Rýchle a jednoduché pesto z červenej repy: Túto zdravú pochúťku zvládne pripraviť naozaj každý!

pesto z červenej repy

Pesto nemusí byť iba zelené, skúste verziu s červenou repou (Zdroj: Freepik/freepik)

Pripraviť pesto z červenej repy je naozaj jednoduché. Nevyžaduje dlhú a náročnú prípravu a za pár minút, tak môžete mať na stole výnimočne zdravú pochúťku. Odmenou vám bude nielen žiarivá ružová farba, ale aj množstvo výživných látok. Červená repa totiž pomáha prečistiť organizmus, odvodniť a tiež priaznivo pôsobí pri redukcii hmotnosti. Dokonca je vhodná aj pri boji s rakovinou a ako súčasť rekonvalescencie.

Možno ste doteraz ochutnali len bazalkové pesto, ale ak červená repa patrí k vašim obľúbeným surovinám, určite sa inšpirujte týmto tipom. Spestríte ním svoj jedálniček a budete na to potrebovať len šesť surovín.

surová červená repa
Červená repa obsahuje takmer 90 % vody (Zdroj: Unsplash/Emma-Jane Hobden)

Triky pre zdravé a chutné pesto z červenej cvikle

Pre dosiahnutie najlepšej chuti, je vhodné červenú repu očistiť a upiecť, ale pesto môžete pripraviť aj z varenej červenej repy. Hotové pesto vydrží v uzatvárateľnej nádobe v chladničke asi 3 dni, ale pokojne si pesto môžete aj zamraziť.

Medzi najbežnejšie využitie pesta patrí spôsob, kedy sa zamieša do uvarených cestovín. Ak chcete trochu experimentovať, vyskúšajte ho natrieť na pizzové cesto, na pečivo alebo ho skúste primiešať do listového šalátu s obľúbenou zeleninou, strukovinou a podobne.

Potrebujeme

  • 200 g kociek upečenej alebo uvarenej červenej repy
  • 1 strúčik cesnaku
  • 30 g píniových orieškov (alebo vlašských, či kešu orechov, slnečnicových alebo tekvicových semienok)
  • 2 PL lahôdkového droždia
  • 1 PL olivového oleja
  • štipka soli
toast so zeleninou
Pesto využijete aj ako nátierku (Zdroj: Unsplash/Lacey Williams)

Postup

Je skutočne veľmi jednoduchý. Všetky suroviny dáme do výkonného mixéra a pomixujeme ich na jemnú pastu. Ochutnáme a ak treba, pridáme ešte viac oleja a soli.

Z tohto množstva vyjde menšia dávka pesta, pre viacčlennú rodinu alebo na zamrazenie do zásoby, určite použite viac červenej repy a prispôsobte tomu aj množstvo ostatných surovín.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Viete, ako správne vyčistiť drevenú dosku na krájanie? S týmito radami bude ako nová aj po rokoch!

Aké pesto máte radi?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, sneakyveg.com
Odporúčame