Neželané ochlpenie nad hornou perou: Vyriešte tento estetický problém

Žena

thinkstockphotos.com

Chĺpky na tvári niektorým dámam neprekážajú, no pre iné sú nepredstaviteľným problémom, ktorého odstraňovanie je nekonečným bojom. Patríte k druhej skupine a neviete už po čom siahnuť? Nasledujúce riadky sú určené práve vám!

Žiletku zahoďte

Hoci je holiaci strojček či klasická jednorazová žiletka účinným a bežným spôsobom odstraňovania chĺpkov na iných častiach tela, na tvár ich rozhodne nepoužívajte. Takéto holenie by problém mohlo len zhoršiť. Nielenže by chĺpky boli tmavšie a hrubšie, ale rástlo by ich viac. Na odstránenie fúzikov nad hornou perou sa príliš neodporúča ani vosk, pri ktorom môže dôjsť k drobným poraneniam citlivej pokožky tváre.

Nemusíte sa ich zbaviť, zosvetlite ich!

Jednou z možností, ako sa popasovať s nepríjemnými chĺpkami na tvári, je zosvetliť ich. Vtedy s nimi nemusíte veľmi bojovať a ani ich nebude vidno. Takýto spôsob môžu využiť najmä tie z vás, ktoré nemajú na tvári veľké množstvo chĺpkov, no majú výrazne tmavú farbu. Procedúru spraví azda každá kozmetička, nezaťaží vašu peňaženku a navyše ide o bezbolestný spôsob. Nevýhodou je dorastanie chĺpkov a s tým spojené aj ich pravidelné odfarbovanie. Nikdy ich však nezosvetľujte farbou na vlasy!


Mohlo by vás zaujímať: Chĺpky na tvári pribúdajú najmä v menopauze: Viete, ako ich správne odstrániť?


Zákrok laserom je drahší, no trvalý

Dlhodobý a trvalý pokoj od nepekných fúzikov získate vďaka modernejším metódam – laserom alebo fotoepiláciou. Dnes už ide o bežné procedúry, takže vám ich ponúknu v špecializovaných kozmetických salónoch takmer vo všetkých väčších mestách. Nevýhodou je, že oba zákroky je potrebné niekoľkokrát opakovať a patria k tým drahším – zväčša sa ich cena pohybuje v desiatkach, no v prípade nových prístrojov či vyššej hustoty chĺpkov  aj stovkách eur. Ide však o investíciu, nasledujúce roky by ste mali mať od chĺpkov úplný pokoj. Vhodný čas na takúto epiláciu je počas zimy, pretože ošetrovaná pleť by nemala byť vystavovaná slnku.  Rozhodne však vyberajte overené kliniky s kvalitnými strojmi a zaškolenými pracovníkmi.

Skúsite bielkovú masku?

Ak však netúžite po chémii, siahnite po prírodnom spôsobe. Vyrobte si pleťovú masku z vaječných bielkov, ktorou sa chĺpkov sčasti zbavíte a sčasti ich zosvetlíte. Pastu si vyrobíte z jedného bielka, ½ lyžice kukuričnej múky a 1 PL lyžice cukru. Ingrediencie zmiešajte na hladkú hmotu a naneste na tvár. Masku nechajte pôsobiť 15-20 minút alebo dovtedy, kým neuschne. Potom zlúpte. Tento postup opakujte dvakrát až trikrát za týždeň. Niektoré chĺpky tak vytrhnete a tie zvyšné by sa mali aspoň trochu zosvetliť.


Mohlo by vás zaujímať: Mužským trendom vládne brada: Prospieva nielen imidžu, ale aj zdraviu


Jednoduchá indická metóda

Na odstránenie chĺpkov si ženy v Indii často vytvárajú pleťové masky s obsahom cícerovej múky. Takú si dokážete jednoducho vyrobiť doma aj vy. Dôkladne zmiešajte 10 ml citrónovej šťavy, 150 ml vody a 30g cícerovej múky. Takúto zmes rovnomerne naneste na tvár a nechajte pôsobiť  asi 15 minút. Masku potom zoškrabte v smere rastu chĺpkov.

Zvážte návštevu lekára

Hoci má na tvári ochlpenie každý, v príliš veľkej miere však nemusí ísť len o estetickú záležitosť. Ak ochlpenie rastie v abnormánej miere, alebo sa v istom čase jeho množstvo výrazne zvýši, môžu byť za tým hormonálne problémy. Aj z toho dôvodu množstvo chĺpkov na tvári pribúda práve v čase menopauzy. Zvážte vtedy návštevu lekára, ktorý vás správne zvolenou hormonálnou liečbou zbaví problému s chĺpkami a zároveň aj nerovnováhy v celom organizme.


Ako s ochlpením nad hornou perou bojujete vy? Napíšte a poraďte ostatným čiateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame