Ojazdené automobily zo zahraničia: Z ktorých krajín sa na Slovensko dovážajú najviac?

Kúpa auta

Dopravné inšpektoráty nebudú dočasne prijímať žiadosti o zápis vozidla (Zdroj: Freepik/prostooleh)

Dovoz ojazdených automobilov sa v poslednom čase stal veľmi populárnym, a to predovšetkým na Slovensku. Jedným z hlavných dôvodov sú nižšie obstarávacie náklady na kúpu auta a skutočnosť, že mnoho ľudí si stále myslí, že ak je auto zo zahraničia, jeho stav je automaticky oveľa lepší, ako keby si to isté auto kúpili na Slovensku.

Nižšie uvedené štatistiky vychádzajú z údajov spoločnosti carVertical. To znamená, že táto štúdia zahŕňa len dovezené ojazdené vozidlá, ktoré boli skontrolované prostredníctvom platformy carVertical za posledné dva roky. Vďaka prehľadu histórie vozidla od spoločnosti môžete zistiť dátumy registrácie a krajiny, v ktorých bolo vozidlo predtým registrované. Tieto informácie boli tiež základom tejto štúdie. Na účely tejto štúdie sme analyzovali tisíce prehľadov a správ o histórii vozidiel.

5 krajín, z ktorých sa dováža najviac ojazdených automobilov

Nemecko je stále najobľúbenejšou krajinou, z ktorej sa dovážajú ojazdené vozidlá na Slovensko. A to predovšetkým kvôli cene, ale aj lepšej výbave a stavu vozidla. Ak sa rozhodnete kúpiť ojazdené vozidlo z Nemecka a viete, že vaše jazykové znalosti nie sú najlepšie, odporúčame vám obrátiť sa na odborníkov, ktorí sa zaoberajú dovozom vozidiel z Nemecka. Vyhnete sa tak množstvu papierovania a ďalším nepríjemnostiam, ktorým by ste kvôli jazykovej bariére mohli čeliť.

Druhou najobľúbenejšou krajinou, z ktorej sa často dovážajú ojazdené vozidlá, je Česká republika. Ak sa rozhodujete pre kúpu auta v Českej republike, radi by sme vás upozornili na niekoľko dôležitých skutočností. S kúpou auta je spojených veľa dôležitých úloh, aj keď auto pochádza z Českej republiky. Ide najmä o odhlásenie vozidla z evidencie v Českej republike, prepravu, prihlásenie vozidla na Slovensku, DPH, administratívne úkony a ďalšie poplatky. Tieto skutočnosti by ste si mali ujasniť skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu vozidla. 

V hre sú aj ďalšie krajiny

Dovoz ojazdených automobilov z Belgicka, Talianska a Holandska nie je až taký populárny, napriek tomu sa určité percento ojazdených automobilov dováža z týchto krajín, a to najmä kvôli rôznym modelom alebo značkám automobilov, ktoré na Slovensku nie sú dostupne.

Kompletný zoznam 15 krajín, z ktorých sa na Slovensko dováža najviac ojazdených automobilov, nájdete tu.

Bez ohľadu na to, z ktorej krajiny sa rozhodnete pre dovoz ojazdeného vozidla, vždy odporúčame overiť si históriu a stav vozidla. Pozor si treba dať aj na poplatky a ďalšie náklady spojené s kúpou vozidla zo zahraničia. Ak sa rozhodnete kúpiť auto zo zahraničia, ale z akéhokoľvek dôvodu si nie ste istí, určite využite pomoc profesionálov.

prieskum dovážaných áut na Slovensko
Z ktorých krajín sa najčastejšie dovážajú autá? (Zdroj: Tlačová správa)

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Tlačová správa, carVertical
Odporúčame