Grécky jogurt, lučina, skyr a obyčajný jogurt: Viete, aké sú medzi nimi rozdiely?

Mliečne výrobky

Viete, aký je rozdiel je medzi pravým gréckym jogurtom a jogurtom gréckeho typu? (Zdroj: GettyImages)

Poznáte rozdiel medzi gréckym jogurtom, skyrom a bežným bielym jogurtom? Všetko sú to mliečne výrobky, no v niečom sú predsa len iné. Jeden z nich dokonca ani nepatrí medzi jogurty. A čo taká lučina? Základnú zložku tvorí tiež mlieko. Zistite, čo si v obchode skutočne kupujete a na záver vás čaká recept na lahodnú domácu lučinu.

Prečo sú mliečne výrobky prospešné?

Mlieko a mliečne výrobky obsahujú dôležité látky nielen pre vývoj detského a dospievajúceho organizmu, ale aj pre dospelých ľudí. Z hľadiska biologickej i energetickej  hodnoty predstavujú mliečne produkty najvyrovnanejšiu a najcennejšiu potravinovú  komoditu. Medzi najdôležitejšiu nutričnú zložku mlieka patria mliečne bielkoviny. Obsahujú totiž 18 z 22 známych esenciálnych aminokyselín, ktoré sú dôležité pre stavbu ľudského tela, ale organizmus si ich nevie vytvoriť sám. Dôvodov, prečo zaradiť mliečne výrobky do svojho jedálnička, je viac. Tu sú:

Získate široké spektrum vitamínov

Mlieko obsahuje vitamíny E a A, ktoré sú dôležité pre normálny rast človeka, dobrý zrak a odolnosť voči infekciám. Nájdeme v ňom aj vitamíny zo skupiny B, ktoré pozitívne pôsobia na srdcovú činnosť a na funkcie nervového systému. A nesmieme zabúdať ani na vitamíny C a D.

Doplníte si minerálne látky

V mlieku nájdeme 14 rôznych minerálov. Vo väčšom množstve sú to hlavne vápnik, fosfor, draslík, horčík či sodík.

Posilníte si kosti

Mlieko má vysoký obsah a priaznivý pomer vápnika a fosforu. A snáď už od škôlky vieme, aký dôležitýje vápnik pre silné kosti a zuby. Z mlieka a mliečnych výrobkov získavame až 56 % svojej potreby vápnika.

Zlepšíte si trávenie

K lepšiemu tráveniu vám pomôžu predovšetkým fermentované výrobky, ako sú jogurty, kefíry a acidká. Obsahujú prospešné probiotiká, ktoré sa postarajú o rovnováhu v črevnej mikroflóre a trávenie bude fungovať tak ako má.

Grécky jogurt

Grécky jogurt obsahuje menej vody a je poriadne hustý. To ale neznamená, že automaticky obsahuje viac tuku. Podiel tuku závisí od tučnosti mlieka, z ktorého sa vyrába, a hustotu získava vďaka výrobnému postupu – odstreďuje sa dlhšie než klasický jogurt a tým získa typickú hustú konzistenciu. Pravý grécky jogurt spoznáte aj podľa ceny. Je drahší, pretože na výrobu sa používa dvojnásobné množstvo mlieka v porovnaní s obyčajným jogurtom. No zato obsahuje aj dvojnásobné množstvo bielkovín.

V obchodoch nájdete aj jogurty gréckeho typu. To však nie sú pravé grécke jogurty. Sú vyrábané z menšieho množstva mlieka a bielkoviny môžu byť doplnené sušenou bielkovinou alebo mliečnou bielkovinou. Ak chcete skutočný grécky jogurt, v zložení hľadajte len mlieko alebo smotanu a jogurtovú kultúru. Nič viac.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Kadlec | tomax.sk (@tomax.sk)

Skyr

Vedeli ste, že skyr patrí medzi syry? Táto pochúťka pôvodom z Islandu pripomína textúrou a chuťou grécky jogurt. Aj proces výroby je podobný – prebieha kvasenie mlieka jogurtovými kultúrami a odstredenie srvátky. Pri výrobe sa však používa ešte jedna vec, ktorá radí skyr medzi syry, a tou je syridlo.

Skyr aj grécky jogurt sa môžu pochváliť nízkym obsahom kalórií, tukov a sacharidov a vysokým podielom bielkovín. Preto ich často vyhľadávajú športovci a ľudia so zdravým životným štýlom. Skyr a grécky jogurt majú spoločnú ešte jednu vec. Oba obsahujú menej mliečneho cukru a laktózy než bežné jogurty, preto môžu byť vhodné pre ľudí, ktorí trpia nižším stupňom laktózovej intolerancie. Najmenej laktózy majú pred koncom expiračnej doby. To však platí aj pre obyčajne jogurty, pretože prospešné baktérie, ktoré sú v jogurtoch postupne „konzumujú“ laktózu pre energiu.

Bežný jogurt

Môže sa zdať, že bežný jogurt je oproti skyru alebo gréckemu jogurtu niečo menej, ale to vôbec nie je pravda. Je ideálny hlavne pre deti, pretože vysoký obsah bielkovín v gréckych jogurtoch a skyroch je pre deti zbytočný. Klasický biely jogurt ich má tak akurát. Vyberajte tie s obsahom tuku od 2,5 do 3,5 %.

Aj pri obyčajných jogurtoch sa môžete stretnúť s rôznou konzistenciou. Tá väčšinou záleží od obsahu tuku alebo spôsobu výroby. I keď je to v tomto prípade skôr očný klam. Jogurt sa vyrába zrením buď priamo v téglikoch alebo v tankoch. Tie, čo zrejú v téglikoch majú na prvý pohľad hustejšiu konzistenciu, ale po rozmiešaní veľmi rýchlo zrednú.

Lučina

Lučina je český výrobok, ktorý je na trhu už viac ako 40 rokov. Podobne ako pri jogurtoch, základnú zložku tvorí mlieko, ktoré sa pasterizuje, následne sa pridávajú mliečne kultúry, smotana a štipka soli. Hustotou pripomína skyr, no je jemnejšia a sladšia v chuti, a to vďaka smotane. Preto má aj vyšší podiel tuku a vyššiu kalorickú hodnotu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lučina (@moje_lucina)

Recept na domácu lučinu

Potrebujeme

  • 400 g gréckeho jogurtu
  • 150 g smotany na šľahanie
  • Soľ
  • Bylinky podľa chuti

Postup

  1. Smotanu vyšľahajte a jemne ju vmiešajte do jogurtu.
  2. Podľa chuti pridajte soľ a rôzne bylinky. Tie však môžete vynechať a nechať si lučinu čistú bez príchute.
  3. Do väčšieho sitka vložte jemnú bavlnenú utierku alebo gázu, do ktorej zmes vylejete.
  4. Pod sitko dajte misku, do ktorej bude postupne odkvapkávať tekutina.
  5. Zmes dajte do chladničky a nechajte odkvapkať aspoň 8 hodín.
  6. Hotovú lučinu premiestnite do uzatvárateľnej nádoby.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame