Svet dosiahol nelichotivý míľnik: Tohtoročnú kapacitu Zeme sme prečerpali! Ako je na tom Slovensko?

vyťažené drevo ako nelichotivý míľnik prečerpania zdrojov Zeme

Prírodné zdroje spotrebovávame až príliš rýchlo (Zdroj: Unsplash/Ales Krivec)

Svet vyčerpal tohtoročný rozpočet Zeme už po siedmych mesiacoch! Tento nelichotivý míľnik sme dosiahli v úvode augusta. Celosvetový deň ekologického dlhu, známy ako Earth Overshoot Day, symbolický dátum, keď ľudstvo vyčerpalo prírodné zdroje, ktoré Zem dokáže za rok doplniť a zregenerovať, bol v roku 2023 určený na 2. augusta. Upozornila na to belgická pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), informuje spravodajca TASR. Slovensko žije na dlh už od mája.

Prírodných zdrojov spotrebovávame stále viac

„Je alarmujúce, že ľudstvo už približne v polovici roka spotrebuje viac prírodných zdrojov, ako dokáže planéta obnoviť za celých 12 mesiacov. Údaje z minulého roka ukazujú, že pre náš životný štýl a nároky by sme potrebovali až 1,75 planéty. Mnohé krajiny sú v červených číslach ešte pred celosvetovým dátumom. Týka sa to, žiaľ, aj Slovenska,“ uviedla riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann. Upozornila, že iba riešenia založené na šetrnom využívaní prírodných zdrojov a obnove prírodných prostredí môžu pomôcť uchovať zdravie planéty.

Nelichotivý míľnik zelenej budúcnosti Zeme

Tento rok sme si Deň prekročenia Zeme pripomenuli len pred pár dňami. Problém, ktorý tento nelichotivý míľnik pre našu budúcnosť znamená, je však oveľa vážnejší, ako iba symbolika toho, čo ilustratívne vypočítaný kalendárny dátum predstavuje. Je to vážny odkaz pre nás všetkých, že je najvyšší čas, aby sme prehodnotili svoj aktuálny spôsob života a využívanie prírodných zdrojov. Naša matka Zem dokáže svoje zdroje regenerovať iba obmedzeným tempom, no aj napriek tomu, ich každoročne využívame neúmerne rýchlo a veľa.

Earth Overshoot Day bol verejnosti predstavený s cieľom zvýšiť povedomie o nedostatku zdrojov, ktorý našim moderným životným štýlom vytvárame. Keď je regenerácia zdrojov na hranici svojich možností, využívame to, čo zo zdrojov zostalo, čím sa situácia ešte zhoršuje.

„Ak by bola zem jabloň, nezjedli sme len jablká, ale v podstate sme vyrúbali celý strom. Prekračujeme limity našej planéty, čo nie je udržateľné,“ uviedol Koen Stuyck, odborník na klímu a uhlíkovú stopu z WWF Belgicko, ktorého citoval internetový denník The Brussels Times.

Stanovenie dňa, od ktorého začne ľudstvo žiť na ekologický dlh, sa v posledných rokoch ustálilo na prelom júla a augusta, s výnimkou roku 2019, keď pripadol na polovicu augusta. Podľa Stuycka sa zatiaľ nedá povedať, či je to spôsobené spomalením svetovej ekonomiky alebo vedomým úsilím o dekarbonizáciu a znižovanie skleníkových emisií. Pre porovnanie, tento deň však aj napriek tomu prichádza o viac ako 1,5 mesiaca skôr ako na prelome 20. a 21. storočia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vezmite deti do sveta rozprávok: Na Bojnickom zámku sa bude konať jubilejný ročník známeho podujatia!

Prekročenie limitov Zeme nemá stabilný dátum

Deň vyčerpania prírodných zdrojov Zeme každoročne pripadá na iný dátum. Výpočet termínu realizuje medzinárodná výskumná organizácia Global Footprint Network, ktorá bola založená v roku 2003 s cieľom propagovať nástroje na podporu udržateľnosti. „Pretrvávajúce prekračovanie limitov vedie k čoraz výraznejším príznakom vrátane nezvyčajných vĺn horúčav, lesných požiarov, sucha a záplav s rizikom ohrozenia produkcie potravín,“ upozornil jej riaditeľ Steven Tebbe. Pripomenul, že k dispozícii sú riešenia na zlepšenie situácie. Ide o využívanie energií, stravovanie, spôsob budovania a manažovania miest, pomoc prírode či zamyslenie sa nad rastúcou populačnou krivkou.

Slovensko je na tom ešte horšie

Prírodné zdroje, ktoré nám mali stačiť počas celého roka 2023, sme na Slovensku vyčerpali ešte oveľa skôr. Podľa stránky overshootday.org Slovensko začalo žiť na svoj ekologický dlh už 3. mája, Česká republika ešte skôr, a to 12. apríla. Tento míľnik v roku 2023 najrýchlejšie dosiahli Katar (10. februára) a Luxembursko (14. februára), naopak najšetrnejšími k planéte sú Indonézia (3. decembra), Ekvádor (6. decembra) a Jamajka (20. decembra).

Niektoré krajiny spaľujú zdroje oveľa rýchlejšie ako iné. Ak by všetci na planéte žili ako obyvatelia USA, Deň prekročenia Zeme by pripadol na 13. marca. Ako uvádza portál euronews, napríklad pre Belgicko by to bol 26. marec, Francúzsko 5. máj a Španielsko 12. máj. Ak by však všetci žili ako ľudia v Indii, už by nedochádzalo k prečerpávaniu, pretože každý rok by sa spotrebovalo len 0,8 planét.

Belgická pobočka WWF v tejto súvislosti upozornila, že ak budú ľudia pokračovať v globálnej spotrebe týmto tempom, na pokrytie dopytu po prírodných zdrojoch budú potrebovať 1,7 Zeme!

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, brusselstime.com, euronews.com, overshootday.org
Odporúčame