V národných parkoch by mohli byť špeciálne nádoby na zálohované obaly: Prírode pomôžu dvomi spôsobmi

zálohované obaly

Zálohované obaly sa budú dať vrátiť aj v národných parkoch (Zdroj: Pixabay/Vikino)

V národných parkoch by mohli byť umiestnené špeciálne nádoby na zálohované nápojové obaly. Nemá ísť o klasické zálohomaty. Zálohy za obal sa tak návštevník vzdá a daruje ju na obnovu konkrétneho národného parku. Pre TASR to uviedla marketingová manažérka Správcu zálohového systému Monika Farka.

Týmto spôsobom návštevník pomôže vybraným národným parkom dvakrát. Prvýkrát, keď odovzdá zálohovaný obal do automatu a neznečisťuje tým prírodu. Druhýkrát, keď sa vzdá sumy zo zálohy obalov a daruje ju na obnovu v parku. Na Slovensku zálohujeme už do 1. januára 2022 a podľa výsledkov návratnosti obalov sa zdá, že sa tento systém ujal rýchlejšie, než sa predpokladalo.

Možnosť vrátiť zálohované obaly by mala byť v lete

Záujem o spoluprácu doposiaľ prejavili národné parky Muránska planina, Slovenský raj, Veľká Fatra či Vysoké a Nízke Tatry. Možnosť vrátiť zálohovaný obal by mala byť dostupná v lete. „Správcovia národných parkov vyšpecifikujú miesta, kde dochádza k vysokej frekvencii pohybu návštevníkov. Správca zálohového systému zabezpečí nádoby a pravidelný odvoz vyzbieraných zálohovaných obalov,“ priblížila Farka.

Správcovia jednotlivých parkov sa budú podľa nej o špeciálne nádoby starať a pravidelne ich vyprázdňovať. Zisk z vyzbieraných zálohovaných obalov poputuje na obnovu konkrétneho národného parku. „Návštevník tak získava príležitosť nielen zabrániť litteringu (voľne pohodenému odpadu), ale aj prispieť na rozvoj navštíveného národného parku,“ skonštatovala Farka.

Spolupráca s veľkým osohom pre čistotu prírody

Aktuálne prebieha nastavenie spolupráce medzi Správcom zálohového systému a národnými parkami. Farka tvrdí, že je to v štádiu riešenia a snahy nastaviť čo najoptimálnejšie odber zálohovaných obalov. „Je veľmi dôležité, aby naše lesy a príroda ostala čistá,“ poznamenala.

Na Slovensku sa zálohujú všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Výnimku tvoria obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu. Cieľom zálohovania je dosiahnuť 90-percentnú návratnosť predaných nápojových obalov do roku 2025, recyklovať ich a využiť pri výrobe nových plastových fliaš a plechoviek.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Záchrana a zachovanie populácie rysa karpatského: Slovenský jedinec podporí populáciu v Slovinsku

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame