Únava a zväčšené uzliny? Zbystrite pozornosť, môže ísť o rakovinu

Doktor

thinkstockphotos.com

Aj keď rakovina ako taká je vždy hrôzostrašne znejúca diagnóza, už dávno neplatí, že to znamená automaticky tragický koniec. Najmä rakovina lymfatického systému – známa aj pod názvom lymfóm je jedným z typov rakoviny, ktorá dnes už dosahuje pomerne dobré výsledky liečby. Pozor však na to, aby ste si lymfóm nezamenili s nevyležanou chrípkou. Príznaky sú totiž veľmi podobné.

Čo je to lymfóm?

Ide o typ zhubného ochorenia, ktoré často krát postihuje ajmladých ľudí. Lymfóm však patrí medzi tie druhy, ktoré patria medzi najlepšie liečiteľné vôbec a je taktiež historicky prvým vyliečeným onkologickým ochorením na svete. Ak sa ochorenie podchytí včas, šanca na vyliečenie je podľa niektorých až 95%-ná. Dôležité je preto nečakať a pri neustupujúcich problémoch navštíviť odborníka. Príznaky lymfómu sú totiž veľmi nešpecifické a často pripisované vyčerpaniu z rýchleho životného tempa či bežnému vírusovému ochoreniu.

Nepodceňte to!

Ak trpíte viacerými z nasledujúcich príznakov, ktoré neustupujú a nezaberá na ne obvykle zaberajúca liečba, nechajte sa radšej vyšetriť lekárom. Pozor, ak vás trápi:

  • únava, malátnosť, pocity vyčerpania
  • bolesti hlavy
  • nechutenstvo
  • zvýšená teplota vo večerných, resp. poobedňajších hodinách
  • pretrvávajúci kašeľ
  • zväčšené uzliny
  • nočné potenie
  • svrbenie kože
  • opuchy končatín
  • dýchavičnosť
  • nevysvetliteľný úbytok hmotnosti
  • tlak, či bolesť za hrudnou kosťou

Mohlo by vás zaujať: Znamienka vás môžu pripraviť o život: Na ktoré si treba dať pozor?


Lymfatický systém tvorí takmer celé telo

Lymfóm sa môže prejaviť kdekoľvek na tele. Lymfatický systém je totiž roztrúsený po celom organizme a zahŕňa v sebe lymfatické uzliny, cievy, lymfu, slezinu, nosovo-krčné mandle, kostnú dreň, slepé črevo, ako aj lymfatické tkanivo čriev, slizníc a kože. Najčastejšie sa prejavuje ako zväčšená uzlina, alebo zhluk uzlín. Tých máme v tele okolo 600, no ochorenie sa najčastejšie prejavuje v oblasti krku, v podpazuší, ale aj na slabinách. Pri rakovine lymfatických uzlín sa začnú nekontrolovateľne množiť bunky lymfatického systému – lymfocyty.

Dva druhy lymfómov

Existujú dve základné skupiny rakoviny lymfatických uzlín: Hodgkinov lymfóm a Non-Hodgkinov lymfóm.Zatiaľ čo prvý je typický pre mladých ľudí, druhý je naopak najčastejší u ľudí, najmä mužov po 50-tke. Niektoré typy lymfómov sa dokonca nemusia ani liečiť a len sa dlhodobo pozorujú. Ide najmä o tzv. indolentné lymfómy. Inak sa v závislosti na type lymfómu pri liečbe využíva chemoterapia, rádioterapia, imunoterapia a v niektorých prípadoch aj liečba kmeňovými bunkami. Lymfómy vo všeobecnosti veľmi dobre reagujú na liečbu a preto je úspešnosť ich vyliečenia taká vysoká – v priemere 80%, no pri niektorých typoch až do 95%.


Mohlo by vás zaujať: Varovné signály rakoviny: Pri ktorých zbystriť pozornosť a ísť k lekárovi?


S lymfómom zápasí aj Karel Gott

Práve s týmto typom ochorenia zápasí aj legenda českej hudby Karel Gott. Diagnostikovali mu ho po operácii náhlej brušnej príhody na začiatku novembra tohto roka, čo šokovalo celú českú, aj slovenskú verejnosť. Jeho šance na vyliečenie sú však podľa lekárov až 90%-né a liečba prebieha nad očakávania priaznivo.S lymfómom bojoval aj známy český herec – JiříBartoška, ktorý svoj boj nad touto chorobou v lete tohto roku vyhral.


Máte vy alebo niekto z vášho okolia skúsenosti s rakovinou lymfatických uzlín? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame