Nebezpečná kozmetika: Hygienici radia nepoužívať tieto výrobky, môžu spôsobiť infekciu!

Žena s makeupom

Ak máte doma spomínané produkty, zbystrite pozornosť (Zdroj: Freepik/freepik)

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred ďalšími nebezpečnými výrobkami. TASR na to upozornil Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR. Jedným z produktov, na ktoré sa vzťahuje varovanie, je gél na obočie Right Now Brow Thickening Brow Gel od značky Missguided. Konkrétne ide o štyri odtiene Light 01, Medium 02, Dark 03 a Super Dark 04. Je poľského pôvodu a predáva sa v svetloružovej nádobke s bielym vrchnákom. „Pri kontakte s očami môže spôsobiť infekciu alebo podráždenie. Výrobok predstavuje mikrobiologické riziko,“ spresnili hygienici.

gél na obočie
Gél na obočie od značky Missguided môže spôsobiť infekciu alebo podráždenie (Zdroj: TASR)

Ďalším nebezpečným výrobkom je krém na zosvetlenie pokožky Soin super éclaircissant značky Caroclair, ktorý je možné zakúpiť cez internet a je dodávaný v oranžovej nepriehľadnej tube s uzáverom, zabalenej v oranžovej kartónovej škatuľke. Môže spôsobiť podráždenie pokožky a endokrinné problémy. Nebezpečný môže byť aj poľský výrobok určený na peeling od značky BingoSpa, predávajúci sa v hnedej fľaške so štítkom. Vo výrobku bola zistená nízka hodnota pH a vyšší obsah kyseliny. „Vysoké koncentrácie kyseliny mliečnej majú silný dráždivý, alebo dokonca leptajúci účinok,“ upozornil ÚVZ SR.

peeling BingoSpa
Vo výrobku značky BingoSpa bol zistený vyšší obsah kyseliny (Zdroj: TASR)

Vyššie spomenuté nebezpečné výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány vo Švédsku, Írsku, Nemecku a Francúzsku.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame