Ako vyzerá zálohovanie fliaš na Slovensku: Od jeho spustenia sa zatiaľ vyzbieralo vyše milióna obalov

žena držiaca plastovú fľašu

Pri zálohovaní je dôležité vrátiť fľaše aj s vrchnákom, nestlačené a nepoškodené (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Od spustenia zálohovania sa za jeden a pol mesiaca vyzbieralo obdivuhodné množstvo nápojových obalov. „Viac ako milión vyzbieraných zálohovaných obalov za necelé dva mesiace považujeme za pozitívny signál, že si spotrebitelia na Slovensku uvedomujú environmentálny prínos zálohovania a zvykajú si na to, že nápojové obaly so symbolom Z treba odniesť naspäť do obchodu a vybrať si za ne svojich 15 eurocentov,“ vyjadrila sa pre TASR Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému.

Mapa pre spotrebiteľov

Na Slovensku je od 1. januára spustených vyše 2000 odberných miest na zálohované obaly. Morvai informovala, že do konca februára bude na webovej stránke www.slovenskozalohuje.sk prístupná mapa, na ktorej si spotrebitelia budú môcť vyhľadať najbližšie odberné miesto.

Zatiaľ prechodné obdobie

V rámci zálohovania je polročné prechodné obdobie, kým sa systém rozbehne naplno. Na pultoch pribúdajú nové registrované obaly s označením Z – Zálohované. Zároveň sa do konca júna 2022 dopredajú staré zásoby nezálohovaných obalov. Tieto obaly bez označenia podľa Morvai patria do triedeného zberu.

Ako to funguje

Zálohované fľaše a plechovky sú označené veľkým písmenom Z v šípkach, ktorý je v blízkosti čiarového kódu spolu s textom zálohované. Výška zálohy je jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, a to 15 eurocentov. Distribútor musí zo zákona uvádzať cenu nápoja oddelene od zálohy obalu, ktorá sa potom nakupujúcemu zaúčtuje pri pokladnici. Zálohujú sa všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Výnimku tvoria obaly z mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu. Viac informácií sa dočítate v našom predchádzajúcom článku.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame