Schudnúť môžete aj úplne bežnou a každodennou aktivitou: Stačí si kúpiť iba jednu vec!

Obúvanie tenisiek

Aj obyčajná chôdza vám pomôže schudnúť (Zdroj: GettyImages)

Sú vám vaše nohavice pritesné? Stačí si osvojiť pár trikov, namiesto autobusom ísť pešo, výťah vymeniť za schody a víkendy tráviť výletmi do prírody. Budete prekvapení, ale kondícia sa vám zlepší už po dvoch týždňoch, a onedlho pôjdu dolu aj prvé nadbytočné kilá.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala odporúčanie, podľa ktorého nám pre zdravie stačí od 150 do 300 minút pohybovej aktivity za týždeň. Ideálne je tento objem rozkúskovať počas celého týždňa, do kratších časových úsekov, napríklad na 45 minút štyrikrát za týždeň. Veľmi dôležité je to práve v tejto koronavírusovej dobe, kedy ľudia trávia doma viac času ako inokedy. WHO upozorňuje, že každý rok by sa dalo zabrániť piatim miliónov úmrtí na celom svete, ak by sa ľudia viac hýbali: „Pravidelný pohyb prispieva k prevencii srdcových ochorení, cukrovky druhého typu a rakoviny. Dokáže tiež zmierniť príznaky depresie a úzkosti, spomaliť úbytok duševných schopností a zlepšovať pamäť.“

Kým začnete

Aby ste mohli sledovať svoje pokroky, zaveďte si chodecký denník. Značte si, koľko ste prešli a za ako dlho. Môžete si na začiatku a na konci mesiaca zaznamenať aj svoju hmotnosť, alebo ešte lepšie – obvod pása, bokov a stehien. Hmotnosť vám totiž bude spočiatku nelogicky kolísať, keďže telo sa musí nejaký čas adaptovať na aktívnejší režim.

Pozor si dávajte na stravovanie. Pravdepodobne budete mať v prvých týždňoch väčší hlad, ako obvykle, snažte sa však vydržať a jedzte rovnaké množstvo, len zdravšie jedlá. Uberte tuky, bielu múku a jednoduchý cukor, pridajte zeleninu a vlákninu.

Podľa osobného trénera Michaela Achbergera by sa prvé výsledky mali dostaviť najneskôr do troch týždňov: „Ak idete tak rýchlo, ako by ste sa ponáhľali na električku, spálite okolo 300 kalórií za hodinu. Samozrejme, záleží aj na tom, ako dlho idete. Vaše telo sa najprv nejakú dobu zahrieva, než sa dostane na plný výkon. Do tukových zásob sa zahryzne až tak za pol hodinu pochodu. Čo neznamená, že desaťminútová prechádza po obede je zbytočná. Každý krok navyše sa vám počíta k dobru!“


Mohlo by vás zaujať: Chôdza zlepšuje náladu aj imunitu: Boli ste už dnes na prechádzke?


Len jediná investícia

Odborníci sa zhodujú na tom, že najprirodzenejšou a najideálnejšou pohybovou aktivitou je chôdza vonku. Človek sa ju nemusí učiť a nepotrebuje k nej ani žiadne špeciálne športové vybavenie. Jedinou investíciou, ktorá sa naozaj oplatí, sú kvalitné topánky. Ak s chôdzou len začínate, odporúča sa kúpiť si namiesto turistických radšej topánky bežecké, alebo určené na vonkajšie športy.

Turistická obuv má totiž príliš pevnú podrážku, určenú na dlhé trasy a náročný terén. Pre vás bude dôležité predovšetkým to, aby topánky boli odpružené a s pevným členkom, čo spĺňa bežecká terénna alebo univerzálna obuv.

Ako na to?

Začínajte na rovine: Tempo by malo byť také, aby ste sa pri chôdzi mohli rozprávať. Ak príliš dychčíte, spomaľte. Ak dokážete aj spievať, treba zrýchliť. Spočiatku kráčajte tak, ako ste zvyknutí. Keď začnete naberať kondíciu, prispôsobte techniku. Máličko sa predkloňte dopredu a pomáhajte si pohybom rúk ohnutých v pravom uhle. Správny postoj zabráni preťažovaniu kolien, bedier a chrbtice.

Dôležitý strečing: Aj keď sa ešte počas chôdze nepotíte, je dobré zaradiť pred a po chôdzi pretiahnutie svalov. Nie je to nič náročné. Predkloňte sa, chyťte sa za špičku alebo za kolená a chvíľu vydržte. Nezabudnite si pretiahnuť aj ruky, sú pri chôdzi potrebnejšie, než by ste čakali. Pred vyjdením von môžete pár minút aj pochodovať na mieste, rozhýbete si tak členky.

Základy chôdze: Pri kráčaní pozerajte pred seba, svaly na zadku sa snažte mať spevnené. Došľapujte najprv na pätu a mäkko prejdite ku špičke. Postupne skúšajte zrýchliť na maximum a následne spomaliť. Takéto zrýchlenie skúšajte opakovane.

Objavovanie: Ak vám nevyhovuje ticho, skúste kráčať s hudbou. Rezkejšia hudba motivuje k rýchlejšej chôdzi. Snažte sa meniť trasy, aby chôdza nebola nudná. Všímajte si prírodu, jej premeny, vychutnávajte si čerstvý vzduch. Radujte sa z každého prejdeného kilometra.


Mohlo by vás zaujať: Čo s vami urobí pravidelná prechádzka? Kilá pôjdu dole a nálada hore!


Motivácia a podpora

Okrem dobrých topánok sú dôležité ešte dve veci, ktoré sa kúpiť nedajú. Prvou je motivácia. Aby ste vytrvali, potrebujete pred sebou vidieť jasný cieľ, ktorý bude reálny a ku ktorému sa možno dopracovať postupnými krokmi. Môžu to byť o číslo menšie nohavice, alebo letný turistický výstup na Chopok. Teda čokoľvek, čo vás bude hnať dopredu.

Druhou dôležitou vecou je podpora blízkych. Najlepšie bude, ak sa niekto pridá k vám, navzájom sa tak budete povzbudzovať. Ak nikto taký vo vašom okolí nie je, postačí aj pasívna podpora, hlavne, nech vám rodina a kamaráti fandia. Výborné je tiež nájsť na sociálnej sieti skupinu podobne založených ľudí a od nich čerpať energiu.

Benefity navyše

Hoci hlavnou motiváciou pre rýchlu chôdzu bude u vás chudnutie a kondícia, čoskoro zistíte, že spaľovanie tukov nie je jediná výhoda. Na čerstvom vzduchu budete relaxovať, vyčistíte si hlavu, pretriedite myšlienky. Problémy sa vám zrazu budú zdať malé a sami budete nachádzať tie najlepšie riešenia. Možno sa objavia aj rôzne tvorivé nápady a zmizne zlá nálada či depresia. Častejší úsmev na tvári bude jasným dôkazom toho, že chôdza pomáha nielen telu, ale aj duši.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame