Túžite po vášnivom milovaní ako za mlada? Problémy s erekciou môžu byť minulosťou

Problémy s erekciou

Erektilná dysfunkcia postihuje aj mladších mužov (Zdroj: GettyImages)

Sexuálne vzrušenie muža je zložitý proces, na ktorom sa podieľa množstvo orgánových systémov, od mozgu cez nervy a svaly až po krvné cievy. Narušením tohto procesu v podobe erektilnej dysfunkcie, teda neschopnosti dosiahnuť a udržať stoporenie penisu, trpí čoraz viac mužov, mladšie ročníky nevynímajúc. Novú nádej teraz prinášajú čínski vedci, ktorí vyvinuli umelý materiál, schopný udržať mužský penis vo „vzpriamenej“ polohe.

Poruchou erekcie vraj na Slovensku trpí až 50 percent mužov vo veku od 40 do 70 rokov. Príčiny môžu byť rôzne. K najčastejším patria ochorenia kardiovaskulárnej sústavy (vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, ateroskleróza), cukrovka, obezita, Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza, ochorenie prostaty, fajčenie, alkoholizmus či užívanie niektorých liekov.

Keď všetko funguje, ako má

Aby bolo jasné, o čo ide, hoci penis dokáže „držať “ vo vzpriamenej polohe, nie je v ňom žiadna kosť. K stoporeniu dochádza na základe prekrvenia a naplnenia penisu krvou. Toporivé telieska zo špongiovitého tkaniva sa pod tlakom naplnia množstvom krvi a penis zostáva pevný a zväčšený do dĺžky aj do šírky.

Aby to však celé fungovalo, musí byť v poriadku celý „spúšťací a udržiavací mechanizmus erekcie“, teda musia stopercentne fungovať nervové impulzy v mozgu, v mieche aj v oblasti penisu. Následne musí nastať adekvátna odozva vo svaloch, vláknitých tkanivách, žilách, tepnách a vo väzivovom obale obklopujúcom toporivé telieska penisu, nazývanom tunica albuginea.

A práve v tomto väzivovom obale býva často problém. Okrem prekonaného úrazu sa totiž tunica albuginea môže oslabiť vekom, a tiež v dôsledku Peyronieho choroby – zápalového stavu, ktorý spôsobuje zakrivenie penisu a bolestivý sexuálny styk. Peyronieho chorobou trpí odhadom až 25 percent mužov stredného a staršieho veku.

Obnova penisu na dosah?

Zdá sa, že s pomocou vedy bude čoskoro možné poškodené funkcie ľudského penisu obnoviť. Podľa štúdie publikovanej začiatkom roku v časopise Matter, sa o to zaslúžili Číňania, ktorí vyvinuli umelý materiál, dokonale napodobňujúci spojivové tkanivo tunica albuginea zodpovedné za vzpriamenú polohu penisu počas sexuálneho vzrušenia. Pokusy tentoraz neboli realizované na myšiach, ale na prasiatkach. Miniatúrne prasa Bama nemá penisovú kosť a veľkosť jeho penisu je podobná ako u ľudí,“ objasnili svoj výber vedci.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trpíte aj vy sennou nádchou? Lekári ju na Slovensku podľa pozorovaní diagnostikujú najčastejšie

Pri výrobe inovatívneho materiálu sa inšpirovali štruktúrou mužského spojivového tkaniva a navrhli jeho alternatívu, ktorú následne aplikovali živým prasiatkam. Výsledok ich prekvapil a potešil, u prasiat s poškodeným spojivovým tkanivom bola erektilná funkcia penisu opäť obnovená! „Štúdia ukazuje, že vytvorený umelý biomateriál dokáže adekvátne opraviť defekty s dobrými krátkodobými výsledkami,“ komentoval výsledky výskumu urológ Anthony Atala.

Aj iné tkanivá

Nový biomateriál je vyrobený na báze hydrogélu a veľmi dobre napodobňuje mikroštruktúry prirodzených tkanív. Profesor Xuetao Shi z Juhočínskej technologickej univerzity ho vytvoril pomocou polyvinylalkoholu, ktorý sa nachádza v rôznych komerčných produktoch, napríklad aj v očných kvapkách na zmiernenie syndrómu suchého oka. Štruktúrou zvlnených vlákien tento „bionický penis“ pripomína kolagénové a elasticínové vlákna v spojivovom tkanive ľudského penisu.

Po zistení, že hydrogél nie je toxický ani škodlivý pre živé bunky či krv, keďže má byť v tele dlhodobo, vedci do budúcnosti pozerajú s veľkou nádejou. Zhodujú sa totiž v tom, že samotný technologický postup bude možné využiť aj pri náprave iných tkanív podobnej štruktúry, čo by poskytovalo široké využitie pri liečbe množstva ďalších ochorení, napríklad močového mechúra. Technológia je sľubná a vyžaduje si ďalšie skúmanie, aby mohla byť jedného dňa bezpečne prevedená na ľudských pacientoch, ktorí môžu mať prospech z tohto pokroku,“ komentoval závery celého výskumu urológ Anthony Atala.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame