Knižný tip: (Ne)bezpečný internet – Naučte sa, ako byť online bez nástrah hackerov a podvodníkov!

pripojenie na verejný internet

Aj pripájanie sa na verejné wi-fi siete je internetovou hrozbou (Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio)

Do akej miery je internet (ne)bezpečným miestom sme sa už mohli presvedčiť veľakrát. Napriek tomu, niektoré podvodné stránky a praktiky nie je tak ľahké odhaliť, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. To, že na internete sa treba správať s rozumom a obozretne by mali vedieť už deti. Aj preto je príručka z nášho knižného tipu určená ľuďom od 10 do 99 rokov. Dnes je predsa úplne bežné, že internet je súčasťou každodenného života aj mnohých seniorov. O ktorú užitočnú publikáciu ide?

Internet a nástrahy jeho používania

„Internet je skvelý sluha, ale zlý pán“ takto začína predslov k svojej knihe Tomáš Šalmon. Neobmedzené možnosti, ktoré nám internet prináša, však treba vedieť ovládať a správne využívať. Autor sa v prostredí internetu objavuje od roku 2001 a je autorom viacerých stránok a aplikácií. Svoje dlhoročné skúsenosti a poznatky zhrnul do tejto publikácie, ktorá každému môže slúžiť ako dôležitý sprievodca správaním sa na internete.

Obsahovo sa venuje internetový stránkam a diskusiám, podvodným reklamám, sťahovaniu súborov z internetu, kyberšikane, sociálnym sieťam, verejným súťažiam, zoznamkám a četovaniu. Okrem toho upozorňuje na to, ako rozoznať spam, hoaxy, fake news, ale aj ako pristupovať k osobnej bezpečnosti na internete. Ponúka aj terminologický slovník zo sveta online bezpečnosti, kde vysvetľuje viacero známych aj menej známych internetových pojmov.

Veľa platieb internetových nákupov dnes robíme online, čiže je dôležité, vedieť používať platobnú kartu bezpečne. Tiež sa dozviete, čo robiť pri zneužití platobnej karty a prečo je dôležité sledovať takzvané „subscription payments“ – teda pravidelné platby za služby, ktoré využívate.

A ešte jedna špecialita na záver. Všimli ste si už, že niektorí ľudia majú na svojich notebookoch prelepené webkamery alebo ich majú zakryté špeciálnymi krytmi? Prečo to asi robia? Môžeme to nazvať moderný trend, ale žiaľ, tento je naozaj nevyhnutný. V rámci ochrany súkromia sa títo ľudia (ktorí už vedia viac) len snažia odvrátiť reálne hrozby, ktorým dnes všetci čelíme.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Upratané šibnutím čarovného prútika? Máme návod, ako bude váš domov žiariť!
príručka (Ne)bezpečný internet
Publikácia hovorí aj o odvrátenej stránke používania internetu (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Z recenzií čitateľov vyberáme

Čitateľ Viktor svoje postrehy zhrnul nasledovne: „Táto kniha je písaná veľmi zaujímavým spôsobom. Jednotlivé časti sú rozdelené logicky a zmysluplne. Každá kapitola a aj časti kapitoly knihy je označená komu je určená. Potom je jednoduché si vybrať časť, ktorá je určená Vám. Pokiaľ ste však dospelý človek, ktorý chápe veci, určite odporúčam prečítať celú knihu aj keď sa v oblasti technológii nepohybujete. Rovnako oceňujem spoluprácu s portálom hoaxy.sk, kde kniha vo veľkej miere s portálom ladí. Určite by som takýchto publikácii ocenil viac v kybernetickom priestore. Podľa aktuálnych trendov na internete možno aj na pravidelnej báze…A ako posledné chcem apelovať na rodičov, aby si podobné knižky ako aj túto prečítali pre minimálne všeobecný prehľad o tom, aký je internet … o jeho rizikách, ako ho správne a užitočne využívať, čomu sa vyhýbať … ale hlavne, aby poučili o tom aj svoje deti.“

Príručka pre všetky vekové kategórie

Zrozumiteľne prináša príklady a odporúčania z internetového prostredia. Aké riziká nás reálne ohrozujú, keď sme online? Ako sa im môžeme brániť? Obsahuje množstvo reálnych príbehov obetí aj podvodníkov. Dokonca, ako sám autor v poďakovaní napísal: „mal možnosť spoznať tie najšialenejšie prípady zneužívania a podvodov, o ktorých ani dosiaľ neexistujú žiadne zmienky a neuvádzam niektoré z nich ani ja v záujme neinšpirovať ostatných.“ Stále si myslíte, že sa nemáte, čo nové naučiť?

Objavte naše ďalšie knižné tipy

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame