Máte nedostatok kvalitného spánku? Odraziť sa to môže aj na vašej váhe, najmä v oblasti brucha

detail na brušný tuk

Viscerálny tuk sa môže zvyšovať, keď máte nedostatok spánku (Zdroj: Freepik/freepik)

Dostatok spánku je dôležitý pre mozgové funkcie ako je pamäť, pre hydratáciu či pre ochranu pred demenciou a pre množstvo ďalších benefitov pre duševné a fyzické zdravie.

Ak potrebujete ďalší dôvod, aby ste dbali na dostatočné množstvo spánku, nová štúdia zistila, že nedostatočný spánok súvisí s nárastom hromadenia tuku – najmä nezdravého v oblasti brucha. Počas celej štúdie tím sledoval príjem a výdaj energie, telesnú hmotnosť, distribúciu tuku (vrátane viscerálneho tuku v bruchu) a biomarkery chuti do jedla.

Viac o experimente

Dobrovoľníci boli v priebehu experimentu rozdelení do dvoch skupín, pričom jedna skupina spala deväť hodín za noc a druhá skupina si musela vystačiť len so štyrmi hodinami spánku v priebehu dvoch týždňov. O tri mesiace neskôr sa testy opakovali, pričom účastníci si vymenili skupiny.


Mohlo by vás zaujímať: Nepriateľ zvaný brušný tuk: Čo o ňom treba vedieť, ktoré jedlá ho spôsobujú a ako sa ho zbavíte?


Experimentu sa zúčastnilo 12 zdravých, neobéznych dobrovoľníkov, ktorí boli sledovaní 21 dní. Zistilo sa, že nedostatok spánku u účastníkov s obmedzenou možnosťou spánku súvisí s 9-percentným nárastom celkovej plochy brušného tuku a 11-percentným nárastom brušného viscerálneho tuku.

Čo je viscerálny tuk?

Tento druh viscerálneho tuku sa hromadí hlboko vo vnútri brucha okolo vnútorných orgánov. Už v minulosti sa spájal so zvýšeným rizikom srdcových a metabolických ochorení. Aj keď sa tuk normálne ukladá v tele pod kožou, zdá sa, že nedostatok spánku ho presúva hlbšie do viscerálnych oblastí okolo orgánov, kde môže potenciálne spôsobiť väčšie škody.


Mohlo by vás zaujímať: Prekvapivý výsledok najnovšieho výskumu: Konzumácia niektorých tukov znižuje riziko mŕtvice


Dôležité je, že aj keď počas zotavovacieho spánku došlo k zníženiu príjmu kalórií a hmotnosti, viscerálny tuk sa naďalej zvyšoval. To naznačuje, že nedostatočný spánok je predtým nepoznaným spúšťačom ukladania viscerálneho tuku a že dobiehajúci spánok, aspoň v krátkom termín, nezvráti hromadenie viscerálneho tuku.

Okrem rozdielov v nahromadení viscerálneho tuku si výskumníci všimli, že účastníci, ktorí menej spali, tiež skonzumovali v priemere viac ako 300 kalórií denne navyše, pričom prijali približne o 13 percent viac bielkovín a o 17 percent viac tuku. Výdaj energie zostal väčšinou rovnaký.



Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame