15 najlepších kníh pre ženy: Stránky plné romantiky aj detektívnych zápletiek

Ženská literatúra na leto

Tieto tipy na knihy potešia najmä ženy (Zdroj: GettyImages)

Hľadáte tipy na oddychové čítanie? Pár ich pre vás máme. Letné mesiace sú ako stvorené na nenáročné príbehy, ktoré zhltnete za pár hodín. Tieto knihy vám spríjemnia chvíle na dovolenke na pláži, pri bazéne alebo aj doma na gauči. Nájdete tu tipy na romantické príbehy s jemnou dávkou pikantnosti aj zamotané detektívne prípady.

Letný návrh

Predstavte si, že si dohodnete rande naslepo a tajomný neznámy vás úplne očarí svojím vtipom a šarmom. Znie to ako sľubný začiatok, však? Až na to, že to má jeden háčik. Ten tajomný neznámy v skutočnosti nie je dohodnutý adept na slepé rande, ale len ďalší náhodný zákazník v podniku. A takto začína príbeh podnikateľky Georgie a profesionálneho hokejového hráča Maxa.

Šarmantný Max dá čoskoro hlavnej hrdinke bláznivý návrh, aby spolu strávili prichádzajúce leto v otvorenom vzťahu, bez žiadnych záväzkov. Jednoducho sa na pár mesiacov stanú priateľmi s výhodami a po lete si pôjde každý svojou cestou. Zápletky však na seba nenechajú dlho čakať. Naoko bezstarostný Max má svoje tiene z minulosti a Georgia má ešte v myšlienkach svojho bývalého snúbenca. Tento oddychový román vám však ponúkne aj poriadnu dávku humoru a vášne.

Knihu Letný návrh si môžete kúpiť TU.

Kniha Letný návrh od Vi Keelandovej (Zdroj: Martinus.sk)

Bez zábran

Bez zábran je kniha zo série pod názvom Milesov klub, ktorá opisuje príbehy bratov Milesovcov. Tento príbeh je ukážkou toho, ako sa z nepriateľov stanú milenci. Hlavná hrdinka Kate stratila v detstve rodičov. Svoje emócie si drží na uzde a bojí sa kohokoľvek pustiť bližšie k telu. Hlavný hrdina Elliot má povesť Casanovu. Kate však nechápe, prečo po ňom idú milióny žien, keď má takú hroznú povahu.

Znechutená svojím osobným aj milostným životom, Kate sa prihlási na online zoznamku a začne si písať s tajomným Edgarom. No čoskoro zistí, že Edgar je vlastne jej nepriateľ Elliot. Ich vzťah sa začne zamotávať a uberať iným smerom aj v reálnom živote a Kate zistí, že za nálepkou Casanovu sa skrýva romantické srdce.

Knihu Bez zábran si môžete kúpiť TU.

Kniha Bez zábran od T. L. Swanovej (Zdroj: Martinus.sk)

Hypotéza lásky

„The New York Times bestseller.“ Hlási obálka knihy Hypotéza lásky. Hlavná hrdinka Olive je doktorandkou na univerzite a neverí na romantickú lásku, ale jej najlepšia kamarátka áno. Olive sa svojou neopatrnosťou dostane do šlamastiky, kedy musí predstierať, že v pravú lásku verí a že je dokonca vo vzťahu s jedným profesorom. Na jej prekvapenie hlavný hrdina Adam s týmto divadlom súhlasí.

Táto kniha je oddychová, vtipná a romantická s ešte romantickejším koncom. Autorka Ali v nej zároveň šikovne poukázala na problematiku žien vo vede a rodové predsudky v tejto oblasti. Príbeh plný intelektu a briskného humoru vás vtiahne do deja a spolu s hrdinkou budete prežívať nielen vývoj jej osobného vzťahu, ale aj strasti vo výskume.

Knihu Hypotéza lásky si môžete kúpiť TU.

Kniha Hypotéza lásky od Ali Hazelwoodovej (Zdroj: Martinus.sk)

Letná stávka

Augustus je autor náročnejšej prózy. Jeho postavy končia väčšinou tragicky. January je nevyliečiteľná romantička a miluje príbehy so šťastným koncom. Dva dokonalé protiklady uzatvoria stávku, ktorá im má pomôcť prekonať tvorivú krízu. Augustus má napísať romantický príbeh a January má zase napísať seriózny román. Inšpiráciu sa rozhodnú hľadať naozaj vynaliezavo.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Letné čítanie našimi očami: Po akých dielach sme siahli počas horúcich dní?

Príbeh je o láske, ale nie len tej romantickej. Autorka v nej opisuje dva rôzne svety – jeden krásny romantický a druhý temný a zlý. Hoci je kniha napísaná s humorom a číta sa pomerne ľahko, zabŕda aj do vážnejších tém. Pod pokrievkou vtipov a irónie sa ukrývajú náročné životné situácie, rodinné problémy či smutné udalosti z minulosti.

Knihu Letná stávka si môžete kúpiť TU.

Kniha Letná stávka od Emily Henryovej (Zdroj: Martinus.sk)

Falošné medové týždne

Hlavná hrdinka Olive je životná smoliarka. Naopak jej sestra, Ami, sa narodila pod šťastnou hviezdou, no predsa len sa aj jej na päty nalepí trocha smoly. Počas jej svadobnej hostiny sa všetci priotrávia jedlom. Všetci okrem Olive a Ethana. Jej sestra Ami mala vyraziť na luxusnú svadobnú cestu, ktorú sa jej podarilo vyhrať. No teraz je jasné, že to nebude možné, a keďže by bola škoda, aby takáto výhra prepadla, na exotický havajský ostrov sa nakoniec vydajú Olive a Ethan. Má to však jeden háčik. Obaja sú úhlavní nepriatelia.

Kniha je presne taká, ako aj jej obálka. Svieža, energická a farebná. Je nabitá sarkastickým humorom, trápnymi chvíľami, ale aj iskrivými scénami medzi hlavnými hrdinami. Pripomenie vám bláznivé romantické komédie s Adamom Sandlerom a Jennifer Aniston či Drew Barrymore.

Knihu Falošné medové týždne si môžete kúpiť TU.

Kniha Falošné medové týždne od Christiny Lauren (Zdroj: Martinus.sk)

Francúzska lekcia

Hlavná hrdinka Josie si myslela, že ju čaká v práci povýšenie. Namiesto toho sa však stane opak a Josie zostáva bez práce. Bez zdĺhavého premýšľania prijme ponuku o stráženie desaťročného dievčatka, ktoré je dcérou ovdoveného miliardára. To ale ešte netušila, že o dievčatko sa bude starať na jachte. Vec sa skomplikuje ešte viac, keď prvýkrát uvidí svojho nového šéfa. Fyzickú príťažlivosť nemožno poprieť. Inak to nebude ani u hlavného hrdinu Xaviera, ktorí si dlho myslel, že do svojho zlomeného srdca si už žiadnu ženu nevpustí.

V tomto príbehu sa prenesiete na čarovný juh Francúzska a na luxusnú jachtu. Hlavný hrdina tentokrát nie je žiaden záletník, ale muž so zlomeným srdcom a predovšetkým otec malej Dauphine. V knihe však nechýba poriadna dávka romantiky a chémie. Do toho sa ešte pridáva dávka doberačiek, vtipu a sarkazmu a príjemná letná oddychovka je na svete. 

Knihu Francúzska lekcia si môžete kúpiť TU.

Kniha Francúzska lekcia od Natashi Boyd (Zdroj: Martinus.sk)

Veci, ktoré tajíme pred svetom

Náčelník polície Nash Morgan bol kedysi veselý usmievavý človek. Po jednej nepríjemnej nehode ho však začali trápiť návaly úzkosti a nočné mory, ktoré ho úplne zmenili. Zdôveriť sa nikomu nechce a uzatvára sa do seba. Lina je nespútaná duša, ktorá radšej uprednostní krátky románik než dlhodobý vážny vzťah. Vďaka Line sa Nash odrazu necíti ako troska, ale znova začína byť sám sebou. Aj Lina cíti obrovskú fyzickú príťažlivosť, ktorej ťažko odoláva. Zároveň však má svoje tajomstvá a ak Nash zistí, prečo v skutočnosti prišla do mesta, určite jej to neodpustí.

Lucy Score je autorka, ktorej knihy sa pravidelne umiestňujú na popredných priečkach zoznamov najpredávanejších kníh novín New York Times a USA Today. Aj táto kniha sa hneď po vydaní stala bestsellerom podľa The New York Times a Amazon Book Chart. Veci, ktoré tajíme pred svetom je krásny príbeh lásky dvoch stratených duší, ktoré si nakoniec navzájom pomôžu. Romantický príbeh je v pozadí okorenený o detektívnu zápletku a doplnený o humorné scény, ktoré vám vyvolajú na tvári nejeden úškrn. 

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Poznáte slovenskú verziu Lolity, ktorej príbeh je vlastnou skúsenosťou autorky?

Knihu Veci, ktoré tajíme pred svetom si môžete kúpiť TU.

Kniha Veci, ktoré tajíme pred svetom od Lucy Score (Zdroj: Martinus.sk)

Španielsky ľúbostný podvod

Poznáte tie filmové komédie, v ktorých hlavní hrdinovia klamali, že majú partnera a ich celá rodina ho teraz chce spoznať? Tak táto kniha je presne o tom. Catalina si vymyslela historku o americkom priateľovi a celá jej rodina ho očakáva na svadbe Catalininej sestry. Na rolu falošného priateľa sa ponúkne jej kolega Aaron, ktorý ale Cataline hrozne lezie na nervy, a tak ho najprv odmietne. Čas svadby sa neúprosne blíži a Aaron nakoniec zostáva ako jediná voľba.

Hovorí sa, že od nenávisti k láske je len krôčik. Tento príbeh je toho príkladom. Láska medzi hrdinami sa však nerozhorí okamžite. Ich cesta bude plná sarkazmu, bláznovstva, vášne aj citu. A bodaj by nie. Dej sa odohráva v Španielsku v obklopení energickej a hlučnej Catalininej rodiny. Kniha je nenáročná na čítanie a napriek tomu, že má viac strán, zhltnete ju za dva dni.

Knihu Španielsky ľúbostný podvod si môžete kúpiť TU.

Kniha Španielsky ľúbostný podvod od Eleny Armas (Zdroj: Martinus.sk)

 

Dokonalé stopy

Inšpektor Callanach zanechal sľubnú kariéru v Interpole a v Edinburghu štartuje od nuly. Svoje vyšetrovanie začína prvým prípadom opusteného bábätka, ktoré sa práve narodilo. Ďalším je zhorené telo Elaine hlboko v Škótskej vysočine, no to ešte vyšetrovateľ netuší, že skutočná Elaine je zavretá v tajnej miestnosti kdesi v Edinburghu. A ďalšie záhadné prípady pribúdajú.

Ak ste fanúšikom príbehov, ktoré sú opisované z pohľadu oboch strán, táto kniha je pre vás. Vrah je známy hneď od začiatku a vyšetrovanie prípadov inšpektorom Callanachom sa prelína s myslením a konaním vraha. Dej začína pútavo hneď od prvých strán a drží si skvelý spád až do konca.

Knihu Dokonalé stopy si môžete kúpiť TU.

Kniha Dokonalé stopy od Helen Fieldsovej (Zdroj: Martinus.sk)

Reminiscencie

Kniha Reminiscencie je zo série Krimi Dominika Dána, no nemusíte čítať všetky, aby ste sa v deji zorientovali. Každá kniha ponúka plnohodnotný príbeh. V tejto sa detektívi popasujú s najstarším prípadom s akým sa kedy stretli. Pred päťdesiatimi šiestimi rokmi došlo k streľbe na utekajúcich emigrantov na štátnej hranici s Rakúskom. Vedenie vtedy od detektívov žiadalo, aby preskúmali možnosť obviniť vtedajších členov pohraničnej stráže.

V tejto knihe si prídu na svoje tí, ktorí obľubujú menej krvavé krimi príbehy, ale za to ocenia náhľad do histórie. Autor opisuje nekalé praktiky, ktoré sa diali na našich hraniciach a aj politické hry s ľudskými osudmi. O pútavosť však nebudete mať núdzu. V príbehu nájdete kombináciu špionážnych praktík, fanatizmu, nenávisti aj jemnú vulgaritu.

Knihu Reminiscencie si môžete kúpiť TU.

Kniha Reminiscencie od Dominika Dána (Zdroj: Martinus.sk)

Diablova cesta

Keď si detektívka Kate vypočuje srdcervúci príbeh od Jean o tom, ako sa jej vnuk pred jedenástimi rokmi stratil, rozhodne sa jej aj s kolegom Tristanom pomôcť. Chlapček sa stratil počas stanovačky na mieste zvanom Diablova cesta, kde sa nachádzajú aj močariská. Na prvý pohľad to vyzerá, že chlapec sa jednoducho zatúlal a spadol do rieky, no vyšetrovanie ukáže, že Jean nebola celkom úprimná a má záhadnú minulosť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: (Ne)bezpečný internet – Naučte sa, ako byť online bez nástrah hackerov a podvodníkov!

V príbehu Diablova cesta Kate a Tristan vystupujú ako detektívi a nie policajné duo. Ich postupy pri vyšetrovaní musia byť často nápadité, pretože majú obmedzené možnosti. Kniha patrí skôr medzi oddychovky, pretože samotný prípad nie je až taký zamotaný, no aj tak vás autor nechá v napätí až dokonca.

Knihu Diablova cesta si môžete kúpiť TU.

Kniha Diablova cesta od Roberta Bryndzu (Zdroj: Martinus.sk)

Ostrov

Dej sa odohráva na ostrove, na ktorom v minulosti vyčíňal sériový vrah a jeho činy pripomína skala známa ako Kamenná smrtka. Dnes je z ostrova letovisko s luxusným ubytovacím komplexom uprostred nedotknutej prírody. Keď sa v rezorte nájde telo mladej ženy, vyzerá to najprv ako nehoda, no potom sa začnú objavovať ďalšie záhadné úmrtia. Detektívka Elin je povolaná na ostrov, aby prípady vyriešila.

Kniha Ostrov má všetko, čo by ste od mysteriózneho príbehu odohrávajúceho na odľahlom mieste čakali – uzavretý okruh ľudí podozrievajúcich jeden druhého, skryté tajomstvá aj medzi blízkymi a utajené vzťahy. Kniha je plná zvratov a napätia a záhadná minulosť ostrova dodáva príbehu dávku strašidelnosti.

Knihu Ostrov si môžete kúpiť TU.

Kniha Ostrov od Sarah Pearsovej (Zdroj: Martinus.sk)

Pomocníčka

Millie práve vyšla z väzenia a potrebuje sa začleniť do spoločnosti. Prijme pracovnú ponuku od bohatej rodiny Winchesterovcov, u ktorej bude zároveň aj bývať. Je ťažké nepredstavovať si, aké by to bolo byť na mieste majiteľky domu. Len jediný raz premôže Millie túžba vyskúšať si jedny z Nininých šiat, no Nina na to príde. Až potom Millie zistí, že dvere jej izby sa dajú zamknúť len zvonka. To však Winchesterovci netušia kto v skutočnosti Millie je a čoho je schopná.

Kniha Pomocníčka je bestsellerový psychologický triler s viac ako 105-tisíc pozitívnymi hodnoteniami na Amazone. Navonok bohatá a obľúbená rodina skrýva veľké tajomstvá. Príbeh je ukážkovým príkladom dokonalých zvratov. Ten, koho ste začali odsudzovať, vám neskôr prirastie k srdcu a ten, ktorého ste obdivovali, sa vám zhnusí.

Knihu Pomocníčka si môžete kúpiť TU.

Kniha Pomocníčka od Freidy Mcfaddenovej (Zdroj: Martinus.sk)

Zradca

V meste Larvik dôjde k prírodnej katastrofe a niekoľko domov zostane v troskách. Po sčítaní obyvateľov sa ukáže, že nehoda si nevyžiadala žiadne obete. No na druhý deň medzi troskami nájde mŕtve telo, a to už ako nehoda nevyzerá. Obeť zomrela už dva dni pred zosuvom pôdy. Ukáže sa, že tento prípad má niečo spoločné s ďalšími prebiehajúcimi prípadmi, a tak detektíva Wistinga najímajú ako vedúceho vyšetrovacej jednotky. Čoraz viac dôkazov ukazuje, že medzi vyšetrovateľmi je zradca.

V tomto príbehu nebude Wisting len ako nestranný vyšetrovateľ sledujúci osudy druhých, ale bude vtiahnutý do prípadov aj po osobnej stránke, pretože dôjde k únosu jeho vnučky. Príbeh je plný napätia, tajomstiev a ich postupných odhalení. Pripája sa aj psychologický aspekt, ktorý vás donúti zamyslieť sa nad otázkou, ako by ste sa v konkrétnych situáciách zachovali vy.

Knihu Zradca si môžete kúpiť TU.

Kniha Zradca od Jorn Lier Horst (Zdroj: Martinus.sk)

Nečakané priznanie

Na príjazdovej ceste do domu v Dentone nájde telo mladého študenta s fotografiou pripnutou na golieri. Detektívka Josie je okamžite na mieste, pretože tento dom patrí Gretchen, ktorá je oddanou členkou Josiinho tímu a je už dvadsaťštyri hodín nezvestná. Gretchen sa k vražde prizná, ale Josie tomu ani na chvíľu neverí, a tak začne pátrať v Gretcheninej minulosti, aby priateľku zachránila.

Ako už názov napovedá, príbeh je plný zvratov a nečakaných situácií. Najprv sa príbeh rozbieha a naznačuje, čo príde. Potom náhle nastane zlom a všetko naberie iný spád. Objavuje sa jeden zvrat za druhým a vy musíte svoje teórie neustále meniť a aj tak si nebudete istí, ako to v skutočnosti je. Túto knihu nebudete chcieť pustiť z ruky, kým sa nedozviete pravdu.

Knihu Nečakané priznanie si môžete kúpiť TU.

Kniha Nečakané priznanie od Lisy Reganovej (Zdroj: Martinus.sk)

Ktorý z týchto dvoch žánrov sa vám viac páči?


 Sledujte náš Facebook


Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame