Revolučné riešenie problémov s plastmi: Britská firma vyvíja obaly potravín z morských rias!

Náhrada plastov

Náhrada plastov je v súčasnosti veľmi preberanou témou, viaceré spoločnosti preto vyvíjajú rôzne, najmä prírodné alternatívy (Zdroj: Freepik/teksomolika)

Predstavte si, že jedného dňa obal z nejakej potraviny popri varení nezahodíte do koša, ale jednoducho ho pridáte do hrnca k pripravovanému jedlu. Aj keď sa táto predstava môže zdať nereálna, anglická spoločnosť s názvom Notpla pracuje na tom, aby sa to čoskoro mohlo stať skutočnosťou. Takáto náhrada plastov preto môže byť o pár rokov realitou každej domácnosti.

Inšpiráciu čerpajú z prírody

Spoločnosť z Londýna navrhuje náhrady za jednorazové plastové obaly na báze morských rias, ktoré sú po použití určené na kompostovanie alebo rozpustenie a niektoré z nich sú aj jedlé. Ich ponuka zahŕňa vrecúška a obaly na korenie, vodu, alkohol, kávu či dokonca toaletný papier. Najviac používané sú škatule na jedlo so sebou, ktoré majú namiesto plastového poťahu nanesenú vrstvu práve z morských rias, a tak sú plne rozložiteľné.

Dizajnová riaditeľka Notpla, Karlijn Sibbel, hovorí, že popri navrhovaní produktov hľadia na prírodu ako na najväčšiu inšpiráciu. Inšpirovali sa vlastne jednoduchými prírodnými materiálmi ako sú napríklad šupky z ovocia. „Šupky sa dajú napokon taktiež opätovne použiť, čo je vlastne súčasťou cyklu prírody, v ktorom sa živiny vracajú späť do zeme,“ vyjadrila sa.

Morské riasy majú nespočetne veľa ekologických výhod

Zakladatelia Notpla, Rodrigo García González a Pierre Paslie, spočiatku považovali morské riasy za riešenie celosvetového problému plastov, pretože ich je veľa, rýchlo rastú, nekonkurujú plodinám zasadeným na súši a upravujú množstvo uhlíka vo vzduchu. Taktiež ich možno jednoducho zbierať alebo dokonca aj pestovať.

„Morské riasy nezaberajú veľké časti pôdy a nepotrebujú pesticídy,“ povedala Sibbel, „rastú v oceáne, kde majú skutočne veľa pozitívnych výhod a vytvárajú nové ekosystémy, v ktorých sa môže dariť iným organizmom.“

Na trh príde papier či potravinová fólia

Notpla sa bude v budúcnosti snažiť o vývoj nového papiera z morských rias a viacúčelového fóliového obalu. Papier vytvoria z vlákien, ktoré vznikli ako odpad pri výrobe iných produktov. Použitý bude na výrobu baliaceho papiera či visačiek na oblečenie, zatiaľ čo fólie budú používané ako obaly na rôzne druhy potravín.

Minulý rok firma otestovala 30 tisíc škatúľ na jedlo so sebou v rôznych reštauráciách v Spojenom kráľovstve a v tomto roku plánujú ponúkať škatule po celej Európe. Notpla dúfa, že výrobky z rias by mohli nahradiť plasty na jedno použitie v širšom meradle, ale vzhľadom na to, koľko plastov sa vo svete momentálne používa, sa zdá tento nápad ako ťažko uskutočniteľný.

Svet sa vyrovnáva s následkami neobmedzenej výroby plastov

Za posledných niekoľko rokov vzrástlo hnutie proti jednorazovým plastom, pretože mnohí odborníci tvrdili, že tieto výrobky sú zbytočné a škodlivé. Podľa OSN sa na celom svete ročne vyprodukuje viac ako 300 miliónov ton plastového odpadu.

Z odhadovaných 8,3 miliardy ton plastov vyrobených od začiatku 50. rokov 20. storočia bolo 60 % vyhodených na skládky. Veľkým problémom sú aj mikroplasty – drobné plastové čiastočky, ktoré sú často výsledkom rozpadu väčších plastov – znečisťujú oceán, vzduch a naše telá.Zdroj: cnn.com, plniealnu.sk
Odporúčame