Najlepší domáci hamburger: Zamilujú si ho malí aj veľkí jedači, akú zvolíte prílohu?

Domáci hamburger

Domáci hamburger (Zdroj: GettyImages)

Ak ste už niekedy skúšali doma vyrobiť hamburger, je dosť možné, že ste boli z výsledku sklamaní. Nastupujúca vlna kvalitných burgerovní v našich mestách nám dáva veľkú motiváciu ich chuť napodobiť aj v kuchyni. Pravda je taká, že aj za tak jednoduchým jedlom sa skrýva kopec detailov, ktoré netreba opomenúť. Ak sa budete riadiť týmito tipmi, či už pri výbere mäsa alebo konečnom spracovaní, nebudete to ľutovať.

Ak ste už niekedy skúšali doma vyrobiť hamburger, je dosť možné, že ste boli z výsledku sklamaní. Nastupujúca vlna kvalitných burgerovní v našich mestách nám dáva veľkú motiváciu ich chuť napodobiť aj v kuchyni. Pravda je taká, že aj za tak jednoduchým jedlom sa skrýva kopec detailov, ktoré netreba opomenúť. Ak sa budete riadiť týmito tipmi, či už pri výbere mäsa alebo konečnom spracovaní, nebudete to ľutovať.

Ani príliš zdravé, ani lacné

Najdôležitejším elementom hamburgeru je mleté mäso. Klasická balená zmes mäsa zo supermarketu nie je ideálnou voľbou. Ak predsa pristúpite k jej kúpe, všimnite si, kedy bolo mäso balené. Môže sa totiž stať, že ak stálo príliš dlho, bude sa pri spracovaní a následnom grilovaní rozpadávať.

Pri výbere mäsa sa tiež musíme zmieriť s tým, že hamburger nie je práve tým najzdravším jedlom. Zdravé mleté mäso so zníženým obsahom tuku sa tak nebude dobre lepiť a takisto nebude mať tú pravú chuť. Najlepšou kombináciou je tak pomer 80% mäsa k 20% tuku a to priamo od mäsiara.


Mohlo by vás zaujímať: Famózne domáce burgre: Spravia z vás hviezdu každej grilovačky


Bez múky aj vajca

Jednou z častých chýb pri tvarovaní hamburgerov je pridávanie rôznych dodatkov, ktoré vôbec nie sú potrebné. Klasický hamburger by mal obsahovať iba mäso, zmes by sa nemala zahusťovať múkou, strúhankou ani vajcom.

Samotné mäso si vyžaduje len troška soli a čierneho korenia, ale až v momente, keď bude vytvarované. Priveľa soli by vytvorilo štruktúru párku. Mimochodom, mäso začnite spracovávať ihneď po vybratí z chladničky. Keď sa tuk z neho oteplí, ostáva na rukách.

Náš tip: Takzvané európske verzie hamburgerov obsahujú aj troška kečupu a horčice. Okrem soli a čierneho korenia sú teda prípustnými dodatkami aj pre konzervatívnych jedákov.

Priehlbina udrží chuť

Najlepší hamburger pripravíte na grile alebo grilovacej panvici. Poradíte si však aj s klasickou panvicou. Dôležité je ju poriadne rozohriať. Samotné vytvarované mäso by malo mať po jednej strane malú priehlbinu. Mäso sa na panvici scvrkáva, táto malá dierka pomáha udržať jeho okrúhly tvar a tiež charakteristickú chuť. Na panvici či grile stačí mäso otočiť len jeden raz a to v polovici času grilovania.

Vo väčšine kvalitných reštaurácií s hamburgermi dostanete mäso pripravené ako medium rare. Aby sme dosiahli to, aby bolo v strede mierne surové a na povrchu prepečené, grilujeme ho približne tri minúty na prvej strane a štyri minúty po otočení.


Mohlo by vás zaujímať: Dokonalý burger je umenie: 7 trikov, ktoré vám zaručene prinesú úspech


Aj pečivo je dôležité

Výber správneho pečiva môže byť v slovenských obchodoch ešte zložitejší, ako dobrého mäsa. Pri nákupe tak nevyberajte bosniaky ani kajzerky. Prvé menované žemle sa príliš napijú štiav, kajzerka je zase primalá.

Najlepšie pečivo je maslové, hnedé a lesklé na povrchu. Pripomína tak napríklad sladké makové rožky. Aby ste upravili chuť výsledného hamburgeru, môžete prerezanú žemľu natrieť troškou masla a niekoľko sekúnd ju grilovať. Dodá jej to na chrumkavosti.

Náš tip: Hamburger jedzte otočený naopak. Vrchná časť sa pri príprave menej napije štiav a tak sa nerozpadne tak rýchlo, ako spodná.

Najlepšie dodatky

Hamburgery netvorí len mäso a pečivo, výber ostatných surovín záleží len na vás. Zlá voľba vlastne neexistuje. Medzi často využívané suroviny však patria napríklad nakladané uhorky, syr čedar, karamelizovaná či čerstvá cibuľa, opražená slanina, plátok paradajky a rôzne omáčky.

To, že pri príprave hamburgerov vládne sloboda, vidíte aj v menu burgerovní. Treba si však pamätať, že menej je niekedy viac a keď chcete, aby vyznela chuť skvelého hovädzieho mäsa, neoplatí sa to s inými ingredienciami príliš preháňať.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Filip
Odporúčame