetko – kartičku poistenca, platobnú kartu…“ Netreba hľadať dôvody na nevyhnutnosť telefónu v živote. Ešte vždy sa dajú použiť klasické možnosti.

10. Doprajte si informačnú diétu

Až 90 % informácií, s ktorými za deň na internete prídeme do kontaktu, sme nepotrebovali vedieť. Mnohé sú zbytočné, iné podporujú obavy, ďalšie zavádzajú. Robí vám radosť čítať si stovky komentárov ľudí, ktorí sa hádajú? Ako v realite zúžitkujete sledovanie „celebrít“, ktoré vychvaľujú piaty najlepší krém za týždeň?

Dôležité je robiť cez bežný deň niečo, z čoho budete mať radosť a vďaka čomu zlepšíte svoje vedomosti alebo zručnosti. Pocit uspokojenia z častého používania telefónu tak vymeníte za vlastné malé úspechy.

Ako ste na tom s používaním telefónu?


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame