Najedzte sa do mladosti: Tipy ako si udržať kondíciu a výzor vďaka jedlu!

Pokiaľ ste milovníkom pečiva, nemusíte ho úplne vyradiť zo svojho jedálnička (Zdroj: Freepik/grustock)

Túžite po hladkej, sviežej a žiarivej pleti? Veď, kto by nie… Málokto však tuší, že za upchatými pórmi, vráskami a nečistou pleťou je zlá životospráva, respektíve k tomuto stavu dosť prispievajú aj nevhodné stravovacie návyky. Ako s týmto problémom zatočiť, a užiť si nielen zdravšie telo, ale aj krajšiu pokožku?

Povedzte NIE nezdravému jedlu!

Ak si na pravidelnej báze dopriavate nezdravé jedlo, nielen že si „zarobíte“ na zdravotné problémy, ale tiež riskujete predčasné starnutie organizmu, a teda aj pokožky.

Určite teda nie je vhodné upravovať potraviny pri príliš vysokých teplotách (ako napríklad pri zdĺhavom grilovaní) či vyprážanie na tuku. Áno, na grilovaní nie je nič zlé, pokiaľ grilujete zdravé potraviny (zeleninu či kuracie mäso), ale pozor na už spomínané vysoké teploty.

Tie, okrem ničenia živín (napríklad v zelenine), dokážu negatívne ovplyvniť aj cukry a proteíny v pokrme. Ak nechcete riskovať premenu týchto živín na škodlivé molekuly, dajte prednosť príprave pokrmu na nižšom stupni ohrevu – radšej duste jedlo dlho, no menej intenzívne!

Diskutabilné cereálie

Ak ste sa dali na dráhu chudnutia, určite ste ako prvé vyradili sladkosti, však? Nekompenzujte si túto absenciu cereáliami – ani tými, ktoré sú celozrnné, s nízkym glykemickým indexom, či označené ako light. A mimochodom, vedeli ste, že nadmerná konzumácia sladkého spôsobuje glykáciu kolagénu, čím vaša pokožka „tuhne“ a starne?

Riešenie je jednoduché – namiesto náhrad siahnite po ovocí. Je to klasika, ktorá obsahuje prírodné cukry a antioxidanty, ktoré pomáhajú s bojom proti známkam starnutia. A to je presne to, čo chcete…

Zabudnite na pečivo, ale…

Pokiaľ ste milovníkom pečiva, nemusíte ho úplne vyradiť zo svojho jedálnička. Postačí, ak klasické biele pečivo (a chlieb) vymeníte za celozrnné alternatívy. V bielom pečive nájdete totiž rafinované cukry, ktoré (opäť ako sme to popísali v prípade cereálií) ovplyvňujú starnutie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rýchle a jednoduché pesto z červenej repy: Túto zdravú pochúťku zvládne pripraviť naozaj každý!

Sú hrozbou aj ryby?

Ryba je považovaná za jednu z najzdravších potravín. Obsahujú mnoho dobrých látok, ktoré sú pre vaše telo bezpochybne prospešné, no treba si dávať pozor aj na jód, ktorého tiež obsahujú pomerne veľa.

Príliš veľké množstvo jódu vo vašom jedálničku môže prispieť k tvorbe akné a produkcii mazu pokožky, aj keď máte obdobie puberty dávno za sebou. Tiež sa zvýšená hladina tohto prvku v krvi môže prejaviť zápalmi kože či červenými škvrnami. Nevravíme, že si nemáte rybku či morské plody dopriať, ale opäť platí staré známe, že všetkého veľa škodí.

 

Sledujte nás aj na Facebooku

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame