Uvažujete nad kúpou psíka, alebo jedného doma máte? Má to mnoho výhod, budete poriadne prekvapení!

Šťastný pár seniorov so psom

Štvornohý miláčik vám prinesie zdravší aj dlhší život (Zdroj: GettyImages)

Hovorí sa, že pes je najlepším priateľom človeka. To, že život s ním je lepší ako bez neho, je jednoducho pravda. Potvrdili to aj viaceré vedecké štúdie, podľa ktorých môžete byť vďaka svojmu zvieraciemu miláčikovi zdravší a šťastnejší. Profesor gerontológie Michigenskej univerzity Dr. David J. Demko dokonca tvrdí, že psík môže jeho majiteľovi pridať až dva roky života. Ako je to možné?

Menej problémov s tlakom a nižší cholesterol

Ak máte psa, pravdepodobne nemáte žiadne zásadné problémy s krvným tlakom. Štúdia doktorky Karen Allenovej zo Štátnej univerzity v New Yourku zistila, že keď sa ľudia s vysokým krvným tlakom starali o psíka, znižoval sa u nich stres a klesal im aj tlak. Viacerí mohli byť dokonca postupne odstavení od liekov. Už obyčajné hladkanie psa znižuje tlak a srdcovú frekvenciu, pretože pôsobí upokojujúco a relaxačne.

Prieskum austrálskej Národnej nadácie srdca odhalil, že majitelia psa majú nižšiu hladinu cholesterolu a triglyceridov v porovnaní s tými, ktorí zvieratko nemajú. Dôvod nie je celkom jasný. Predpokladá sa však, že majitelia domáceho miláčika majú tendenciu žiť zdravším a aktívnejším životným štýlom. Dávajú viac pozor na to, čo jedia, viac sa hýbu a menej stresujú.


Mohlo by vás zaujať: Majitelia psov žijú dlhšie: Vyberte si štvornohého priateľa a predĺžte si život


Hmotnosť pod kontrolou

Vlastniť psíka znamená udržiavať sa v kondícii. A vďaka tomu si môžete lepšie strážiť svoju hmotnosť. Výskum dvojice vedcov ukázal, že ľudia, ktorí chodili so psom na prechádzku päť dní v týždni, schudli v priemere 6,5 kg za rok. Potreba venčenia núti človeka dodržiavať určitý program a motivuje ho k pravidelnému pohybu. To je obzvlášť dôležité u seniorov, na ktorých sa zamerala samostatná štúdia Gerontologickej spoločnosti v Amerike. Podľa nej ľudia vo veku 70 až 80 rokov, ktorí pravidelne chodili so psíkom na prechádzku, mali nižšiu telesnú hmotnosť a menej fyzických obmedzení.

Zdravšie srdce

Ak ste majiteľom psa alebo mačky, je podľa výskumov menej pravdepodobné, že sa u vás rozvinú srdcovo-cievne ochorenia. Ľudia, ktorí niekedy počas svojho života vlastnili štvornohého miláčika, majú o 40 % nižšiu pravdepodobnosť úmrtia na infarkt, než tí, ktorí ho nikdy nemali. Takisto majú až štvornásobne lepšiu ročnú mieru prežitia, ak by infarkt predsa len dostali.

Keďže sa tieto štatistické údaje týkajú psov aj mačiek, je zrejmé, že v tom nebude len pravidelné venčenie, ale aj schopnosť zvieraťa zmierniť náš stres. Majitelia štvornohých miláčikov sú celkovo zdravší a v seniorskom veku nad 65 rokov navštevujú lekára až o 30 % menej často, ako ľudia bez zvieratka.

Lepší spánok, zmiernenie bolestí

Zdravotných benefitov však majú majitelia psíkov viac. Napríklad podľa vedcov zo Štátnej univerzity vo Washingtone, psy umožňujú ľuďom uvoľniť sa a odpútať pozornosť, vďaka čomu im pomáhajú zmierniť bolesť. Ukázalo sa tiež, že majitelia, ktorí nechávajú svoje zvieratká spať v posteli,
majú dlhší a pokojnejší spánok.
Pocit, že majú svojich miláčikov vo svojej blízkosti, ich totiž upokojuje a poskytuje im pocit šťastia a bezpečia.


Mohlo by vás zaujať: Chudnite spolu s domácim zvieraťom: Predĺžite mu život a zlepšíte si kondíciu


Lepšia nálada

Vlastniť psíka však neprináša len lepšie fyzické zdravie, ale aj vyššiu psychickú odolnosť. Ak je majiteľ domáceho zvieratka v jeho blízkosti, hladí ho, alebo len pozoruje, znižuje sa mu hladina stresového hormónu kortizolu a stúpa serotonín, chemická látka vyvolávajúca dobrý pocit. Výsledkom je pozitívna nálada, spokojnosť, radosť zo života.

Okrem toho, že sa cítite šťastní, serotonín tiež pomáha znižovať úzkosť a spomaľuje srdcovú frekvenciu. Majitelia psíka ľahšie dokážu reagovať na stres a oveľa rýchlejšie sa zo stresových situácií spamätávajú.

Koniec osamelosti

Ak vás trápi osamelosť, cítite sa opustení a nemáte sa s kým porozprávať, bude zaobstaranie si psíka alebo mačky tou najlepšou voľbou. Nikto vás totiž nebude milovať takou nezištnou a bezpodmienečnou láskou, ako domáce zvieratko. Váš maznáčik vám bude oddaný, bude vás počúvať, túliť sa k vám, s nadšením vás vítať. A to nie je všetko.

Vďaka starostlivosti sa budete cítiť užitoční a získate aj nové kontakty. Pri prechádzkach, u veterinára či u psieho kaderníka spoznáte nových ľudí, spriatelíte sa s inými majiteľmi zvierat. Vďaka tomu budete aj vo vyššom veku žiť spoločenským životom a dlhšie zostanete duchom mladí.

Tip: Ak ešte psíka nevlastníte, ale uvažujete o ňom, teraz je možno tá najvhodnejšia doba. Treba si však uvedomiť, že ide o náročnú investíciu. Skúste sa poobzerať po útulkoch – tie doslova praskajú vo švíkoch. Získate nielen verného priateľa, ale aj dobrý pocit, že ste nejakej štvornohej bytosti zachránili život a poskytli domov.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame