Budete nosiť rúško, aj keď už nie je povinné? Vieme, či vás pri cestovaní ochráni aj keď ho budete mať len vy

žena cestuje vlakom a má rúško

Budete nosiť rúško aj keď už nie je povinné? (Zdroj: Freepik/freepik)

Rúška a respirátory ponúkajú najväčšiu ochranu pred šírením častíc prenášajúcich vírus vo vzduchu, keď ich každý nosí. Výskum však tiež naznačuje, že masky môžu chrániť samotného nositeľa tým, že fungujú ako bariéra medzi časticami a ich nosom a ústami. Hoci od včerajšieho dňa respirátory nie sú povinné ani v interiéry, niektorí ľudia ich budú nosiť naďalej.

Keď má jedna osoba respirátor a iní nie, nazýva sa to jednosmerné maskovanie. Úroveň ochrany s jednosmerným maskovaním závisí vo veľkej miere od dvoch faktorov. Ako dobre sedí vaše rúško alebo respirátor ​​a ako efektívne jeho materiál filtruje častice, ktoré môžu prenášať vírusy. Respirátory budú vo všeobecnosti lepšie chrániť ako chirurgické alebo látkové rúška, pretože môžu tesnejšie priliehať k vašej tvári. Z rovnakého dôvodu sú zase chirurgické rúška lepšie ako látkové.

Kľúčom je správny respirátor

Respirátory však môžu mať rôzny tvar a každému sadne niečo iné. Preto je dôležité nájsť ten, čo sedí vám. Môžete si napríklad prípadne upraviť ušné gumičky tak, aby maska ​​tesnejšie sedela. Aj tá najlepšia maska ​​je len taká dobrá, ako dobre sedí. Ale dobre padnúci respirátor N95 môže znížiť množstvo potenciálne infekčných častíc, ktoré vdýchnete, viac ako 20 násobne.


Mohlo by vás zaujímať: Rúška a respirátory sú už bežnou súčasťou našich životov: Dokážu nás ochrániť aj pred znečisteným vzduchom?


Štúdia CDC zverejnená vo februári zistila, že ľudia, ktorí uviedli, že vždy nosili respirátor v interiéri, keď boli na verejnosti, mali menšiu pravdepodobnosť pozitívneho testu na Covid-19 ako ľudia, ktorí respirátory od februára do decembra 2021 nenosili. Spomedzi viac ako 500 ľudí, znížilo pravdepodobnosť pozitívneho testovania na Covid-19 o 56 % medzi tými, ktorí nosili látkové rúška, 66 % medzi tými, ktorí nosili chirurgické rúška a 83 %, ktorí nosili respirátory medzi týmito.

Ochráni aj keď ste jediný

Ak máte slabšiu imunitu alebo máte neočkovaných rodinných príslušníkov, jednosmerné maskovanie môže byť stále účinné. Kľúčom je použiť najlepšiu dostupnú masku, najlepšie respirátor N95, pretože ponúka vysoký stupeň ochrany. Ideálne v kombinácií so správnou hygienou a očkovaním.

Aj keď sú všetci okolo vás bez respirátora, nosenie dobre padnúceho prekrytia úst môže znížiť množstvo infekčných častíc, ktoré by ste mohli vdýchnuť. Ak by teoreticky existovalo sto infekčných častíc, ktoré by ste sa chystali vdýchnuť bez respirátora, dobré prekrytie úst vás ochráni.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame